#LV99plus: Lielinieki ieņem Rēzekni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Sāra Minca

Sāra Minca, 33 gadi (dzimusi 1884. gada 18. novembrī) – Sāra ir Rēzeknes veikala īpašnieka atraitne. Vīrs nomira 1917. gadā. Sārai ir trīs bērni. Bērnu apgāde ir viņas raižu centrā, tomēr viņa uztraucas arī par saviem diviem jaunākajiem brāļiem, kuri karo cara armijā. Sāras māsa dzīvo Daugavpilī. Sāra pamatā uzturas Rēzeknē.

Saziņas medijs lsm.lv vēstures seriālā #LV99plus: vēstules, ieraksti dienasgrāmatā.

Sārai ir arī savs "Facebook" profils, un viņa ar domubiedriem sazinās  "Facebook" grupā "Dzīvā vēsture".

Pirms pāris dienām Rēzeknē ieradās boļševiku delegācija trīs vīru sastāvā. Boļševiku komisāri ar vācu zaldātu padomi vienojās, ka vāciešiem līdz 29. novembrim ir jāatstāj Rēzekne un jāatbrīvo visi politieslodzītie.

Vakardien vācieši savus solījumus izpildīja, organizēti ar vilcieniem izbraucot no pilsētas. Viņiem pa pēdām sekoja vairāki muižnieki, turīgākie tirgotāji un garīdznieki. Tāpat vācieši par brīviem cilvēkiem padarīja visas 70 Rēzeknē arestētās personas, nešķirojot, vai tas politiskais vai kriminālais.

Pēc brīvības iegūšanas tieši vairāki labi zināmi kriminālie sevi pieteica kā lielus boļševikus – izplatīja politiskus saukļus un devās revolūcijas vārdā atsavināt naudu un mantas pilsoņiem un veikaliem. Arī mans veikals nakts laikā ir kļuvis par revolucionārās darbības upuri, skādei gan aprobežojoties ar uzlauztām durvīm un pāris pazudušiem sīkumiem. Citur postījumi esot bijuši lielāki.

Šodien Rēzeknē jau ieradās boļševiku priekšpūļi. Sajūtas dažādas. Lielākā daļa pašu turīgāko ir prom. Bet tādi kā es, kam pieder neliela rūpala, esam bažīgi. Tāpat ticīgie – vai tie ebreji vai kristieši -, ir satraukti. Turpretī nabadzīgākie, it īpaši latvieši, ir priecīgi. Mājās esot pārnākuši strēlnieki, un beidzot arī zemi izdalīšot visiem pēc nopelniem.

*1918. gada 30. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti