Ārpus Rīgas

Latgales jauniešus mudina aktīvāk izvēlēties militāro karjeru

Ārpus Rīgas

"Rīgas un Apriņķa Avīzes" galvenā redaktore Ieva Karlsberga par Pierīgas pedagogu algām

Oficiālu dzīvnieku kapsētu ierīkošanas jautājums Latgalē virzās kūtri

Oficiālu dzīvnieku kapsētu ierīkošanas jautājums Latgalē virzās kūtri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pašlaik  Latvijā ir tikai trīs oficiālas dzīvnieku apbedīšanas vietas. Latgalē tādas joprojām nav nevienas. Daugavpilī, ņemot vērā stihisko dzīvnieku apbedīšanas vietu parādīšanos, dzīvnieku kapu jautājumu ir sākts risināt, savukārt citos Latgales novados un pilsētās, lai arī likums nosaka pašvaldībām organizēt mājdzīvnieku apbedīšanas vietas,  mīļdzīvnieki joprojām tiek apglabāti mežos, pļavās, savos un citu īpašumos.

Vidēji katrā trešajā mājā dzīvo kāds mīļdzīvnieks -  suns, kaķis vai kāmītis. Tā aiziešana un vēlāk arī apbedīšana  labam saimniekam vienmēr ir stress un pārdzīvojumi.

“Man bija ilgus gadus sunītis, ģimenes loceklis var teikt - Čipiņš. Viņš nodzīvoja pagaru suņa mūžu –17 gadus,” ludzāniete Vanda uzskata - mūža mājas mājdzīvniekam laukos vai mazpilsētā atrast nav liela problēma. Arī par sava lolojumdzīvnieka apglabāšanas vietu viņai bija skaidrs uzreiz. “Kad viņš pārcēlās uz labākiem medību laukiem, mēs viņu, protams, aizvedām uz saviem laukiem un zem lielās kļavas kalniņā arī apbedījām tur. Virsū uzlikts neliels laukakmens, lai atcerētos, kur tā vieta ir.”  

Vanda atzīst - ja šobrīd dzīvnieku kapsētas laukos un mazpilsētās nav aktuāla problēma, tad, domājot par nākotni, iespējams, tādai vietai tomēr būtu jābūt: “Laukos tas ir dabiski. Arī mazpilsētā katram ir kāda vieta, kur savu mīluli aizvest. Zinu savu draugu ģimeni, kuri savi kaķeni apglabāja vasarnīcā, dārza galā un iestādīja tur ozoliņu.”

Lielāks pārbaudījums sava lolojumdzīvnieka apbedīšanas vietas atrašanai varētu rasties pilsētas iedzīvotājiem. Lai arī likums paredz pašvaldībām nodrošināt dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošanu un uzturēšanu, apzinot vairākus Latgales reģiona novadus un pilsētas, kļūst skaidrs - šis jautājums tiek risināts visai kūtri. Dzīvnieku kapsētas nav ne Kārsavas, ne Ciblas, ne Zilupes novados. Balvos par šo problēmu ir domājuši, taču pagaidām jautājumu vēl nav  sākts risināt. Uzrunātās pašvaldības skaidro – ar dzīvnieku apbedīšanas jautājumiem iedzīvotāji pašvaldībā nevēršas.

Ludzas novada dome šobrīd ir potenciālās dzīvnieku  kapsētas vietas meklējumos, skaidro Ludzas novada domes pārstāvis Edgars Mekšs: “Ludzā pašlaik tiek veiktas izmaiņas teritoriālajā plānojumā un tad arī tiks nozīmēta vieta, kur varētu ierīkot dzīvnieku kapsētu. Grozot saistošos noteikumus, tāda vieta arī tiks noteikta.”

Dzīvnieku kapsētas šobrīd nav arī Rēzeknē. Pilsētai nav brīvas zemes, kur šādās apbedījuma vietas varētu atrasties. Nākotnē dzīvnieku kapsētu plānots ierīkot sadarbībā ar Rēzeknes novadu.

Arī Daugavpilī līdz šim laikam nevienas oficiālas dzīvnieku apbedīšanas vietas nav bijis, taču  pēc tam, kad piepilsētā sāka parādīties stihiskas dzīvnieku apbedījuma vietas, situācija sāk mainīties. Pagaidām viss liecina, ka top pat divas dzīvnieku kapsētas. Viena pilsētas, otra – novada teritorijā. 

Dzīvnieku apglabāšanas jautājums  pašlaik  jau ir nonācis līdz pilsētas būvvaldei, skaidro Daugavpils  domes pārstāvis Māris Garkuls,  “Pašlaik kapi ir izveidoti stihiski, un tā ir problēma, jo pilsētas apkārtnē - mežos, dažādos laukumos, pļavās - ir izveidoti nelikumīgi kapi, kur mēs varam redzēt ne tikai kapakmeņus, bet pat krustus. Šobrīd šāda vieta ir paredzēta Križu mežā. Tas ir pilsētas teritorijā. Pagaidām nekādas ģeoloģiskās izpētes netika veiktas, tas ir tikai plānā."

Daugavpils novada  domes pārstāve Olga Lukaševiča, komentējot situāciju novadā, atklāj - zemi,  kur pašlaik notiek stihiska mājdzīvnieku apbedīšana, nolemts atpirkt no tās tagadējā īpašnieka "Latvijas Valsts mežiem", tur ierīkot jau legālu dzīvnieku apbedīšanas vietu. “Novada pašvaldībai paveicās, ka pēkšņi parādījās juridiska persona, kas izteica vēlmi tieši tur organizēt  šo pakalpojumu, sakārtot šo teritoriju un piedāvāt  apbedīšanas vietu vai arī ceremoniju, ja tas būtu vajadzīgs.”

Rēzeknē un citās pilsētās nomirušo dzīvnieku, sazinoties ar veterinārārstu, šobrīd var vien utilizēt. Tas ir maksas pakalpojums, stāsta veterinārārste Aiga Meirāne: “Visbiežāk īpašnieki paši savāc to līķīti. Ko viņi tālāk dara ar viņu, es jau nezinu. Gadās, ja cilvēks nevar paņemt, tad  mēs piedāvājam dzīvnieku utilizāciju, to veic "Bior" laboratorija.”

Utilizācijas pakalpojums izmantots gan tiek samērā reti, pārsvarā mājdzīvnieku īpašnieki tomēr paši vēlas apglabāt savus lolojumus. Tādēļ dzīvnieku kapsētu jautājums,  kā to pieprasa likums, jārisina aktīvāk, tā uzskata arī Pārtikas un veterinārajā dienestā. Latgalē nevienas oficiālas dzīvnieku kapsētas šobrīd nav. Tādas izveidotas vien Babītes un Priekules novadā, kā arī  Cēsīs. Iespējams, jau drīzumā šim sarakstam pievienosies arī Daugavpils.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti