Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Ņujorku rotā bieza sniega kārta

Rīta Panorāma

Zoom intervija ar Kristiānu Stirāni un Aiju Andrejevu

Zoom intervija ar Valteru Ščerbinski

Nacionālajai enciklopēdijai otrā gadadiena; gada laikā ap 700 jaunu šķirkļu

18. decembrī Nacionālā enciklopēdija un tās interneta vietne enciklopedija.lv atzīmēs otro gadadienu. Aizvadīto divu gadu laikā noticis nepārtraukts enciklopēdijas satura un vienlaikus auditorijas kvantitatīvs pieaugums, ko ietekmējusi arī Covid-19 izraisītā pandēmija. Šobrīd enciklopēdijā ir vairāk nekā 2200 rakstu, teju 5800 ilustrāciju, un saturu veido 559 tekstu autori, informēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pārstāvji.

2020. gadā Kultūras ministrija (KM) enciklopēdijai piešķīra finansējumu 251 000 eiro apmērā. Pateicoties līdzekļiem Covid-19 ietekmes mazināšanai kultūrā, gada otrajā pusē iegūti vēl papildu 50 000 eiro. Šī nauda ļāvusi intensificēt enciklopēdijas redakcijas darbu: pasūtīt, saņemt, rediģēt un publicēt apmēram 200 jaunu šķirkļu un gandrīz tikpat ilustrāciju. LNB atzīmēja: “Tas savukārt sekmējis arvien lielākas un pastāvīgākas enciklopēdijas auditorijas veidošanos, kas ir īpaši nozīmīgi laikā, kad mācību darbs izglītības iestādēs galvenokārt norit attālināti. Atsauces uz enciklopēdijas saturu arvien biežāk parādās gan skolēnu un studentu darbos, gan žurnālistu publikācijās.”

Kopumā 2020. gadā pieejamā finansējuma ietvaros publicēts saturs ap 700 jaunu šķirkļu apmērā, kā arī enciklopēdiju papildinājuši ap 2000 jaunu ilustrāciju. Īpaši strauji attīstījušās vairākas tēmas: latviešu literatūra, atsevišķi Latvijas vēstures periodi, klasiskā un populārā mūzika, socioloģijas apakšnozares, dažādi valodniecības aspekti, atsevišķas bioloģijas nozares, atsevišķi fizikas aspekti, šķirkļi par šaujamieročiem, starptautiskās politikas teorijas, medicīna un citi jautājumi.

“Nacionālajā enciklopēdijā iespējams izlasīt un izmantot tālākā pētniecībā ne tikai šķietami vispārzināmu jautājumu izklāstu, bet arī dažādas tēmas, par kurām tīmeklī nav iespējams atrast gandrīz nekādu informāciju, sevišķi latviešu valodā. Katram šķirklim ir sava auditorija un savi lasītāji, kuru vajadzības ir dažādas, un redakcijas uzdevums ir nodrošināt iespējami kvalitatīvu piedāvājumu katrā nozarē un tēmā,” uzsvēra enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis.

Laikposmā no ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā (12.03.2020.) līdz šim brīdim vietni enciklopedija.lv apmeklējuši ap 552 000 unikālo lietotāju un fiksēti ap 1 362 000 lappušu skatījumu. Šī gada novembrī tika sasniegts lielākais lietotāju skaits mēnesī – 135 526, tikmēr decembrī – vienas dienas apmeklētāju rekords: 10 887.

LNB prognozē, ka 2020. gads noslēgsies ar ap 660 000 unikālo lietotāju un ap 1 700 000 lapu skatījumiem. Salīdzinājumam – 2019. gadā tie bija ap 300 000 lietotāju un ap 425 000 skatījumu.

LNB arī atzīmēja, ka gada, nedēļu un mēnešu griezumā lietotāju skaits mainās, tas palielinās skolas laikā, bet samazinās, piemēram, vasaras brīvlaikā un brīvdienās. Tomēr arī vasaras brīvlaika un brīvdienu apmeklējuma rādītāji, salīdzinot ar 2019. gadu, ir vismaz divkāršojušies.

Savukārt trīs lasītākie šķirkļi pandēmijas laikā bijuši: “Pirmais pasaules karš Latvijā” (autors Jānis Šiliņš) – 14 988 skatījumu, “Pirmais pasaules karš” (Ēriks Jēkabsons) – 12 433 skatījumu, “Mūzika” (Arnolds Klotiņš) – 11 586 skatījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt