Dienas ziņas

Ceļošanas iespējas bez pašizolācijas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Šķūnī atrod putnēnus

Jēkabpilī šķūnī pakārtā maisiņā atrod ligzdu ar 5 putnēniem

Putniem šis ir aktīvākais ligzdošanas un mazuļu  perēšanas periods. Ligzdas tiek vītas dažādās vietās – nereti arī ēku pažobelēs un malkas grēdās. Par to, ka putnu izdomai ligzdas vietas izvēlē nav robežu, pārliecinājusies kāda ģimene Jēkabpilī.

Pirms dažām dienām jēkabpilietis Raimonds kopā ar saviem vecākiem devās uz malkas šķūni, lai to sakārtotu. Liels bija ģimenes pārsteigums, atrodot putna ligzdu ļoti neparastā vietā.

"Mēs kārtojām šķūni un atradām maisiņu – parastu maisiņu, kas bija pakārts uz nagliņas. Domājām paskatīties, kas tur iekšā ir. Mamma atver, paskatās to maisiņu, sākumā nobijās. Skatāmies, mazi putniņi, veseli pieci viņi tur," stāstīja jēkabpilietis Raimonds.

Tā kā maisiņš bija caurs, Raimonds nobijās, ka mazie varētu izkrist un nokļūt kāda kaķa nagos, tādēļ ar visu ligzdu, kas maisā bija ievīta, viņš putnēnus pārlika spainī, ko pakāra uz tās pašas naglas. Tomēr puiša sirdi māca uztraukums, vai rīcība bijusi pareiza.

Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko, komentējot situāciju, uzsvēra, ka vispareizāk būtu bijis atstāt ligzdu ar putnēniem neaiztiktu sākotnējā vietā – maisiņā.

"Ne par velti vecāki izdomāja tur būvēt ligzdu. No putna viedokļa ligzda tur ir drošā vietā. Spainis tomēr ir atvērts, līdz ar to gan plēsēji var tikt klāt, gan arī mazuļi var izlidot un kaut kur pazust. Šajā gadījumā es teiktu, ka varbūtība 50 uz 50. Ja vecāki sapratīs, ka tur ir mazuļi, tad liela varbūtība, ka mazuļi izdzīvos. Ja vecāki baidīsies, jo vide pamainīta, ja nebaros, tad mazuļi aizies bojā," sprieda Boiko.

Ornitologs uzsvēra, ka vislielākā kļūda, ko pieļauj cilvēki, atrodot mazu putnēnu, ir viņa pārvietošana vai pat aiznešana mājās. Jāatceras, ka visbiežāk mazulim viss ir kārtībā un vecāki pie viņa atlidos, lai pabarotu. Turpretī, mainot putnēna atrašanās vietu, viņš būs nolemts nāvei, ja vien cilvēks, kurš viņu paņēmis, neapņemas vairāku nedēļu garumā mazuli ik pēc 10 minūtēm barot ar mušām un citiem kukaiņiem.

Par laimi, izskatās, ka Raimondam tas nebūs jādara. Gan filmēšanas brīdī, gan vairākas reizes pēc tam šķūnī pie mazuļiem manīts viens no vecākiem ar barību knābī. Spriežot pēc pieaugušā putna izskata, spainī augošie lidoņi ir sarkanrīklīšu mazuļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti