Kas notiek ar Valsts kontroles vadības maiņu, (ne)paveikto un plāniem?

Edgars Korčagins, Maija Āboliņa, Juris Stukāns, Līga Stafecka, Skaidrīte Ābrama, Viktorija Baire, Viktors Valainis

Jānis Domburs 6.decembris, trešdiena 21:15

«Sankcionēta persona noteikti ir toksiska,» atzīst Siliņa; «normāli punkti» – Valainis aizstāv ZZS līgumu ar Lembergu

Spriežot par jaunās valdības veidošanu, kuru Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzticējis labklājības ministrei Evikai Siliņai no "Jaunās Vienotības", un tās sastāvu, jautājums ir par to, cik tuvu vai tālu no Zaļo un Zemnieku savienības atrodas partijas premjera amata kandidāts Aivars Lembergs. Atsevišķi potenciālie partneri izteikuši bažas par to, ka Lembergs, ja ZZS būs valdību veidojošo partiju sastāvā, ietekmēs tās darbu. 24. augusta raidījumā "Kas notiek Latvijā?" ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis šo jautājumu nodēvēja par "nepamatoti paceltu", savukārt potenciālā premjere atzina, ka šis ir izaicinošs jautājums un, iespējams,  jāatrunā koalīcijas līgumā.

Jāatgādina, ka Lembergs ir apsūdzēts koruptīva rakstura noziegumos, kuros pirmā tiesu instance viņu atzina par vainīgu, bet spriedums ir pārsūdzēts, kā arī ir sankcionēta persona, jo pirms trim gadiem ASV iekļāva viņu tā dēvētajā Magņitska sankciju sarakstā.

Vairākās intervijās Siliņa izteikusies, ka ZZS ir jāizdomā, kā parādīt, ka Lembergs neietekmē partijas darbu un lēmumus. Savukārt kādreizējais ZZS premjers, tagadējais iekšlietu ministrs no "Apvienotā saraksta" (AS) Māris Kučinskis intervijā Latvijas Televīzijai izteicās, ka piedzīvojis situācijas  "viens zvans, viena nakts un tiek mainīti visi uzstādījumi", kas liecinot par Lemberga ietekmi uz ZZS.

Siliņa "Kas notiek Latvijā?" atzina, ka šis jautājums ir izaicinājums. "Es uzskatu, ka tie Saeimā ievēlētie deputāti pārstāv paši sevi," taču ir skaidrs, ka tas ir sensitīvs jautājums un koalīcijas līgumā būs jāatrunā, ka koalīcijas darbā var piedalīties tikai tie, kuriem ir Saeimas mandāts. Savukārt, ja Siliņa jutīšot, ka kāds minstrs lobē kāda cita intereses, tad, esot premjera amatā, viņa šo ministru varēšot atsaukt.

Edgars Tavars, AS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs, sacīja, ka Lembergs nav nepārvarams šķērslis, tādēļ AS cer, ka Siliņa izdomās, kā nodistancēties no Lemberga.

Valainis pauda, ka šobrīd jautājums par Lemberga iespējamo ietekmi ir nepamatoti augstu pacelts. Valainis jautāja, ko Saeimā no ZZS ievēlētie deputāti sliktu ir izdarījuši, pašam uz savu jautājumu atbildot – ievēlējuši prezidentu. ZZS tiešām balsoja par Rinkēviču prezidenta amatā. ZZS pārstāvis arī uzsvēra, ka neviens cilvēks ārpus Saeimas ievēlētajiem nepiedalās ne parlamenta, ne valdības darbā.

Taču par Lemberga tuvumu ZZS potenciālajiem koalīcijas partneriem liek bažīties vienošanās, kas noslēgta starp ZZS un Lemberga partiju "Latvijai un Ventspilij". Tajā atrunāta šo politisko spēku sadarbība, mērķi un tas, ka to sasniegšanai jāpiesaista "partiju izvirzītie kompetentie pārstāvji vēlētos un ieceltos amatos." Lembergs atbilst apzīmējumam "vēlēta amapersona", jo ir ievēlēts Ventspils domē.   

 

Siliņa atzina, ka arī šis dokuments, kuru viņa esot redzējusi, esot izaicinājums, piebilstot, ka ir svarīgi, lai deputāti varētu "pārbalsot šo līgumu" un neietekmēties. Valainis savukārt šo dokumentu nodēvēja par normālu, ar normāliem punktiem tajā, uzsverot, ka no "Latvijai un Ventspilij" Saeimā ZZS frakcijā ir divi deputāti. "Šis līgums paredz to, ka mēs sadarbosimies par to, lai stiprinātu valsts drošību, izglītības, veselības pieejamību. Kas ir tās bažas šobrīd?" jautāja Valainis, atkārtojot, ka tas ir pārāk uzspīlēts jautājums.  

Komentējot ZZS un "Latvijai un Ventspilij" saikni, "Progresīvo" līdzpriekšsēdētājs Andris Šuvajevs piekrita Siliņas teiktajam par to, ka koalīcijas līgumā vajadzētu iekļaut punktu par neietekmēšanos. Savukārt Nacionālās apvienības Saeimas deputāts Jānis Dombrava atkārtoja NA iepriekš deklarēto par to, ka optimāli būtu valdību veidot no trim partijām, kuras veidoja demisonējošā Krišjāņa Kariņa valdību. Taču, ja koalīcija būs plašāka, tad premjera amata kandidātei jārisina jautājums par to, kā nodrošināt lēmumu neietekmēšanu.

Jāpiebilst, ka Lembergs sociālajos tīklos pēdējā laikā publicējis vairākus video, kuros dod mājienus par to, kā rīkosies, ja būs tuvumā valdībai. Valainis sacīja, ka "tie ir individuāla politiķa paziņojumi." Jautājums par atteikšanos no Lemberga kā premjera amata kandidāta šobrīd neesot ZZS dienaskārtībā. 

 "Sankcionēta persona noteikti ir toksiska," tā, atbildot uz Jāņa Dombura jautājumu par to, vai Lembergs kā ASV sanckionēta persona nav uzskatāms par toksisku, pēc nelielas pauzes sacīja Siliņa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti