Dienas ziņas

UNESCO nedēļa Alsungā

Dienas ziņas

Nolaupīšanas mēģinājums jeb vēlme palīdzēt?

Jaunas iespējas putnu vērotājiem Lubāna mitrājā

Lubāna mitrājā putnus varēs vērot ar īpašu teleskopu

Dabas lieguma “Lubāna mitrājs” galvenā bagātībā ir tur mītošo putnu sugu daudzveidība un arī labākās ligzdošanas vietas vairākām Eiropā aizsargājamām putnu sugām. Turpmāk Lubānas ezera putnus ikviens varēs vērot arī ar īpašu, plašai publikai pieejamu teleskopu. 

Lubāna mitrāju droši var saukt par putnu vērotāju paradīzi ne tikai putnu sugu daudzveidības ziņā, bet arī tāpēc, ka Lubānas ezers un zivju dīķi ir viena no svarīgākajām caur ceļojošo ūdensputnu atpūtas un barošanās vietām valstī, kā arī viena no piecām labākajām ligzdošanas vietām 29 Eiropas īpaši aizsargājamām putnu sugām. Pašlaik Lubāna mitrāja teritorija novērotas 224 putnu sugas, no kurām 185 šeit ligzdo. 

"Ikdienas putnu sugas, kuras ikdienu var ieraudzīt ir sējas zoss, baltpieres zoss, kā arī gulbji un pīļu sugas. No tādiem retākajiem putniem, atkarībā no vietas, bieži sastopams ir zivju ērglis, jūras ērglis. Lielākā plūsma, protams, ir pavasaris, kad daba mostas un putni nāk uz savām ligzdošanas vietām, tad Lubānas ezerā uzturā vairāk kā 10 000 zosu. Tās pa dienu nāk baroties un vakaros tad dodas atpūsties Lubānas ezerā," stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas aizsardzības vecākais speciālists Dainis Tučs.

Profesionālus putnu vērotājus saista ne tikai izdevība redzēt putnus tuvumā, bet arī iespēja ieraudzīt retu putnu sugu. Ik gadu putnu vērotāji arī sacenšas "Torņu cīņās", kuras tiek rīkotas ar mērķi uzskaitīt pēc iespējas vairāk retu putnu sugu. Kā norāda ornitologs Elvijs Kantāns, lai pilnvērtīgi vērotu putnus, jāprot tos izšķirt arī pēc balss. 

"Visas, protams, sugas nevaru atpazīt, bet vairumu es varu atpazīt pavasarī, jo tas ir vieglāk nekā rudenī. Rudenī vairāk izdod tikai saucienus, kas ir īsāki, tikai kaut kādi pīkstieni. Pats, ko esmu retāko redzējis, tas ir lielgalvis," stāsta Kantāns.

Vērot putnus, kā arī izbaudīt Lubānas ezera un Kvapānu dīķu ainavas tagad var arī no ūdens tūrisma un atpūtas centra “Bāka” jumta skatu platformas. Tur uzstādītu teleskopu var izmantot jebkurš centra apmeklētājs 24 stundas diennaktī. Apmeklētājiem ir pieejami arī deviņi binokļi.

"Tas arī būtu šis jauninājums, kad cilvēkiem ir beidzot iespējams vērot putnus "Bākā", izmantojot "Bākas" inventāru bez maksas," stāsta centra "Bāka" vadītāja Agnese Ceirule.

Teleskopa un binokļu iegāde kļuva iespējama Rēzeknes novada pašvaldības realizēta projekta ietvaros. Tā kopējais budžets ir gandrīz 5000 eiro, 90% no kura – Eiropas Savienības finansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti