Lipkes memoriālā kinozinātniece Kristīne Matīsa iepazīstinās ar Herca Franka interviju mākslu

Ceturtdien, 6. decembrī, 18.30 Žaņa Lipkes memoriāls aicina uz kinovēstures pētnieces Kristīnes Matīsas lekciju "Herca Franka interviju māksla un manipulācijas. Režisors un vara".

Stāstījumu pavadīs vēl neredzētas slavenā Latvijas ebreju režisora-dokumentālista intervijas un filmu kadri, informēja Žaņa Lipkes memoriāla pārstāvji. Franks ir intervējis Johannu un Zigfrīdu Lipkes, filmējis Rīgas geto teritoriju un vairākus tur izdzīvojušos. Tagad šie režisora daiļrades “montāžas galda atlikumi” ir ārkārtīgi vērtīga atmiņu liecība.

Hercs Franks (1926–2013) dzimis Ludzā fotogrāfa Vulfa Franka ģimenē. Nacistu okupācijas laikā viņš pagūst evakuēties no Latvijas, tomēr zaudē daļu ģimenes. Ieguvis izglītību Sverdlovskā (tag. Jekaterinburga, Krievija) Franks strādā militārajā, žurnālistikas un fotogrāfijas jomā.

Pēc Staļina nāves viņš atgriežas Latvijā un uzsāk režisora un scenārista karjeru Rīgas kinostudijā. Līdz ar Uldi Braunu, Ivaru Selecki, Aivaru Freimani, Ivaru Kraulīti un citiem Hercs Franks kļūst par vienu no Rīgas poētiskā kino skolas līdzveidotājiem un spilgtākajiem darboņiem, vēl mūža nogalē apgalvodams, ka turpina strādāt šajā tradīcijā.

Par savām filmām Franks ir teicis, ka tiecas tajās tvert “dvēseles atstātās pēdas”. Cilvēka ieraudzīšana, viņa būtības “taustāma” sajušana un mākslinieciska izpēte, tieksme izprast savu laiku un personības attiecības ar varu, ārkārtēja uzmanība pret vides detaļām ir tikai dažas no Franka rokraksta pazīmēm. Viņa filmas “Tava algas diena” (1971), “Mūžs” (1972), “Esības prieks” (1974), “Aizliegtā zona” (1975), “Vecāks par 10 minūtēm” (1978) un citas ir Latvijas dokumentālā kino klasika.

Pasākums noritēs lekciju cikla "n VARA", ietvaros, kas veltīts radošas personības attiecībām ar varu. Vakaru atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Ieeja brīva. Žaņa Lipkes memoriāls atrodas Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 9.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti