Kas notiek ar Valsts kontroles vadības maiņu, (ne)paveikto un plāniem?

Edgars Korčagins, Maija Āboliņa, Juris Stukāns, Līga Stafecka, Skaidrīte Ābrama, Viktorija Baire, Viktors Valainis

Jānis Domburs 6.decembris, trešdiena 21:15

Policijas priekšnieks Ruks: No atbildības neizvairos, bet lēmumus par Gobzema aizturēšanu neesmu ietekmējis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jautājumā par Saeimas deputāta Alda Gobzema aizturēšanu policija ņēmusi vērā arī subjektīvo pusi – personas attieksmi pret situāciju un motīvus. Policijai ir pamats uzskatīt, ka Gobzems nemaz negrasījās pakļauties [policijas likumīgajām prasībām], to raidījumā “Kas notiek Latvijā?” sacīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks. Tukumā, Ventspilī un Liepājā lēmumus par Gobzema aizturēšanu pieņēma vietējo policijas iecirkņu amatpersonas – sākot ar vadību un beidzot ar iecirkņu inspektoriem. Arī Valsts policijas priekšnieks par to ir atbildīgs, taču viņš saviem padotajiem uzticas. Armands Ruks arī aicināja sabiedrību savas tiesības aizstāvēt ar likumdošanas iniciatīvām, nevis masu pasākumos, par kuru ierobežošanu viņam ir viedoklis.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks informēja, ka policija ir fiksējusi visas sarunas un izpausmes, kas var kalpot kā pierādījumi tālākajā administratīvajā procesā. Arī viņš uzņemas atbildību par pieņemtajiem lēmumiem, taču nevar konkrēti atskaitīties par visām detaļām. Par to, ka Tukumā, Ventspilī un Liepājā Gobzemu aizturēja, bet Kuldīgā un Talsos ne, pēc Valsts policijas priekšnieka teiktā, atbildīgi ir vietējo policijas iecirkņu darbinieki līdz pat dažāda līmeņa priekšniekiem, un to skaitā arī viņš. Armands Ruks nevar pavisam droši apgalvot, ka konkrētajās situācijās viss bija ļoti labi, taču viņš paļaujas uz kolēģu profesionalitāti, jo rīcības algoritmi iepriekš bija rūpīgi apspriesti. Pat ja likumpārkāpējs ir Saeimas deputāts, ir kaut kāda robeža, līdz kurai var ļaut nepārtraukti eskalēt situāciju un pulcēt arvien lielāku skaitu cilvēku.

Ar Gobzema aizturēšanu tikusi novērsta likumpārkāpuma turpināšana.

Valsts policijas priekšnieks nepiekrīt uzskatam, ka dažu desmitu cilvēku pulcēšanos prātīgāk būtu bijis atstāt bez ievērības un ka tieši policijas iejaukšanās pielējusi eļļu ugunī. Policija arī mēģina prognozēt, kā šie notikumi var attīstīties un rīkojas preventīvi.

Runājot par situāciju Tukumā, Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks arī atklāja, ka policija saņēmusi telefona zvanu no konkrētās degvielas uzpildes stacijas, kurā ziņots, ka tajā iebraucis autobuss, kas aizšķērsojis ceļu un traucē citiem uzpildīt degvielu, bet ārā tiekot vilkti galdi un gandrīz jau slieta telts. Talsos cilvēku bijis krietni mazāk un pulcēšanās notikusi vietā, kur citiem tas netraucē.

Valsts policija saistībā ar Gobzema rīkotajām akcijām un viņa aizturēšanu ir ievērojusi likumu un 24 stundu laikā iesniegusi Saeimas prezidijam informāciju. Oficiālajā vēstulē ir aprakstīti gan vakardienas notikumi, gan arī Gobzema plānotās aktivitātes līdz pat 13. decembrim. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks aicina Saeimu būt taisnīgai un vadīties pēc tiesiskuma principiem. Viņš pats prezidija vietā nevarot pieņemt kādu lēmumu vai pat kaut ko ieteikt.

Savukārt atbildot uz jautājumu par to, vai Latvijā noteiktie pulcēšanās ierobežojumi nav pārāk drastiski, it īpaši salīdzinot ar citām valstīm, Armands Ruks īsti nepiekrita viedoklim, ka no sabiedriskās kārtības viedokļa šāda nokaitēta situācija drīzāk nāk par sliktu, jo ierobežojumi ir nesamērīgi un noteikti uz pārāk ilgu laiku. Vienlaikus viņš to raksturoja par āķīgu jautājumu un atzina, ka

viņam ir arī personiskas domas par atsevišķiem ierobežojumiem, taču policijas priekšnieks respektējot valdības darbu un ir pārliecināts, ka tās lēmumi tiekot pieņemti ļoti izsvērti.

Vērtējot vardarbības riskus dažādās protesta akcijās, Valsts policijas priekšnieks kā piemēru minēja pagājušā gada augustu un 12. decembri, kad līdz lielākām masu nekārtībām trūka pavisam maz. Vienā gadījumā tika aizturēti pieci cilvēki, kas uzbruka policistam, bet otrā gadījumā automašīnai tika izsists stikls. Tieši fakts, ka šajos pasākumos piedalījās arī sievietes un bērni, pēc viņa teiktā, lika policijai būt īpaši piesardzīgai un neeskalēt situāciju, piemēram, aizturot protesta līderi. Tā vietā, lai izietu ielās, sabiedrībai, pēc Armanda Ruka domām, ir jāizmanto tiesiskie līdzekļi, kaut vai vēršoties Satversmes tiesā.

KONTEKSTS:

Valsts policija iepriekš Gobzemam par šogad 4. augustā Rīgā nesankcionēto protesta akciju pret "obligātu vakcināciju" piemēroja 350 eiro un 2000 eiro lielu administratīvo sodu. Savukārt par 18. augustā protesta akcijā "pret obligātu vakcināciju" notikušajiem pārkāpumiem deputātam policija piemērojusi administratīvos sodus 6700 eiro apmērā.

Par pirmdien, 6.decembrī Kurzemē rīkotajām protesta akcijām Valsts policija pret Saeimas deputātu Aldi Gobzemu sākusi deviņus administratīvo pārkāpumu procesus.

Tukumā ierosināti administratīvā pārkāpuma procesi par nepakļaušanos amatpersonu likumīgajām prasībām, par likuma "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" pārkāpumiem un par valdības rīkojuma "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" prasību neievērošanu.

Talsos ierosināti divi administratīvā pārkāpuma procesi - par likuma "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" pārkāpšanu un par valdības rīkojuma "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" prasību neievērošanu.

Ventspilī ierosināti administratīvā pārkāpuma procesi par likuma "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" pārkāpšanu, par nepakļaušanos policijas likumīgajām prasībām pārtraukt likumpārkāpumu, par sīko huligānismu un par valdības rīkojuma "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" prasību neievērošanu.

Tāpat sākti vairāki administratīvo pārkāpumu procesi pret citiem nesankcionētās sapulces dalībniekiem un tiks vērtēta arī pārējo sapulces dalībnieku atbildība.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti