Pārtikas revidents

"Pārtikas revidents". Saldējums

Pārtikas revidents

Cik bieži drīkst ēst mencu aknas?

Pārtikas revidents. Alus

Kā atrast labāko alu un pareizi to baudīt? Skaidro alus someljē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pretēji plaši izplatītam uzskatam, ka labākais alus ir pildīts stikla pudelēs, labāk baudīt skārdenēs nopērkamo, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Pārtikas revidents” norādīja alus brūvētājs un eksperts Andris Rasiņš, kurš sevi dēvē par alus someljē. Tāpat viņš dalījās citos padomos, kā atrast vislabāko alu un pareizi to baudīt.

Pirmkārt, alu nav ieteicams baudīt no pudelēm vai bundžām, norādīja Rasiņš. Tas nav labi veselībai, jo šis dzēriens satur diezgan lielu ogļskābās gāzes daudzumu, kas, dzerot no iepakojuma, nonāk kuņģī: “Pēc tam rodas dažādas reakcijas un uzpūšas vēders un tamlīdzīgas lietas. Glāzē, kad jūs veidojat šo smuko putiņu, CO2 aiziet prom un nenokļūst kuņģī.”

Tāpat labāk ir izvēlēties glāzi, nevis kausu, jo tajā dzēriens var ātri zaudēt savu garšu: “Dažos alus kausos alus ātri kļūst silts un “atšālējas”, tāpēc šogad mēs redzam tendenci, ka praktiski visi alus ražotāji neizvēlas alus kausus, bet gan visdažādāko formu glāzes.”

Vaicāts par kvalitatīvāko alus iepakojumu, Rasiņš sacīja: “Alus lielākais ienaidnieks, kad tas ir gatavs, uzbrūvēts, ir gaisma, saules stari. Otrs ienaidnieks, kas arī ir tikpat liels, ir skābeklis. Skābeklis nedrīkst piekļūt produktam.”

Ņemot vērā šos ienaidniekus, sliktākais iepakojums ir plastmasa, jo tajā iepakotam alum viegli tiks klāt skābeklis un gaisma. Tāpēc alum, kas pildīts plastmasas pudelēs, parasti ir īsāks derīguma termiņš nekā dzērienam, kas pildīts stikla pudelēs vai skārdenēs.

“Lielākā daļa cilvēku uzskata, ka stikla pudele ir tas īstais – ka tā pilnīgi pasargā no saules, saglabā alus garšu, bet īstenībā nē. Skārda bundža ir daudz labāka,” atklāja alus eksperts.

“Lai cik melna pudele būtu, tā aizturēs maksimums 95% saules staru. Arī korķis nav hermētiski aizvērts un skābeklis ar laiku tiks klāt,” paskaidroja Rasiņš.

Skārda bundžas simtprocentīgi spēj pasargāt alu no gaismas un skābekļa iedarbības, taču par šo iepakojuma veidu ir veidojušies vairāki stereotipi. Piemēram tas, ka šāds iepakojums dzērienam piešķir it kā metālisku garšu. “Tas ir pilnīgs stereotips, tā nav. Bundžiņa nedod nekādas garšas nianses. Kāpēc?  Alus nemaz nepieskaras metālam, jo bundžas iekšpusē ir speciāla polimēra virsma, kas neļauj alum pieskarties tai skārdenei,” stāstīja Rasiņš.

Jautāts par to, kā alkohola procents alū ietekmē tā kvalitāti, Rasiņš skaidroja, ka alus rodas no cukura, kas tiek iegūts no miežu graudos esošās cietes. Raugs cukuru “apēd” un ražo alkoholu. Tāpēc, jo vairāk graudu izmanto alus brūvēšanā, jo vairāk cukura un, attiecīgi vairāk alkohola: “Ir mīti par spirta pievienošanu alum. Tas ir ļoti liels mīts! Nekādu spirtu alum neviens nepievieno – pat vislētākajā alū. Kāpēc? Tas ir ļoti dārgi. Spirts pats par sevi ir dārgs produkts un, ja izmanto spirtu alus brūvēšanā, tev ir jāmaksā pavisam cits akcīzes nodoklis.”

Eksperts arī piebilda – jo vairāk grādu dzērienam, jo vairāk kaloriju tas, visticamāk, satur.

Mīts esot arī tas, ka gaišākas krāsas alus ir ar ūdeni atšķaidīts. Ūdens ir lielākā alus sastāvdaļa. Jebkurā alū ir no 80 līdz 90 procentiem ūdens. Dzērienam garšu un krāsu piešķir iesals, kā arī apiņi. Un gaišākā alū, visticamāk, izmantots tikai gaišo graudu iesals.

To, vai alus ir kvalitatīvs, var noteikt pēc tā garšas un smaržas: “Lāgera tipa alum pats pirmais signāls ir skābums. Ja jūs to sajūtat, ja dzērienu atverat un tas ir saskābis – nedzeriet! Tas var būt slikti kuņģim, būs problēmas nākamajā dienā. Lāgera tipa aliem nedrīkst būt nekāda skābuma garšas nianse.”

Otrs biežāk sastopamais signāls, kas liecina, ka alus nav pienācīgi nogatavināts, ir diacetils – toksiska viela, kas izdalās spirta veidošanās procesā. Un tā dzērienam piešķir it kā kausēta sviesta garšu.

Un trešā biežāk izplatītā un alum neraksturīgā smarža vai garša atgādina konservētu kukurūzu: “Ja šādi smaržo alus, tas signalizē par graudu kvalitāti. Tas nozīmē, ka kaut kādas kļūdas pieļautas tieši graudu apstrādē.”

 

Pārtikas revidents

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti