#LV99plus: Aicina dibināt tautas augstskolas

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Viens no Vidzemes mazinieku vadoņiem, Teodors Līventāls, aicina latviešiem dibināt tautas augstskolu. Tautas augstskola nav gluži tas pats, kas universitāte vai politehnikums. Tajā netiek doti diplomi, netiek pieprasīta mācību maksa un jebkurš tautas pārstāvis var klausīties lekcijas atbilstoši savām interesēm. Rezultātā šāda augstskola ir pieejamāka trūcīgajiem un nav brīnums, ka maziniekiem šī ideja ir tuva.

Protams, par šo jautājumu viedoklis ir arī manam tēvam. Tēvs domā, ka ideja pati par sevi nav slikta, bet nekādā gadījumā nedrīkst atstāt to mazinieku rokās. Mazinieki pēc viņa domām nav daudz labāki par lieliniekiem un uz viņiem ir jāraugās ar lielām aizdomām.

Vai mani laistu šādā skolā, viņš gan šaubas. Pēc viņa domām, man būtu tomēr jācenšas iekļūt Tērbatas Universitātē un jākļūst par juristu. Gan jau ka studijām naudu varēšot atrast. Es arī ļoti ceru, ka visu izdotos sakārtot, lai es varu studēt universitātē. Bet šādos juku laikos neko nevar zināt.

*1918. gada 14. aprīļa ieraksts dienasgrāmatā.


 

1 komentārs
Ilga Briede/Brakovska/
Ja nemaldos , kaut kas līdzīgs ( tautas universitāte?) pastāvēja 60. gados.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti