Novembris un decembris ierasti ir tumšākie mēneši gadā. Latvijā esošajās siltumnīcās norādīja, neskatoties uz to, gada tumšais periods aizvadīts labi, un siltumnīcās gaismas depresijas nav. Gurķi un tomāti aug. Piemēram, Getliņos tomāti iestādīti 22. augustā un tie augs līdz šā gada vasarai.
"Getliņi Eko" siltumnīcas vadītājs Guntars Strauts stāstīja: "Pilnīgi visi gurķi tiek audzēti zem LED apgaismojuma. Šogad, pateicoties Lauku atbalsta dienesta atbalstam, mēs liekam tomātiem 50% LED apgaismojumu. Tas nozīmē, ka mēs saglabājam elektrības patēriņu tādu pašu, bet apgaismojums būs divas reizes augstāks un augam būs vieglāk izdzīvot tumšo periodu."
Viens tomāta stāds siltumnīcā aug aptuveni astoņus mēnešus.
Strauts pauda: "Ja apakšējos gurķus vai tomātus mēs novācam, mēs augu laižam uz leju, lai galotne visu laiku aug uz augšu. Tomātam vidēji galotne aug 25 līdz 30 centimetri nedēļā, gurķim no 50 līdz 70 centimetriem nedēļā."
Lai būtu raža, tomātus apputeksnē kamenes. "Kameņu mājiņā ir speciāls cukura sīrups, jo tomāta augs neražo nektāru, ražo tikai putekšņus, kas ir vajadzīgs, lai kamene ēstu. Cukura sīrups viņām ir padzēriens un ēdiens," sacīja Strauts.
Kamēr Getliņos siltumu nodrošina blakus esošais atkritumu kalns, Mārupes siltumnīcās tiek rēķināts, kurā brīdī kuru apkures veidu izmantot. Šajā ziemas sezonā apkures izmaksas patīkamākas nekā iepriekšējā ziemā.
"Mārupes siltumnīcas" valdes priekšsēdētāja Maruta Kravale sacīja: "Pamatā mums ir šķeldas apkures katls, ko mēs izmantojam, un tad tālāk skatāmies. Biogāzes siltumu izmantojam. Mēs visas vecās lapas, tās, kas vairs augam nav vajadzīgas, ņemam nost, un atdodam biogāzes stacijai. Biogāzes stacija, izmantojot arī mūsu lapas, ražo elektrību un siltumu, un siltumu atkal atdod atpakaļ mums."
Gurķiem nedēļā izaug aptuveni 7–8 lapas. Tikpat veco lapu arī tiek noņemtas nost. Šobrīd Mārupē gurķi aug 2 hektāru platībā. Tomāti tiks stādīti februārī, kad būs lielāks dabiskais apgaismojums. Ir arī kāds jaunums – jaunuzceltajā siltumnīcā iesēti pirmie salāti.
Kravale pauda: "Lai izaugtu, ziemā noteikti vajag gaismu. Kā jūs redzat, šeit ir citādāks apgaismojums nekā gurķīšiem. Šeit ir LED apgaismojums. Ekonomiskāks. Vajag siltumu, vajag mitrumu, vajag barības vielas. Ja gurķītis no ziediņa līdz gatavam gurķim ir 10–13 dienas, tad salātiņš mums izaugs 45 dienās ziemā, vasarā – 30 dienās."
Mārupē stāstīja, ka gada laikā plānots izaudzēt aptuveni divus miljonus salātu stādu.