#LV99plus: Padomju Krievija un Vācija apmaina gūstekņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Starp lieliniekiem un vāciešiem, šķiet, ir noslēgta kāda slepena vienošanās. Šonedēļ no gūsta atgriezušies vairāki Vidzemes ķīlnieki, kurus lielinieki bija paspējuši aizvest uz Iekškrieviju. Ķīlnieki gūstā bija pavadījuši gandrīz divus mēnešus. Viņu tuvākiem šī prombūtne bija smags pārbaudījums. Lai gan pēc februāra beigu slaktiņiem vairs neviens ķīlnieks nav nogalināts, tuvinieki tik un tā nervozēja. Nelīdzēja arī ziņas, ka apiešanās ar ķīlniekiem kopumā bija laba.

Par to, ka ir panākta vienošanās starp lieliniekiem un vāciešiem, liecina vairāku Vidzemē apcietināto lielinieku ‘’izraidīšana’’. Šonedēļ viņus no aizturēšanas vietām ‘’izraidīja’’ uz Petrogradu. Tāds, visticamāk, arī bija lielinieku mērķis, ņemot ķīlniekus. Nodrošināt to, ka savējie, kuri nepaspēja aizbēgt, tiks apmainīti pret ķīlniekiem.

Lai nu kā, esmu priecīgs par ķīlnieku atgriešanos. Ļoti labi sapratu šo cilvēku sāpi. Arī mēs ar māti visu tēva prombūtnes laiku bijām kā uz adatām.

*1918. gada 20. aprīļa ieraksts dienasgrāmatā.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti