Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Joga ar kucēniem un kaķu glaudītāji

Kas ir joga ar kucēniem un vai tā piemērota visiem suņiem?

Priekpilna fitnesa pieredze, kas satuvina cilvēkus un suņus – tā īsi varētu raksturot kucēnu jogu, kas Amerikā savu popularitāti ieguva pirms 20 gadiem, bet Latvijā tikai nesen kļuvusi par pieejamu sporta nodarbību, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Perfekti izpildītas vingrinājumu pozas šeit ir otrajā plānā, jo visam pa vidu skraida kucēni – četrkājainie sportisti uz studiju brauc no audzētavām un pēc tam atgriežas atpakaļ pie saviem saimniekiem. Jogas studijas pārstāve saka, ka nodarbību galvenais mērķis ir dubultot pozitīvās emocijas – gan no sporta, gan no komunikācijas ar suņiem.

Kucēnu jogas nodarbību organizatore Alīna Anete Birnika atzina: "Cilvēkiem tas ir liels prieks – saskarties ar sunīšiem, bet suņukiem savukārt tā ir socializācija, līdz ar to sunīšiem, kad viņi ir sasnieguši atbilstošo vecumu un var doties jau pie jaunajiem saimniekiem, ir daudz vieglāk adaptēties, jo viņi ir pieraduši pie tā, ka viņi ir svešā vidē, pieraduši pie jauniem cilvēkiem, līdz ar to beigās ieguvēji ir visi."

Kā lielāko ieguvumu no jogas kucēniem min socializēšanos un pārvietošanās pieraduma veidošanu.

Taču tā arī ir atelpas iespēja kucēnu mammai.

Birnika ilustrēja ar piemēru: "Retrīveru mammītei bija piedzimuši 11 kucēni, un tas nozīmē to, ka viņa pat nevar visus 11 reizē pabarot, tie ir deviņi kucēni, ko viņa var vienā reizē pabarot. Šīs nodarbības ir atelpas mirklis suņu mammai, jo, kamēr kucēni ir pie mums, viņas ir vienas pašas, līdz ar to tā ir iespēja suņu mammām atpūsties no saviem bērniņiem."

Kucēnu joga galvenokārt ir par emocijām, ko cilvēkam sniedz mazais, četrkājainais fitnesa treneris. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka tikpat svarīga ir arī kucēna labsajūta jogas laikā.

Jogas nodarbību organizatore Alīna Anete Birnika.
Jogas nodarbību organizatore Alīna Anete Birnika.

Dzīvnieku fizioterapeite Betija Ligere norādīja uz vairākām pamata lietām, kas jāzina katram jogas dalībniekam. "Ir ļoti svarīgi saprast, ka kucēnus nedrīkst staipīt, piemēram, nedrīkst pārstaipīt. Es gribētu teikt tā, – ja arī viņi tiek ņemti rokās, būtu ļoti svarīgi, lai cilvēki, kas to dara, saprastu, kā ir pareizi jāpaceļ kucēns, lai tiešām neradītu kaut kādas traumas un problēmas, teiksim, neceltu viņu aiz padusēm, bet atbalstītu aiz dibena."

Kopumā dzīvnieku fizioterapeite vērtēja, ka tas ir labs veids, kā cilvēki var iepazīt kucēnus, uzņemt prieka hormonu, pakomunicēt ar dzīvniekiem.

Fizioterapeite uzsvēra, ka kucēnu joga ir arī lielisks veids, kā iepazīt dažādu šķirņu suņus un saprast, vai pats būtu gatavs uzņemties atbildību par kādu dzīvnieku, pirms to nopirkt vai adoptēt.

"Iepazīšanās var būt gan pozitīva, gan varbūt ne tik priecīga. Tu domā: "Ai, cik forši kucēni, es gribētu kucēnu!", bet, kad paņem kucēnu, saproti, ka viņam ir asi zobi un viņš plēš aiz matiem, viņš varbūt ir skaļš, viņš rej. Tu saproti, ka varbūt nemaz neesi gatavs kucēnam. Un joga te – tas īstenībā ir fantastiski, jo labāk saprast tādā veidā, nekā paņemt kucēnu un tad saprast, ka nezina, ko ar viņu darīt."

Runājot par kucēnu labsajūtu, tikpat svarīgs ir arī grīdas segums, uz kura tiek veikti vingrinājumi. Tam jābūt neslīdoša materiāla, lai kucēni spēlējoties un trakojot sevi nesavainotu. Jāņem vērā arī tas, ka šādas nodarbības suņukiem var radīt papildu stresu, jo nonāk sev svešā vidē, kļūst neveiklāki, viens ar otru spēlējas, ložņā pa cilvēkiem un var neveiksmīgi novelties.

Suņu apmācību trenere Andra Pašujeva norādīja, ka lielākoties jogas vide kucēniem ir labvēlīga, tomēr bailīgākos var padarīt vēl nedrošākus. Tāpēc īpaši svarīgi ir mazuli nenobiedēt ar straujām kustībām vai dīvainām skaņām.

"Noteikti jāņem vērā tas, kāds ir konkrētais kucēns. Viņi var būt septiņi gabali vienā metienā, bet katrs var būt dažāds – viens var būt drosmīgāks, viens var būt bailīgāks un kāds pavisam bailīgs. Tam mums iepazīšanās ar cilvēkiem, ar vides maiņu jāveic pakāpeniski un ļoti kontrolētā veidā. Katru kucēnu vajadzētu pēc idejas pieskatīt, kā viņš jūtas šajā vidē, vai viņš noguris, kā viņam patīk, vai viņš baidās," viņa teica.

Visbiežāk kucēnu jogas nodarbībās piedalās labradori, jo šī šķirne ir visdraudzīgākā un arī visvairāk pieprasītā.

Tomēr vingrot kopā var arī ar haskijiem, zelta retrīveriem, Stafordšīras terjeriem un takšiem.

Jogas nodarbību organizatore sacīja, ka atšķirībā no ārzemēm neveido "konveijeru" – ir ļoti ierobežots nodarbību skaits un viens kucēnu metiens piedalās vienā nodarbībā, lai gādātu, lai dzīvnieki netiktu mocīti. Pēc treneres teiktā, stunda tiem ir optimāls laiks.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti