#LV99plus: Skolēnu spēlēs tiek aizskarts virsnieku gods

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

 

Šodien skolā Skals lika visiem sevi dēvēt par polkovņiku** Skalu un nevarēja vien beigt plātīties ar jauniegūto kokardi. Īpaši uzkasīgs Skals bija attiecībā pret mani, mēģinot iegalvot, ka man kā vienkāršam strēlniekam esot jāpakļaujas tik augsti stāvošam oficierim.

Skala prieks gan bija īss, jo plātīšanos uzķēra skolotājs Dūmiņš. Rezultātā Skals saņēma pamatīgu brāzienu, bet pati kokarde tagad ir konfiscēta. Skala iebildes par revolucionārajām brīvībām izsauca vien vēl vairāk un spēcīgākus sitienus no skolotāja puses. Visdusmīgākais gan bija Bite, jo Skals bija vieglprātīgi notralinājis abu kopīpašumu.

Mājās arī tēvs bija drūmā vaigā. Viņš ar pāris paziņām apsprieda presē lasīto par plāniem sasaukt Kurzemes Saeimu Jelgavā.

Šai sapulcei būšot jālemj par Kurzemes iekļaušanu Vācijā, un tajā piedalīšoties arī 28 latvieši. Tēvs lamāja šos 28 par tautas nodevējiem. Tāpat viņš bija ļoti neapmierināts ar labākas latviešu daļas nespēju sanākt kopā un beidzot skaidri pateikt, ka Latvijai ir jābūt vienotai un to dalīt nedrīkst.

Vilcināšanās ar Nacionālās padomes sasaukšanu esot gļēvulīga un šādos apstākļos gandrīz vai nodevība.

Esot jāpauž skaidra nostāja par Latvijas nedalāmību.

 

*1917. gada 9. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

**Pulkvedis

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti