Vides fakti

Reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs

Vides fakti

Vides fakti

Lakši

Smiltenē satraucas par izpostītām lakšu audzēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Smiltenes iedzīvotāji pašvaldības zemes gabalā atraduši aizsargājamo lakšu audzi un satraukušies, ka drīzumā šie augi tiks iznīcināti, jo vietējos ierēdņus neuztrauc, ka pilsētā aug aizsargājams augs.

Meža ķiploks jeb laksis Latvijā ir iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc savvaļā plūkt, griezt, vai izrakt to ir aizliegts. Latvijas Universitātes (LU) Zinātniskās padomes priekšsēdētāja Gunta Čekstere skaidroja, ka lakši tiktu pilnībā iznīcināti, ja tos ievāktu masveidā vai rūpnieciskos apjomos.

Esošās audzes tiktu iznīcinātas, jo lakšu lapām ir ķiploku smarža un tie ir ļoti populāri.  Latvijā, pavasara sezonā tos izmanto kulinārijā kā piedevu salātiem, dažādiem ēdieniem,” sacīja Čekstere.

Smiltenes iedzīvotāji lakšu audzi atraduši pašvaldībai piederošā īpašumā un uzskata, ka ierēdņiem nerūp, ka šajā teritorijā aug aizsargājams augs. “Pagājušajā pavasarī atradu savvaļas lakšus, ķiplokus un izskatās, ka te jau ziemā tika līdzināta teritorija, kas nozīmē, ka aizsargājamos augus var aprakt, “ satraukta par situāciju ir Smiltenes iedzīvotāja Vizma Zvirbule.

Sodi par lakšu nelikumīgu realizēšanu vien ir lieli: fiziskai personai var piemērot naudassodu līdz 700 eiro, juridiskai personai – līdz pat 1400 eiro.

Vizmas kundze par savām bažām pastāstījusi vietējā pašvaldībā, kas informācijai īsti neesot pievērsusi uzmanību. Vietvara raidījumam “Vides fakti” skaidroja, ka teritorijas plānojums tiek izstrādāts, balstoties uz Dabas datu pārvaldības sistēmas "Ozols" datiem. Vidzemes ielas 16  īpašumā nav atklāti un reģistrēti īpaši aizsargājami augi vai biotopi. Pašreizējā izmantošana – daļa no īpašuma ir iznomāta mazdārziņiem, pārējo pašvaldība kopj, reizi gadā nopļaujot, lai neveidojas kūla.

Apsekojot teritoriju, raidījums noskaidroja, ka lakši aug vietā, kas jau ilgāku laiku izveidojusies kā nelegāla atkritumu izgāztuve. Tajā ir gan būvgruži, gan dažādi sadzīves atkritumi. Tas nozīmē, ka zemes īpašnieks par šo teritoriju ilgi nav rūpējies.

“Tas ir mazliet bezatbildīgi no zemes īpašnieka puses, ka neseko līdzi, kas notiek, un šādas situācijas nenovērš. Ja teritorija ir degradēta, tā piesaista arvien vairāk tos, kuriem patīk kaut ko atstāt, izmest, un atkritumu daudzums tikai palielinās. Apsekojot teritoriju, redzams, ka tur ir gan stikli, gan metāli, gan, iespējams, ķīmiskas izcelsmes šķidrumi,” norādīja Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Lai arī laksis ir aizsargājams augs, tos audzējot dārzā, aizliegumi uz tiem neattiecas. Tāpēc situācija Smiltenē nav uzskatāma par gadījumu, kad tiek apdraudētas lakšu savvaļas audzes.

 

Rakstu sēriju līdzfinansē:

 

 

Vides fakti

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti