Kā labāk dzīvot

Zemes stunda nav tikai aicinājums uz 60 minūtēm izslēgt gaismu

Kā labāk dzīvot

Ēku atbilstība būvniecības normatīvu prasībām: vai iestiklotās lodžijas nāksies likvidēt?

Videi draudzīga lielā pavasara tīrīšana: eksperti aicina domāt par sadzīves ķīmijas izvēli

Kā uzkopt māju videi saudzīgāk?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Videi draudzīgi produkti neeksistē, jo jebkas, ko saražo vai pārstrādā, nonāk atkritumos un atstāj ietekmi uz dabu, Latvijas Radio 1 raidījuma “Kā labāk dzīvot” klausītājus aicināja aizdomāties Ekodizaina kompetences centra eksperte Ilze Neimane. Tomēr, rīkojoties pārdomāti un izvēloties dabai saudzīgāku sadzīves ķīmiju, iespējams mazināt ietekmi uz vidi.

“Protams, ka viszaļākā prece ir tā, kas nav nopirkta, un viszaļākā lapiņa ir tā, kas ir palikusi pie koka, nevis uzdrukāta uz kāda tīrīšanas līdzekļa etiķetes,” sacīja Neimane.

Sociālā kampaņa “Tīra māja un tīra jūra” aicina domāt par sadzīves ķīmijas ietekmi uz vidi.  No tās nav jāatsakās, bet gan jāizmanto videi saudzīgāka, norādīja eksperte.

Pārdomāts līdzekļu patēriņš būs labvēlīgāks arī maciņam, atzina Ilze. Sadzīves ķīmijas radītais vides piesārņojums ietekmē gan ūdeni, gan zivis, gan kopējo vidi. ''Radio Naba'' raidījuma “Nezāle” vadītāja Sanita Rībena iepazīstināja ar trīs veidiem, kā parūpēties, lai samazinātu kaitīgo sadzīves līdzekļu ietekmi uz vidi. Viens no variantiem ir tīrīt māju tikai ar ūdeni vai līdzekļiem, ko izmantoja agrāk, piemēram, etiķi un sodu.

Vēl ir variants pirkt mazāk sadzīves ķīmijas līdzekļu, bet rūpīgi izvēlēties, lai tie būtu kvalitatīvi, kā arī pievērst uzmanību ekomarķējumam, skaidroja Rībena.

Lai iegūtu šo marķējumu, ražotājam jāiziet garš un grūts process, lai atbilstu ļoti daudziem kritērijiem un izstrādātu piemērotu ražošanas procesu, līdz ar to cena var būt augstāka, bet ne vienmēr tā būs, skaidroja Ilze Neimane. Eiropas Savienības ekomarķējums iekļauj arī kvalitātes kritērijus. 

“Tā nav tikai pudele, kurā ir nezināmas izcelsmes un sastāva bioviela, kas, iespējams, nepildīs savu funkciju, bet, gluži pretēji, uzņēmumam ir arī jāatbilst ļoti augstiem kvalitātes kritērijiem,” zināja stāstīt Neimane.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktora vietniece, Patērētāju uzraudzības departamenta direktore Ieva Baldiņa pastāstīja, ka PTAC šobrīd pastiprināti pievērš uzmanību, lai patērētājus nemaldinātu ar ekomarķējumiem. “Paziņojums uz tīrīšanas līdzekļa, ka tas ir videi draudzīgs vai dabisks, nav pamatots. Tas var maldināt patērētāju. Jābūt paskaidrojumam, kāpēc produkts ir videi draudzīgs. Jāskatās arī uz ekomarķējumu,” atzina Baldiņa, pastāstot, ka saistībā ar, piemēram, pārtiku šī tēma jau ir sakārtota, bet ar sadzīves ķīmiju vēl ne.  Viņa norādīja, ka izpētes procesā konstatēti daudzi maldināšanas gadījumi. 

Ekomarķējumus var pārbaudīt mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti