Kas notika Valsts prezidenta vēlēšanās un kas notiks pēc Edgara Rinkēviča ievēlēšanas?

Jānis Ikstens, Mārtiņš Daugulis, Gundars Bērziņš, Kristīne Zonberga, Aivars Ozoliņš, Māris Antonevičs

Jānis Domburs 31.maijs, trešdiena 21:15

Aptauja: JV vēlētāji vairāk par četru, AS un NA – triju politisko spēku koalīciju, bet 35% atbalsta citu tās sastāvu

35,3% aptaujāto par labāko nākamās valdības koalīcijas sastāvu uzskata politisko spēku koalīciju citā sastāvā, liecina raidījuma "Kas notiek Latvijā?" pasūtītā un SKDS veiktā aptauja divas nedēļas pēc 14. Saeimas vēlēšanām. Savukārt četras partijas – "Jauno Vienotību", Nacionālo apvienību (NA), "Apvienoto sarakstu" un "Progresīvos" – par jaunās valdības koalīcijas labāko sastāvu uzskata 29,5% aptaujāto.

Aptauja rāda, ka trīs spēku koalīciju, proti, izslēdzot "Progresīvos" un atstājot tikai "Jauno Vienotību", "Apvienoto sarakstu" un Nacionālo apvienību, atbalsta 21,4% aptaujāto balsstiesīgo vēlētāju. 13,8% izvēlējušies atbildi "grūti pateikt".

Salīdzinoši visbiežāk "Jauno Vienotību", "Apvienoto sarakstu", Nacionālo apvienību un "Progresīvos" par labāko koalīcijas sastāvu uzskata iedzīvotāji, kas 14. Saeimas vēlēšanās balsojuši par "Progresīvajiem", proti, 82%. Tālāk ar 60% seko "Jaunās Vienotības" elektorāts un 53% ''Attīstībai/Par!'' vēlētāji.

Trīs politisko spēku koalīciju visbiežāk atbalsta Nacionālās apvienības vēlētāji, proti, šādu sastāvu atbalstījuši 63% NA vēlētāju. Tad ar 47% seko "Apvienotā saraksta" vēlētāji un 34% – tie, kuri vēlēšanās balsoja par "Jauno Vienotību".

Tie respondenti, kuri vēlēšanās balsi atdevuši par "Stabilitātei!", norādījuši, ka  labākais sastāvs koalīcijai būtu kāds cits, nevis iepriekš minēto trīs vai četru politisko spēku sastāvs. Tā atbildējuši 87% partijas "Stabilitātei!" vēlētāju. Aptauja rāda, ka iedzīvotāji, kas ģimenē sarunājas krievu valodā, ievērojami biežāk nekā latviski runājošie arī norādījuši, ka labākais sastāvs koalīcijai būtu kāds cits, nevis iepriekš minēto trīs vai četru politisko spēku sastāvs. Savukārt četru politisko spēku koalīciju visbiežāk izvēlas respondenti vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem, proti, 50% aptaujāto.

"Apvienoto sarakstu" pārstāvis, pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns otrdien, 18. oktobrī, piedaloties debatēs "Kādai jābūt nākamajai valdībai?", sacīja, ka sadalījums ir "ļoti loģisks". Viņaprāt, tas skaidri parāda vēlētāju izdarīto izvēli 14. Saeimas vēlēšanās. "29% – apmēram tāda proporcija veidojas – "Jaunā Vienotība" kopā ar "Progresīvajiem", viņu vēlētāji. 21,4% "Apvienotais saraksts " un Nacionālās apvienības vēlētāji, 35% parējās partijas. Un 13% tie, kas nobalsoja par kaut ko citu. Ļoti proporcionāli tam, kāds ir vēlēšanu rezultāts."

Līdzšinējā Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre Evika Siliņa no "Jaunās Vienotības" arī aptaujas rezultātus uzskatīja par "daudzmaz skaidriem".

Savukārt bijušais premjers un no "Apvienotā saraksta" 14.Saeimā ievēlētais Māris Kučinskis sacīja, ka četru partiju koalīcijas nebūs. "Domāju, ka vajag pieņemt šobrīd to realitāti, NA uzreiz pateica, mēs nedaudz vēlāk, bet nebūs četras, tas ir skaidrs signāls, un ir jādomā tālāk." Smiltēns piebilda, ka koalīcija ir jāveido nevis "ap to, ap ko nevar vienoties, koalīcija iepējama tikai ap to, ap ko var vienoties." Proti, par triju partiju modeli var vienoties, bet par četru – nevar.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti