Mūžībā devies dizainers un mākslinieks Māris Steķis

Ceturtdien, 14. oktobrī, 67 gadu vecumā mūžībā devies dizainers un mākslinieks Māris Steķis, informēja Latvijas Mākslinieku savienībā.

Steķis no 1970. līdz 1978. gadam mācījies un absolvējis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Koka mākslinieciskās apstrādes nodaļu. Viņu apmācīja Voldemārs Tiltiņš, Vīgants Bauers, arhitekts Pēteris Martinsons, Georgs Barkāns un dizainers Jānis Borgs. Steķa kursabiedri bija dizainers Uldis Bergs, tēlniece Inta Berga, mākslinieks Ojārs Pētersons un citi.

Mācoties Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, Steķis sācis izgatavot metāla rotas. Pēc mācībām viņš strādāja ražošanas apvienībā "Daiļrade". Turpinot darbu, no 1979. gada līdz 1984. gadam Steķis piedalījies LPSR arhitektūras novitātēs – sovhoztehnikuma paraugciemata veidošanā Mālpilī.

Steķis veicis lielu radošu ieguldījumu interjera dizaina izstrādē un realizācijā vairākām ēkām, tajā skaitā Mālpils sovhoztehnikuma administratīvajai ēkai 1981. gadā.

Kopš 1986. gada mākslinieks veidojis darbus interjeriem un eksterjeriem metālā. Nozīmīgs bija lielizmēra modernisma formveides objekts Mālpils vidusskolas priekšlaukumam, kurā iestrādāts arī skolas nosaukums. Steķis veidojis interjera objektus, nerūsējošā tērauda mēbeles pēc arhitekta Māra Gundara metu projektiem sanatorijai "Rīgas Jūrmala", vēl šobrīd aktuālo Latvijas Televīzijas (LTV) simboliku – konceptuālo burtu kompozīciju "TV", kas veidota kā vizuālā reklāma LTV centra foajē.

Steķis veidojis interjerus un ieejas mezgla noformējumus, uzrakstus aptiekām Saulkrastos, Dubultos, grāmatu veikaliem "Zīle", "Zolitūde". Steķis sadarbībā ar mākslinieku Jāni Krievu veidojis arī dizaina projektus veikalam "Daugava" Ukrainas pilsētas Slavutičas "Latvijas" mikrorajonā. Pilsēta tika būvēta pēc Černobiļas atomelektrostacijas avārijas pārvietotajiem Pripjates pilsētas iedzīvotājiem.

Steķis izstādēs piedalījies kopš 1979. gada. Viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1989. gada. Rekomendācijas viņa biedra statusa saņemšanai izsniedza arhitekts, dizainers Jānis Pipurs, gleznotājs, dizainers Aleksandrs Stankevičs un metālmākslinieks Raimonds Rinkevičs.

Steķis piedalījies Mākslinieku savienības rīkotajās "Mākslas dienu" izstādēs, bijis viens no šo izstāžu tradīcijas ieviesējiem Mālpilī.  

Mākslinieku savienībā stāstīja, ka Steķis, būdams aktīvs un bieži emocionālo motīvu vadīts, piedalījies Latvijas kultūras pieminekļu atjaunošanā – Steķis ar māksliniekiem Intu un Uldi Bergiem darbojies Dārtes baznīcas apkopšanas talkās no 1981. līdz 1988. gadam. Uzņēmums "Māris Interiors" veicis mākslinieces Sarmītes Māliņas darba "Nepamatots prieks" tehnisko realizāciju Kaļķu ielā, Rīgā, Sorosa mūsdienu mākslas centra izstādes "Piemineklis" ietvaros.
 
Latvijas Mākslinieku savienība izsaka dziļu līdzjūtību mākslinieka Māra Steķa tuviniekiem un kolēģiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt