Turpmākās 10 nedēļas Saša Denča mēģinās pielāgoties gulbju dzīvesveidam un sekot ikgadējam šo putnu migrācijas ceļam, kas no tundras apgabaliem Krievijā vedīs pāri 11 valstīm līdz pat gulbju ziemošanas vietām Lielbritānijas ziemeļrietumos.
Dabas pētniece filmēs visu ceļojuma norisi un divreiz nedēļā piedzīvoto pārraidīs video dienasgrāmatās, kas būs skatāmas akcijas “Gulbju lidojums” tīmekļa vietnē. Tiekoties ar cilvēkiem, kuri katru rudeni šķērso gulbju migrācijas ceļus, Saša arī mēģinās noskaidrot, kāpēc pēdējo 20 gadu laikā ir tik strauji samazinājies to gulbju skaits, kas sasniedz ziemošanas vietas Lielbritānijā un citās valstīs.
Tāpat viņa aicinās iedzīvotājus parakstīt petīciju, tā parādot, cik daudz cilvēku gatavi palīdzēt mazajam gulbim. 1995.gadā Eiropā bija apmēram 29 000 mazo gulbju, 2010.gadā to skaits bija samazinājās līdz 18 100, un arī patlaban tas turpina sarukt.
Par potenciālajiem iemesliem mazo gulbju skaita sarukšanai uzskatāmas to nelikumīgās medības, mitrāju un līdz ar to piemērotu atpūtas vietu trūkums migrācijas ceļā, vietējo iedzīvotāju aktivitātes, polārlapsu uzbrukumi, elektrolīniju izplatība un klimata pārmaiņas. Tomēr, lai rūpīgāk izpētītu un izprastu patiesos iemeslus, kā arī pievērstu sabiedrības uzmanību šai problēmai, tiek īstenota šī starptautiskā akcija.
Mazais gulbis Latvijā neligzdo, taču regulāri šeit atpūšas un barojas ceļošanas laikā pavasaros un rudeņos.
Lai pievērstu šai problēmai arī Latvijas sabiedrības uzmanību, Dabas aizsardzības pārvalde aicina interesentus piedalīties radošo darbu konkursā “Iepazīsti lielo ceļotāju – mazo gulbi!”.