Dienas ziņas

Beverīnas novads – bez vadības

Dienas ziņas

Tērvetē neparastu gleznu izstāde

Integrētā metode cīņai ar latvāņiem

Gūti pirmie rezultāti jaunai metodei cīņā ar latvāņiem

Integrētās audzēšanas skola sadarbībā ar uzņēmumu “Latvijas valsts meži” meklējusi jaunu indīgā auga latvāņa apkarošanas metodi. Pētījumā par tās lietderību iesaistījušās vairākas saimniecības, un jau gūti pirmie rezultāti.

Ar apgalvojumu - latvāni var izskaust vien pāris gados, klajā nākusi Integrētās audzēšanas skola. Organizējot seminārus visā Latvijā, tā iepazīstina ar skolas izstrādāto jaunāko - integrēto metodi. “Šī latvāņu apkarošanas metode unikāla ir ar to, ka balstās uz principu, ka lielākais spēks ir daba pati. Mēs šajās platībās palīdzam atgriezties bioloģiskai daudzveidībai, ko latvāņi kā monokultūra izpilda," stāsta “Integrētās Audzēšanas Skola” SIA lektore Inga Gaile: "Līdz šim ierastākās metodes cīņai ar latvāni bijušas pļaušana, rakšana un miglošana, kā arī ganāmpulka laišana skartajās teritorijās un citas metodes. Taču neviena no tām nav bijusi pietiekoši efektīva."

“Ar raundapu indēju sākumā. Noindēju grāvmalas ar raundapu, grāvmalas paliek pilnīgi bez augiem, tad aug visādi dadži, usnes un tas pats latvānis vēl vairāk pieaug,” pieredzē dalās barkavietis Juris Juška. Viņš, saskaroties ar latvāņu invāzijas problēmu gan savā saimniecībā, gan pagasta teritorijā, uzsver, ka aktuālākais ir atrast iespēju likvidēt latvāni grūtāk pieejamās teritorijās: “Man saimniecībā uz laukiem, kur es sēju un aru, latvānis vispār nav aktuāls, jo arot un indējot viņš arī neaug nekad. Bet problēmas ir, ka visas grāvmalas, upmalas un mežmalas ir pilnas ar latvāni.”

Kā uzsver lektore Inga Gaile, cīņai ar latvāni līdz šim pieļautas vairākas kļūdas: “Cilvēkiem vienkārši pietrūkst zināšanu gan par augu aizsardzību , gan par latvāņiem. Mēs izejam cauri visam tām kļūdām, kas ir darīts, kas latvāni savairo, un tad mēs pienākam pie tā, ka labāk šo metodi izpildīt dabā un ko darīt, lai tas dabas mehānisms iegriežas un, ka daba atgūst pati savu līdzsvaru. Viennozīmīgi, ka latvāņu pļaušana latvāni savairo.”

Latvāņa pļaušana apdraud arī cilvēku veselību un dzīvību – ik gadu pie mediķiem vēršas desmitiem cilvēku, kuri guvuši apdegumus saskaroties ar indīgo latvāņa sulu. “Katrā auditorijā mums sēž tādi, kas ir 20, 30 gadus pļāvuši, apdedzinājušies,” piebilst lektore Gaile.

Latvānis, kuru 20.gadsimta otrajā pusē no Kaukāza zemēm ieveda kā kultūraugu, šobrīd kļuvis par sērgu. Jācer, ka integrētā metode attaisnos uz to liktās cerības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti