Nēģu lomi pieticīgi, bet Nēģu diena Salacgrīvā būs!

Sestdien Salacgrīva pie sevis gaida nēģu cienītājus, jo jau tradicionāli oktobra otrajā sestdienā notiks Nēģu diena. Paredzētas dažādas aktivitātes gan pilsētā, gan uz nēģu tačiem pie Salacas un arī Svētupes, tomēr pašiem nēģu zvejniekiem tādas īstas svētku sajūtas nav. Līdzšinējie laiksapstākļi viņiem noskauduši labus lomus.

Aleksandrs Rozenšteins, kurš uz Pirmā tača Salacā saimnieko jau sešpadsmito gadu un pirms tam padsmit gadus strādājis vēl kopā ar tēvu, apgalvo, ka šī ir viena no sliktākajām sezonām. Nēģus svētkiem viņš taupījis trīs nedēļas. Līdzīga situācija ir arī uz vienīgā tača Svētupē. Oļegs Sumčenko, kas tur darbojas, stāsta, ka nēģi krāti svētkiem vairāk nekā nedēļu. Iemesls tam ir viens – labie laikapstākļi.

Lai šis apaļmutnieks nāktu iekšā upē, vajadzīgs nejauks, lietains laiks, pie tam ar jūras vēju. Patlaban ūdens līmenis abās nēģu upēs - Salacā un Scētupē - ir zems, lietus nelīst, pamatā valda austrumvējš, un tālab lomi arī ir pieticīgi.

Protams, nēģu zvejnieki kaunā nepaliks. Nēģi ir sakrāti, un katrs zvejnieks pie sava tača tos gatavos pēc savas receptes. Salacas Pirmajā tacī tiek solīta nēģu zupa. Pagājušogad trīs katli izēsti, šogad vārīšot piecus - tie būs kādi 200 litri. Būs arī turpat uz vietas uz oglēm cepti nēģi, kā arī želejā. Tāpat pie Svētupes būs cepti nēģi, želejā likti, kūpināti. Blakus tacim esošās viesu mājas „Vējavas” īpašnieki sola piemājas dīķī audzēto vēžu zupu. Protams, par to būs jāmaksā. Limbažos veikalā nēģi želejā maksā ap 20 eiro kilogramā, nēģu taču apsaimniekotāji piedāvāšot pa 17. Svaigi šobrīd maksā 10 eiro. Būtu lielāki lomi, protams, ka prece būtu lētāka,  atzīst paši nēģu ķērāji.

Līdzās gastronomiskām baudām interesenti varēs skatīt filmas par nēģu ķeršanu, pastaigāt pa tačiem gan Salacā, gan Svētupē. Starp citu, šie tači ir liels retums, jo Latvijā tādus nēģu zvejā izmanto tikai Salacā un Svētupē. Interesenti varēs arī apskatīt zvejas rīkus, ar kuriem šos apaļmutniekus ķēra agrāk un tagad. Salacas Pirmā tača apsaimniekotājs Aleksandrs Rozenšteins nodarbojas arī ar tūrismu. Šajā nēģu sezonā no augusta sākuma viņš savā tacī uzņēmis jau vairāk nekā tūkstoti tūristu. Pēdējos gados sezonā tos skaits sezonā grozās ap 2000, lai gan ir bijuši arī 3000.

Pirmoreiz Salacgrīvā būs sastopams nēģu karalis, ar kuru varēs arī nofotografēties. Apmeklējot visus tačus un savācot zīmodziņus tajos, varēs piedalīties balvu izlozē. Aktīviem cilvēkiem piedāvās izbraukt ar laivām pa Salacu. Mākslinieciski noskaņotie aicināti biedrības „Mežābele” dāmu uzraudzībā piedalīties nēģa adīšanā. Savukārt dabas mīļotājiem Dabas aizsardzības pārvalde piedāvā pirmo dabas pētnieku pārgājienu, kas sāksies pie Kuivižu mola un beigsies pie Salacgrīvas. Dabas izglītības centrā „Ziemeļvidzeme” varēs iesaistīties dažādās ar dabas izzināšanu saistītās aktivitātēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt