Dienas ziņas

Latvijā ieradušies pārvietotie patvēruma meklēji no Grieķijas

Dienas ziņas

Atklāj unikālu vaboļu pasugu

Rūpnieciska piesārņojuma dēļ iet bojā zivis

Rūpnieciskā piesārņojuma dēļ iet bojā zivis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tikai ar nepārtrauktu trauksmes celšanu par to, ka nezināmu iemeslu dēļ viņa dīķos pie Kuldīgas iet bojā zivis, zivju audzētājam Jānim Rimeikam izdevies iekustināt atbildīgās institūcijas. Šobrīd konstatēts, ka piesārņojums novadgrāvjos nokļuvis no kāda netālu esoša kokapstrādes uzņēmuma. Lai izvērtētu piesārņojuma novēršanā paveikto un lemtu par tālāko rīcību, tika sasaukta arī Kuldīgas novada Civilās aizsardzības komisijas sēde.

"21 tāda ir pilna, lapsas izstaipījušas. Ko darīt?" par šādu postažu Jāņa Rimeika zivju dīķi, kas atrodas Kuldīgas pievārtē, pārvērtās apmēram nedēļas laikā. Vispirms no grāvjiem, ar kuriem dīķi savienoti, sācis tecēt melns ūdens, bet pēc pāris dienām zivis sākušas masveidā iet bojā. Šobrīd dīķi nolaisti, izglābt izdevies vien mazumiņu.

"Karpas te bija ielaistas, kurām tagad izmērs bija no diviem ar pusi līdz trīs kilogramiem. Lielākā daļa viņas ir beigtas, līņi nobeidzās pirmie, visātrāk, kam vajadzēja visilgāk dzīvot. Tad pārējās - asari , raudas, brekši, viss. Izglābts pie kaut kādām 80 zivīm," stāsta zivju audzētājs.

Jānis Rimeiks atzīst, ka tāda nelaime varēja nenotikt, ja vietējie vides speciālisti savu darbu būtu veikuši atbildīgi. Kā brīdinājums, ka ūdens grāvī ir piesārņots, bijis jau pērn augustā, tad bojā gājis neliels daudzums zivju. Bet ne tad, ne šogad vides speciālists nav saskatījis apdraudējumu videi. Pat ūdens paraugus no grāvja analīzēm saimnieks ņēmis pats un nogādājis laboratorijā.

"Fenols, fosfors, ūdens bez skābekļa," uzskaita Jānis Rimeiks. Savukārt Liepājas reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītājs Roberts Bērziņš norāda: "Šinī brīdī līdztekus galvenajiem pasākumiem - piesārņojuma norobežošana un vispār nenonākšanu grāvī, otra lieta ir tā, kā vērtējam inspektora rīcību."

Izpētot ūdens plūsmu grāvī, tas aizvedis līdz netālu esošajam kokapstrādes uzņēmumam "Stiga RM". Liepājas reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītājs, apsekojot uzņēmuma teritoriju, konstatējis arī iespējamo avotu, no kura radies piesārņojums - vannām, kurās mērcē un karsē baļķus, pāri plūdis ūdens un zem tām izveidojies ap 20 centimetrus dziļš melna ūdens slānis.

"Uzņēmumam ir uzdots savākt to, kas ir izlijis, iztīrīt piesārņotās lietusūdeņu akas, kurās ir nokļuvis piesārņotais ūdens, ir aizvērts ciet izvads no rūpnīcas. Papildus tam ir ierosināta administratīvā lietvedība par vides nosacījumu neievērošanu," stāsta Roberts Bērziņš.

Uz Kuldīgas novada Civilās aizsardzības komisijas sēdi, kurā izskatīja šo jautājumu, uzņēmuma pārstāvji nebija ieradušies, neizdevās sazināties arī telefoniski. Piesārņojuma vieta tiks uzraudzīta arī brīvajās dienās, savukārt jau pirmdien, 8.februārī, visas iesaistītās puses atkal sēdīsies pie galda, lai runātu par padarīto. Šobrīd vēl nav zināms, vai piesārņojums ir skāris tālāk saistīto Krāčupīti, kas ir lašu nārsta vieta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti