Kas notiks ar zaļo kursu un klimatneitralitāti Latvijā? Energoefektivitāte

Jānis Irbe, Jurģis Miezainis, Andra Feldmane, Jānis Ikaunieks, Dace Vārna, Dagnija Blumberga

Jānis Domburs 13.decembris, piektdiena 11:00

Juta Kroiča, Edgars Tirāns un politiķi vērtē Covid-19 ierobežojumu atcelšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

''Nevis var, bet vajag, lai pēc divām nedēļām jau var kaut ko darīt,” tā, atbildot uz jautājumu, vai par patlaban noteikto Covid-19 ierobežošanas pasākumu pārskatīšanu būtu jāsāk lemt jau tagad, kad Covid-19 strauji izplatās sabiedrībā vēl straujāk nekā iepriekš, trešdien raidījumā “Kas notiek Latvijā?” uzsvēra ģimenes ārsts, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Edgars Tirāns.

Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja, profesore Juta Kroiča savukārt norādīja, ka jau tagad būtu jāsagatavo plāns A, plāns B un plāns C. “Un tad, kad būs 15. februāris, tad mēs velkam ārā vai nu A, vai B, vai nu C,” sacīja Kroiča.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna pakāpeniskai Covid-19 ierobežojumu atcelšanai. Par to, ka valdība šomēnes lems par Covid-19 izejas stratēģiju, pēc šonedēļ notikušās valdību veidojošo politisko partiju politiķu sanāksmes paziņoja arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”). Paziņojumu par nepieciešamību pārskatīt patlaban noteiktos ierobežojumus pirmdien izplatīja arī Jaunā konservatīvā partija. Savukārt Ekonomikas ministrija jau pagājušajā nedēļā Operatīvās vadības grupu iepazīstinājusi ar “koncepta maiņu” no 1. marta, kad beigsies patlaban izsludinātā ārkārtas situācija.

Tikmēr Lietuvas valdība jau vakar paziņoja, ka tā dēvētās iespēju pases, kas līdzinās Latvijā esošajiem sadarbspējīgajiem sertifikātiem, tiks atceltas jau no pirmdienas, 7. februāra. Savukārt Igaunijas valdības vadītāja Kaja Kallasa šonedēļ paziņoja, ka Covid-19 sertifikātu lietošana Igaunijā varētu tikt atcelta no 21. februāra. Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Kroiča trešdien diskusijā “Kas notiek Latvijā?” gan norādīja, ka lēmumi par Covid-19 pandēmijas ierobežojumu apmēru bieži vien ir populistiski. Starp politiskiem un populistiskiem lēmumiem, viņasprāt, ir liekama vienādības zīme.

“Omikrons ienesa cilvēkiem kaut kādu priekšstatu, ka tagad viss ir viegli, tagad viss var būt vaļā, tagad mēs visu darīsim un, nedod Dievs, ka mēs par pussolīti atpaliksim no lietuviešiem vai atpaliksim no igauņiem,”

 

sacīja Kroiča un uzsvēra, ka Latvijā paralēli Covid-19 omikrona versijai arvien vēl plaši cirkulē vīrusa delta variants, ar kuru sasirgušie turpina ārstēties slimnīcās.

Savukārt ģimenes ārsts Tirāns norādīja: “Covid-19 omikrons un Covid-19 delta ir divas pilnīgi dažādas slimības. Covid-19 ar mirstību tā kā sezonālai gripai. Un jautājums ir, vai mēs sezonālās gripas laikā lielas karantīnas taisām?” Viņaprāt, pat ierobežojumus varētu atcelt, kad Covid-19 omikrona paveida izplatība Latvijā “būs pārsvarā”.

Tikmēr Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (“Attīstībai/Par!”), atbildot par to, ko ministrija paveikusi nedēļas laikā, kopš veselības ministrs paziņoja, ka sākts darbs pie Covid-19 ierobežojumu pārskatīšanas plāna, sacīja, ka ministrija intensīvi konsultējas ar veselības nozari – lielajām slimnīcām, ģimenes ārstiem un citiem speciālistiem. Konkrētus priekšlikumus, par kuriem jau nākampirmdien varētu diskutēt Operatīvās vadības grupā vai valdību veidojošo partiju politiķu sanāksmē, viņš pagaidām nenosauca.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti