Solis

Solis. Latvijas neatkarības atjaunošanas diena

Solis

Solis. Barikādes

Solis. Baltijas ceļš

Vēsture 1 minūtē: Baltijas ceļš, 1989. gada 23. augustā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Baltijas ceļš ir viena no 20. gadsimta iespaidīgākajām nevardarbīgās pretošanās akcijām. Vairāk nekā 600 kilometru garumā tajā piedalījās vairāk nekā miljons Baltijas valstu iedzīvotāju. Latviešu, lietuviešu un igauņu sadošanās rokās no Viļņas caur Rīgu līdz Tallinai notika 1989. gada 23. augusta vakarā, pieminot pirms 50 gadiem noslēgto PSRS un Vācijas vienošanos par Austrumeiropas sadalīšanu, kas noteica Baltijas valstu un visa reģiona likteņus – padomju un nacistu okupāciju, neatkarības zaudēšanu. Reizē tā bija arī prasība pēc neatkarības atjaunošanas, ko kritizēja PSRS centrālās varas iestādes.

Baltijas ceļu organizēja tikpat vērienīgas organizācijas kā pati akcija – masveidīgās Baltijas valstu Tautas frontes.

Latvijas Tautas fronte tobrīd bija pati lielākā sabiedriskā organizācija, kurai piederēja pat līdz 250 000 biedru visā Latvijā.

Latvijas Tautas frontes organizatoriskais spēks ļāva arī vērienīgo akciju sarīkot, nodrošinot cilvēku ķēdes nepārtrauktību.

Baltijas ceļš ir ne tikai Atmodas laika piemineklis, tas ir arī apliecinājums spējai būt vienotiem izšķirošos vēstures brīžos – tad, kad izšķiras gan katra paša, gan tautas un valsts nākotne. Šajā reizē, atšķirībā no traģiskākiem vēstures pagrieziena brīžiem, pietika ar klātbūšanu, kas guva atbalsi demokrātiskās pasaules medijos kā baltiešu prasība pēc brīvības – pirmajā lappusē akcija iekļuva "The Sun", "The Daily Telegraphy", un "The Times",

lai gan ne pirmajā lappusē, tomēr Baltijas ceļš tika plaši aprakstīts arī "The New York Times".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti