«Staro Rīga» piedāvā pastaigu maršrutus, kas vedīs uz festivāla objektiem

Šogad gaismas festivāla "Staro Rīga" programmā iekļauti pavisam 35 objekti. 22 no tiem ir konkursa komisijas atlasīti mākslinieku iesniegtie darbi, kas veido pamatprogrammu. Vēl 13 ir sadarbības partneru piedāvātās programmas gaismas objekti, paziņojumā medijiem informē organizatori. Festivāls sagatavojis pastaigu maršrutu, kas ļaus apskatīt gan pamatprogrammas, gan sadarbības partneru objektus.

Festivāla kartē pamatprogrammas objekti atzīmēti ar sārtiem numuriem. 21 objekts būs izvietots ērti izstaigājamā maršrutā vecpilsētā un Rīgas centrā, bet vēl viens būs apskatāms Āgenskalna tirgū Pārdaugavā.

Iespējams, ka tieši ar Āgenskalna tirgu maršrutu arī var sākt, lai pēc tam dotos vecpilsētas apskāvienos. Tirgus teritorijā būs izvietota interaktīva audiovizuālā instalācija "Holoskops". Tās idejas autore ir multimediju māksliniece Zane Zelmene, un tā reālo pasauli savienos ar virtuālo, ļaujot apskatīt Āgenskalna teritoriju no jauna skatu punkta. Turklāt dažādos laika posmos - pagātnē, tagadnē un iespējamajos nākotnes scenārijos. Šis gaismas objekts būs instalācija procesā, tādēļ ikviens festivāla apmeklētājs varēs "iekļūt" vizuālajos laika lokos un ceļot tajos. 

Holoskops

Vecpilsētas dienvidu galā rajonā ap Alberta laukumu būs izvietota interaktīvu objektu trijotne. Vecpilsētas ielā 8a ikvienam būs iespēja uzspēlēt lāzerarfu. Igauņu producentu apvienības "Gala Stage OÜ" veidotais objekts piedāvās izklaidēt apkārtējos ar paša radītu improvizācijas skaņdarbu, ko varēs atskaņot, aizklājot ar roku lāzerstīgas un tādējādi radot dažādas skaņas, iedzīvinot objektu, kas nodēvēts par "Gaismas mūzika #Arfa".

Turpat blakus Alberta laukumā īpašu sajūsmu radīs mazākie festivāla apmeklētāji, jo tur viesus gaidīs iemīļotais izdevniecības "Liels un mazs" bilžu grāmatiņu sērijas varonis Bikibuks. Viņš aicinās doties līdzi ceļojumā, kurā atdzīvosies mākslinieces Rūtas Briedes ilustrācijas, būs dzirdama Ineses Zanderes dzeja un, izmantojot tehnoloģiju iespējas, ikviens varēs nofotografēties un kļūt par vienu no "Bikibuka piedzīvojuma" dalībniekiem!

Savukārt Kalēju ielā 57 būs iespējams ielūkoties Māra Mortukāna izlolotā interaktīvajā spogulī "Atspuulgs". Tas reflektēs cilvēka seju – trīsreiz lielāku un uzreiz trijās dimensijās. Šī instalācija ikvienam dos iespēju iepazīt savas personības jauno – ceturto dimensiju. To, kura mūsu ikdienas dzīvē uztverei paslēpta...

Skārņu ielas mistērija

Nākamā festivāla pamatprogrammas grupa būs izvietota rajonā ap Rātslaukumu. Kompānijas "I Did It Management" radītā lāzerprojekcijā "Gaismas vertikāle" būs ietērpts Rīgas Sv. Pētera baznīcas tornis, kas ir vēsturiski zināmākā vertikāle Rīgas horizontālajos vaibstos. Uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasādes savukārt būs apskatāma mākslinieces Agneses Melbārdes un komponista Riharda Zaļupes izsapņotā "Skārņu ielas mistērija". Grafiskas animācijas detektīvstāsts, kas aicinās nokļūt mākslas aizkulisēs, dodoties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē "otrpus Vecrīgas mūrim".

77 miljoni gleznu

Turpat blakus Rīgas mākslas telpā ikviens varēs atslogot prātu un sajūtas, ļaujoties  pasauslavenā britu multimākslinieka Braiena Īno (Brian Eno) darba "77 Million Paintings" jeb "77 miljoni gleznu" maģiskajai varai. Tas ir lielisks ģeneratīvās mākslas paraugs, kura vērošana katrreiz ir unikāla pieredze, jo tā saturs neatkārtojas nedz vizuāli, nedz audiāli. Puspasauli jau apceļojusī instalācija ir Braiena Īno ilggadējo gaismas un skaņas mijiedarbības procesu pētījuma rezultāts, ko mākslinieks turpina ik pa laikam papildināt. Ieteicams iepriekš bilesuparadize.lv saņemt bezmaksas ieejas kartes uz noteiktu laiku, kas ļaus instalāciju apmeklēt bez rindas.

Dodoties tālāk uz Doma laukumu, izdosies nonākt pie portāla uz citu dimensiju jeb "Rīgas teserakta". Tas būs interaktīvs, multidimensionāls gaismas un skaņas vides objekts, kas ļaus ikvienam festivāla apmeklētājam ielūkoties laikā, kad daudzu Latvijas ģimeņu mājās bija atrodamas Rīgas mūzikas instrumentu fabrikas ražotās klavieres "Rīga". Ar kustībām un atrašanos objekta tuvumā skatītājiem būs iespējams ietekmēt pašspēlējošo klavieru skanējumu un vizuālo noformējumu.

Fotonu zvaigznājs

Savukārt mākslas muzeja "Rīgas birža" ātrijā varēs iegrimt Voldemāra Johansona "Fotonu zvaigznājā". Tā būs eksperimentāla instalācija, kas veidos audiovizuālu ainavu, "pakarinot gaisā" gaismu kā 3D objektu. Mākslinieks pielieto jaunu tehnoloģiju telpisku datu vizualizācijai, kas mākslas darba veidošanā izmantota pirmoreiz.

Netālu esošajā Neatkarības laukumā būs izvietota Reiņa Smilteņa un komandas veidota gaismas instalācija "Atstaro". Tā rosinās aizdomāties par līdzcilvēku šķietami netveramo iekšējo pasauli, kas tiks attēlota ar spoguļu, gaismas atstarojumu un skaņas efektu palīdzību.

Šķērsojot K. Valdemāra ielu, varēs nonākt pie neparastas objektu četrotnes. Uz koncertzāles "Ave Sol" fasādes un uz zemes pie tās būs vērojams vēl viens igauņu producentu "Gala Stage OÜ" darbs – videoprojekcija "4D Insight", piedaloties arī aktierim. Šī instalācija reflektēs par cilvēka spēju iedziļināties būtībā – mums apkārt notiekošo parādību kopsakarībās.

Kronvalda parkā pie Kronvalda bulvāra būs lokalizēta skulpturāla gaismas performance "Vadu uguns", kas ir impulsīva rotaļa starp cilvēkiem un gaismas objektiem. Tā ir arī dažādu impulsu tikšanās. Tiek lietota balss, gaisma, fizisks spēks, kas veido šīs rotaļas dažādo raksturu, jo gaismas objekti šūpojas, rotē, veļas un vēl dažādi kustas. Sarežģīto objekta tapšanas procesu iespējams pavērot "Instagram" profilā vaduuguns.

Turpat Kronvalda parka Ķergalvja lapenē varēs doties neparastā atspulgu ceļā "Tu manī - es tevī", ko veidojuši LKA Latvijas Kultūras koledžas studenti.

Kongresu nama priekšlaukumā darbosies dāņu mākslas doktores Tīnes Bečas (Tine Bech) interaktīva videoprojekcija "Krāso mani skaisti", kas īpaši patiks bērniem. Pieci krāsaini skrejceļi vedīs uz spilgtu ainavu, kas uztvers spēles dalībnieku attēlus. Atliks tikai ļauties spēles priekam un iespējamībai, ka iemaldīsies spilgti krāsainā labirintā.

Atgriežoties K. Valdemāra ielas centra pusē, būs vērts doties uz kanālmalas apstādījumiem pie Reimersa ielas. Tur parku izdaiļos koša palma – kinētiskās un elektroniskās mākslas žanrā strādājošā mākslinieka Krista Pudzena gaismas skulptūra "Septiņi pakāpieni augšup", ar gaismas, krāsas, formas un kustības palīdzību radot abstraktu tropiskās paradīzes fragmentu.

Latvijas Mākslas akadēmijas pagalmā būs vērojama 15 minūtes ilga dažādu mediju simfonija "Havets veje" jeb "Jūras ceļi", ko veidojusi starptautiska mākslinieku grupa "Tura Ya Moya". Tā specializējusies starpdisciplināru analogo instalāciju radīšanā. Jūras konteiners, no kura tiek projicēti attēli, pārveidots par mākslas un projekciju laboratoriju un ceļojis 3000 kilometru cauri Grenlandei un Skandināvijai, uzsūcot sevī gan mākslas studentu, gan profesionāļu darbus.

Pieskaries savām bailēm

Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja parka fasāde tiks izdaiļota ar interaktīvu videoprojekciju "Pieskaries savām bailēm". Šā projekta idejas pamatā ir mākslinieka Miķeļa Fišera mākslas darbi un tajos aktualizētās tēmas, kas izaicina apšaubīt "vispārzināmo". Skatītājiem būs iespēja atdzīvināt mākslinieka radītos sienāžus, ķirzakcilvēkus, citplanētiešus, reptiļus un citus spilgtus tēlus multimediju mākslinieka Māra Kalves režijā.

Pie Bastejkalna uz kanāla varēs vērot Jura Matuzeļa jeb Pepes, DJ Monsta un vēl vairāku pašmāju dažāda žanra mākslinieku veidotu multimediālu uzvedumu ar ūdens ekrānu "Déjà vu". Tā būs vizuāla spēle ar kanāla ūdens virsmu, no kuras pacelsies 30 metrus plata un 18 metrus augsta ūdens matērija. Tiks izmantoti daudzveidīgi tehnoloģiskie aspekti, dažādi audiovizuāli šova elementi, animācija, hologrammas, ūdens efekti, kustību grafika, video grafika, strūklaku horeogrāfija, muzikālais pavadījums, gaismas un lāzeri.

Operas skvērā būs apskatāma Aminatas ierosināta un Jāņa Pētersona veidota gaismas instalācija "Maiga vara", kuras iedvesmas avots ir popdziedātājas tāda paša nosaukuma radio hits. Kā zināms, tas ir īpaši juteklisks stāsts par sievišķo sevis pieņemšanu un apzināšanos. Gaismas instalācija būs kā simboliska emociju un sajūtu izlaušanās vieta.

Pēc tāda pārdzīvojuma visīstākā vieta, kurp aizdoties, būs vācu mākslinieka Roberta Seidela (Robert Seidel) kopīgi ar mūsu latviešu radošās grupas “Artistic” veidotais "Laika zīmju portāls" Vērmanes dārzā. Tas būs ainaviski realizēts video un lāzerprojekciju stilistikas sakrustojums, kas veidots dažādās dimensijās un radīs pasakas cienīgu noskaņu, turklāt arī reaģējot uz parka apmeklētāju kustībām.

Vērmanes dārza estrādē savukārt darbosies franču mākslinieka Metjū Tersī (Matthieu Tercieux) interaktīvā videoprojekcija "Tu esi te... citur", kas būtībā būs gaismas simbolu, nianšu un video spēle visiem līdzdarboties interesentiem.

Vēl viens festivāla mākslinieciskās pamatprogrammas objekts atradīsies Latvijas Leļļu teātra priekšlaukumā. Mākslinieces Vitas Radziņas izlolotā gaismas instalācija ar hologrammu sauksies "Mūžīgā deja". Tās iecere ir parādīt festivāla "Staro Rīga" apmeklētājiem darbu, kas ietver sevī jau esoša darba - Latvijas simtgadei veltītās Latvijas Leļļu teātra izrādes "Zelta zirgs" -  četru dimensiju vīziju, jo tāda taču ir šā gada festivāla pamattēma!

Bez pamatprogrammas festivālā ir arī 13 sadarbības partneru piedāvātie gaismas objekti. 11 no tiem būs izvietoti līdzās pārējiem festivāla darbiem vecpilsētā un centrā, bet divi būs sasniedzami attālāk.

Viens no attālāk sasniedzamajiem būs lāzerprojekcija "Greenovative Latvia" uz starptautiskās lidostas "Rīga" administratīvās ēkas fasādes. Šajā darbā piedāvāta vīzija par zaļu un inovatīvu valsti, kuras priekšplānā ir tuvināšanās dabai, spēja no tās iedvesmoties, meklējot arvien jaunus, modernus un ilgtspējīgus risinājumus.

Otrs attālais objekts "Mūžīgā kustība" būs apskatāms gluži pretējā Rīgas pusē – uz Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas nesen kā atjaunotās un izgaismotās fasādes Brīvības gatvē 333. Šajā projekcijā ar dažādu sporta veidu attēlojumu būs simbolizēta attīstība, izaugsme un inovatīvie sasniegumi sporta zinātnē, fiziskajā kustībā un zināšanās.

Pie trim Rīgas Sv. Pētera baznīcas apkārtnē izvietotajiem festivāla pamatprogrammas objektiem draudzīgi piepulcējies arī muzikāls lāzeruzvedums "Linea Temporis", kas trīs reizes stundā būs apskatāms pašā baznīcā. Sireālais mūzikas un gaismas ceļojums, ko vizuāli izzīmē 258 lāzeru stari, veidots divās daļās. Pirmajā igauņu komponista Roberta Jūrjendāla skaņdarbs ir kā laika tunelis citā dimensijā, bet otrajā lāzerstaru horeogrāfija radīta ar jaunā igauņu komponista Pērta Ūsberga skaņdarbu, kas primāri komponēts šā gada Igauņu dziesmu svētkiem.

Vēl vecpilsētā lokalizēta gaismas instalācija ar hologrammu "Jānis Čakste - 160", kas būs aplūkojama pie Saeimas nama un ir veltīta pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes jubilejai, sava vecvecvectēva ādā iejūtoties Aleksandram Čakstem.

Video mākslinieka Riharda Gēča uz Pulvertoņa veidotās projekcijas "Varoņu simtgade" pamatā ir laika ritējums, kas parāda mūsu karavīru drosmi un varonību simts gadu laikā.

Pārvaldemārielas rajonā četriem pamatprogrammas objektiem piepulcējusies arī interaktīvā mākslas instalācija "Bāka", kas būs atrodama Kronvalda parkā. Bāka kalpo kā simbols drošībai, stabilitātei un uzticamībai, ceļojot nezināmos, tieši tādēļ, atzīmējot savu 20 gadu jubileju Latvijā, bāku kā simbolu paveiktajam izvēlējās zvērinātu advokātu biroja “Eversheds Sutherland Bitāns” komanda.

"Staro Rīga" skrējiens

Akciju sabiedrība “Latvenergo” 80. dzimšanas dienas ietvaros aicina būt klāt gaismas un skaņas īsuzvedumā "Enerģijas dzimšanas stāsts" uz savas ēkas fasādes Pulkveža Brieža ielā 12. Tas vēstī par elektroenerģijas dzimšanu, turklāt interaktīvajā instalācijas daļā ikviens varēs digitalizēt savas enerģijas vilni un veidot digitālās enerģijas tīklu #nākotnesenerģijai.

Projekcija "Brīdis pirms sapņa" uz Kultūras ministrijas saimniecības ēkas fasādes K. Valdemāra ielā 11a ieaicinās mākslinieces Elitas Patmalnieces sapņu pasaulē. Projekcijā viņas darbi atdzīvosies un gleznu varoņi aicinās  pasapņot nomodā.

Esplanādē būs iespēja noskatīties multimediālu uzvedumu "Erasmus+ atver pasauli", kas izgaismos tādas jaukas parādības kā redzesloka paplašināšana, vērtīgu zināšanu apgūšana, valodu prasmju attīstīšana, starptautiskas pieredzes iegūšana, izaugsme un atvērtība dažādībai un inovācijām.

Pie Ministru kabineta savukārt notiks dinamisku projekciju, atspulgu un skaņas saspēle "Satikšanās", kas vēstīs par Latviju kā vietu, kurā mēs satiekamies un darbojamies kopā, lai veidotu labāku nākotni.

Pagalmā pie kinoteātra "Splendid Palace" dzīvosies "Jūras briesmonis". Šī gaismas instalācija un projekcija liks aizdomāties par jūru un okeānu piesārņojumu un ļaut katram atbildēt uz jautājumu, kur likt komatu teikumā: "Nosargāt nedrīkst iznīcināt!"

Tikmēr uz Raiņa bulvāra 13. ēkas fasādes būs skatāma projekcija ar vācu mākslinieka Roberta Seidela digitālajiem gleznojumiem "#Europe United".

Elizabetes ielā 81 būs apskatāma "Leļļu māja", kur noteikti būs ko redzēt festivāla jaunākajiem apmeklētājiem.

Kā uzsver organizatori – šie nebūt nav divi vienīgie objektu apskates maršruti, tikai tā iespējamie variantiem. Pie “Laimas” pulksteņa festivāla laikā darbosies informācijas centrs, kurā iespējams paņemt festivāla karti. Turklāt šogad karte pieejama arī festivāla mobilajā aplikācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti