4. studija

Vai pie Brīvostas tiek apdraudēta tranzīta plūsma un iedzīvotāju drošība?

4. studija

Vai Tallinas iela Rīgā pēc puķupodu uzstādīšanas kļuvusi skaistāka un drošāka?

Kāpēc, runājot par dzīvniekiem, ir svarīgi ievērot zooloģisko terminoloģiju?

Kāpēc nevar teikt «dzīvnieki un putni» jeb zooloģisko terminu juceklis

Pamazām tuvojas gadumija un arī kārtējā dažādu gada tituldzīvnieku pasludināšana. Tikmēr jāmēģina tikt skaidrībā ar Latvijā izplatītu juceklīgo zooloģisko terminoloģiju un to, kāpēc svarīgi neputroties.

Nereti nākas justies neērti, kaut kur izlasot vai izdzirdot no kāda mutes skanam kļūdainu vārdu salikumu "dzīvnieki un putni" vai – muļķīgāk – "dzīvnieki, putni un kukaiņi", vai vēl muļķīgāk – "dzīvnieki, putni, ērces un citi kukaiņi". Šādas un līdzīgas neprecizitātes nākas konstatēt bieži.

Vai gan drīkst pārmest tautai par valodas aplamu lietošanu, ja dažādu jomu tās priekšstāvji – protams, ne visi – diendienā masu informācijas līdzekļos demonstrē nepareizu runātprasmi? Daudzi politiķi, kultūras darbinieki, zinātnieki, pedagogi, pat daļa žurnālistu neminstinoties vārda "ka" vietā lieto vārdu "kad", kā sinonīmus izmanto vārdus "viņš un "tas", par sinonīmiem uzskata arī vārdus "vai", "jeb" un "jebšu", lai gan katram no šiem vārdiem ir sava nozīme.

Bet kāpēc par negatīvu paraugu uzskatāms iepriekš minētais vārdu salikums "dzīvnieki un putni"?

Tāpēc, ka vārds "dzīvnieki" Latvijā nepamatoti tiek ļoti plaši lietots kā sinonīms vārdam "zīdītāji". Zīdītāji – atgādināšu tiem, kuri aizmirsuši – ir, teiksim, peles, vāveres, eži, sikspārņi, zaķi, kaķi, lapsas, roņi, cūkas, stirnas, govis. Visi šie un neskaitāmi citi zīdītāji – vienas vienīgas konkrētas klases pārstāvji.

Savukārt vārds "dzīvnieki" patiesībā ietver sevī jebkuras sistemātiskās grupas pārstāvjus: gan zīdītājus, gan putnus, gan zivis, gan kukaiņus, gan vēžveidīgos, gan daždažādus citus radījumus, ieskaitot vienšūņus. Tātad, ja tiek teikts vai rakstīts "putni un citi dzīvnieki" vai "kukaiņi, putni un citi dzīvnieki", ir pareizi.

Uz to mums zināmā mērā regulāri norāda Nacionālā dabas muzeja savulaik ieviestā aktivitāte, pateicoties kurai ik gadu Latvijā kāds mūsu valstī mītošs kustonis tiek "kronēts" par "Gada dzīvnieku".

Dabas muzeja piešķirtais "Gada dzīvnieka" statuss līdz šim ticis virknei vairākas klases pārstāvošu dzīvnieku – gan bezmugurkaulniekiem (vienas sugas kukainim, divu sugu gliemjiem), gan mugurkaulniekiem (vienai zivju klases sugai, vienai abinieku klases sugai, trim rāpuļu klases sugām un septiņpadsmit zīdītāju klases sugām). Dominē zīdītāji.

Varbūt kāds, kurš nezina, vēlas uzzināt, kāda atšķirība ir starp vārdiem "zīdītāji" un "zvēri"? Nekāda! Tie ir sinonīmi. Tātad visus zīdītājus – gan plēsīgos, gan zālēdājus, gan visēdājus – drīkst dēvēt par zvēriem. Jā, ne vien lapsa, ne vien lauva, bet arī zaķis, arī pele ir zvērs.

Cerams, ievērojāt – starp Dabas muzeja titulētajiem "Gada dzīvniekiem" pabijuši tikai trīs rāpuļi, tikai viens abinieks, tikai viena zivs, tikai viens kukainis un tajā nav iekļuvis neviens putns?

Kāpēc tikai viena zivs? Droši vien tāpēc, ka četrus gadus Latvijas Makšķernieku asociācija izvirzīja un akceptēja patstāvīgu "Gada zivis" titulu, taču nu jau krietnu laiku tas vairs nepastāv.

Rāpuļu un abinieku sugu vispār mūsu faunā ir relatīvi maz, tāpēc loģiski, ka relatīvi maz to iekļuvis "Gada dzīvnieku" statusā.

Kāpēc starp "Gada dzīvniekiem" nav neviena putna? Spalvaino lidoņu ikgadējo titulēšanu savā pārziņā strikti ņēmusi Ornitoloģijas biedrība, tāpēc "Gada dzīvniekos" apzināti netiek iekļauti putni. Toties katru gadu kāds putns no ornitologiem saņem īpašu "Gada putna" titulu.

Līdzīgā situācijā atrodas Latvijas kukaiņi. "Gada kukaini" ik gadu izraugās Entomoloģijas biedrība. Vienai kukaiņu klases sugai gan ir palaimējās atrasties "Gada dzīvnieka" godā. Tiesa, tas notika vienlaikus ar būšanu "Gada kukaiņa" statusā. Kopumā "Gada kukaiņa" nosaukums ticis piešķirts daudzām kukaiņu sugām. Starp citu, atsevišķi no pārējiem kukaiņiem tapušas atdalītas vaboles – tām piešķirts atsevišķs "Gada vaboles" gods.

Starp daudziem titulētajiem kukaiņiem nav nevienas ērču, zirnekļu, māņzirnekļu sugas. Nav! Kāpēc nav? Tāpēc, ka entomologi ļoti labi zina: ērces, zirnekļi un māņzirnekļi nav kukaiņi, bet pieder zirnekļveidīgajiem. Vai saprotams, kāpēc frāze "ērces un citi kukaiņi" ir sistemātiski nederīga? Bet frāze "ērces un kukaiņi", lai gan nav filigrāna, tomēr ir izmantojama.

Zirnekļveidīgie, tāpat kā kukaiņi, vēžveidīgie, gliemji, tārpi un vēl virkne radījumu, ir bezmugurkaulnieki. Daudzus gadus Latvijā pastāvējis īpašs "Gada bezmugurkaulnieka" nosaukums, kurā šo dzīvnieku pārstāvji titulēti. Tomēr, neraugoties uz to, ne tikai bezmugurkaulniekiem kukaiņiem, bet arī bezmugurkaulniekiem gliemjiem tiek piešķirts patstāvīgs tituls. Proti, Latvijas gliemju pētnieku jeb Malakologu biedrība nosaka, tieši kurš mīkstmiesis būs "Gada gliemis vai gliemezis". Toties patstāvīga "Gada zirnekļveidīgā" statusa gan nav, "Gada daudzkāja" nav, "Gada vēžveidīgā" nav, "Gada tārpa" nav un – jāuzsver – "Gada zīdītāja" arī nav

Nudien sarežģīts dzīvnieku godināšanas tīmeklis! Pat cilvēks, kurš  orientējas zooloģiskajā sistemātikā, var pamatīgi apjukt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti