Nosaukti Baltvilka balvas nominanti, starptautisko balvu saņem lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite un tulkotāja Dace Meiere

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome paziņojusi Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas 2023 nominantus, kā arī nosaukusi balvas starptautisko laureātu – šo titulu šogad iegūst lietuviešu rakstniece Igne Zarambaite par garstāstu "Melndzelmji" (Jāņa Rozes apgāds, 2022) un tā tulkotāja Dace Meiere.

"Jāņa Baltvilka balvas 2023" nominanti

Uz Jāņa Baltvilka balvu bērnu un jauniešu literatūrā pretendē:

  • Aija Lisovska par literāro pasaku "Dullā diena Dundurzālē" ("Zvaigzne ABC", 2022);
  • Inese Zandere par bilžu grāmatām "Vai grāmatai ir knābis?" (Nodibinājums "Gaismas pils atbalstam", 2022)  un "Kamoliņš un kastīte" ("Liels un mazs", 2022);
  • Žebers par dzejoļu krājumu jauniešiem "Ejas un asakas" ("Liels un mazs", 2022);
  • Daina Tabūna par izzinošo literāro pasaku "Lasis Stasis un Atlasijas okeāns" ("Liels un mazs", 2022).

Uz Jāņa Baltvilka balvu grāmatu mākslā pretendē:

  • Andris Breže par ilustrācijām Žebera dzejoļiem "Ejas un asakas" (Liels un mazs, 2022);
  • Rūta Briede par ilustrācijām Ineses Zanderes grāmatai "Vai grāmatai ir knābis?" (Nodibinājums "Gaismas pils atbalstam", 2022) un Marta Pujāta dzejoļu grāmatai "Zenīts" ("Liels un mazs", 2022);
  • Ernests Kļaviņš par ilustrācijām Juliana Tuvima dzejoļu grāmatai "Pans Trallalnieks" ("Liels un mazs", 2022) un Ineses Zanderes grāmatai "Kamoliņš un kastīte" ("Liels un mazs", 2022);
  • Ieva Jurjāne par ilustrācijām Luīzes Pastores garstāstam "Raiņa ielas cirks" ("Neputns", 2022).

Pretendenti AS "Latvijas Valsts meži" balvai "Jaunaudze" par debiju bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā:

  • Toms Deimonds Barvidis par fantāzijas romānu "Zaļā Dzīle" ("Dienas Grāmata", 2022);
  • Laura Melne par literāro devumu kopā ar Viviannu Mariu Stanislavsku tapušajam komiksam "Sunāns breiveibā" (Latgalīšu kulturys kusteiba "Volūda", 2023).

Balvas žūrija, kurā šogad strādāja literatūrzinātnieces Ilze Stikāne un Sandra Okuņeva, mākslas pētniece Līna Birzaka-Priekule, mākslinieks Roberts Koļcovs, kā arī sabiedrības pārstāvji Māris Pavlovs no Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas bibliotēkas un Gusts Ābele, jauniešu studijas "Kāpnes" vadītājs, ir izlasījusi un izvērtējusi 46 grāmatas, pievēršot uzmanību teksta kvalitātei, un vēl 19 izdevumi lasīti un aplūkoti, meklējot pretendentu grāmatu mākslas balvai. Ir vairāk nekā 10 debitantu rakstniecībā un ilustratora veikumā. Kopumā sīvā konkurencē sacentās 10 izdevniecību grāmatas.

Profesionālas žūrijas novērtējums rakstnieku un ilustratoru darbam un vērtīgu Eiropas valstu bērnu un jauniešu literatūras darbu tulkojumiem allaž ir sekmējis kvalitatīvas literatūras turpmāku izdošanu latviešu valodā un Latvijas aktīvu līdzdalību Eiropas kultūras procesos.

Sadarbībā ar portālu "LSM.lv" būs iespēja iesaistīties lasītāju balsojumā un izvēlēties pašu labāko un skaistāko bērnu vai jauniešu grāmatu no šogad nominētajiem darbiem.  

Balvas sarīkojumi

Šogad Balvas sarīkojumi iekļauti Rīgas domes atbalstītā projektā "Trīs dienas jūlijā – bērnu grāmatām un lasīšanai". Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 22. un 23. jūlijā būs starptautiska konference "Vide, kas veicina lasīšanu", kas notiek sadarbībā ar Eiropas Lasītprasmes asociāciju federāciju (FELA) un LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes docētājiem. Konferences programmā ir nozīmīgi referāti, ko pieteikuši pētnieki un praktiķi no Lielbritānijas, Šveices, Somijas, Zviedrijas, Turcijas, Slovēnijas, Rumānijas un Igaunijas. Konferences darba valoda – angļu. 

Katru gadu saistībā ar Jāņa Baltvilka balvu notiek jaunākās bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalās gan iepriekšējo gadu Baltvilka balvas laureāti, gan aktuālie nominanti un debitanti. Šī gada lasījumos "Kad karūsām ir ūsas un grāmatai – knābis" piedalīsies arī ukraiņu rakstniece Halina Vdovičenko un ilustratore Natalka Hajda, tulkotāji Māris Salējs un Māra Poļakova. Lasījumos piedalīsies starptautiskā laureāte Igne Zarambaite ar jaunas grāmatas pieteikumu Daces Meieres tulkojumā. 

Ievērojamā dabas dzejnieka un bērnu kultūras atbalstītāja Jāņa Baltvilka vārdā nosauktā valsts nozīmes balva bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā šogad tiks pasniegta jau 19. reizi. Apbalvošanas ceremonija notiks 24. jūlijā.

Kā katru gadu balvas pasniegšanas ceremonijā muzikālu pirmatskaņojumu piedzīvos speciāli šim notikumam radītas solodziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju. Dziesmu autore ir komponiste Helēna Kozlova. Apbalvošanas ceremoniju vadīs Ance Strazda un Klāvs Mellis. Notikuma vizuālās identitātes autore – Aleksandra Runde. 

Sadarbības partneri no AS "Latvijas Mediji", popularizējot Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā, ir sagatavojuši īpašu iknedēļas izdevuma "Kultūrzīmes" speciālnumuru. Tajā būs publicētas intervijas, recenzijas un Osvalda Zebra eseja par lasīšanas konkurentiem un palīgiem.

Sarīkojumu norises laiki

24. jūlijā pulksten 11.00 LU Botāniskajā dārzā, Kandavas ielā 2, ŠĶŪNĪ Starptautiskie bērnu literatūras lasījumi "Kad karūsām ir ūsas un grāmatai – knābis". Ieeja bez maksas.  

24. jūlijā pulksten 15.00 Jāņa Baltvilka piemiņas brīdis I Meža kapos.

24. jūlijā pulksten 17.00 LU Botāniskajā dārzā balvas pasniegšanas ceremonija, dalība ar ielūgumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti