4. studija

Vārtūmes

4. studija

Ogres stāvvietas

Ziemas peldētāji

Ziemas peldētāji metas ūdenī un cīnās ar vēža šūnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kad ārā ir mīnus 10 grādu sals un jūras krasts sāk aizsalt, roņi metas jūrā. Kamēr vieni meklē arvien siltākas un pufīgākas jakas, ir dullie, kuri dodas peldēt. Zemas peldēšanā izdalās vielas, kas apēd vīrusus un vēža šūnas, raidījumam "4.studija" stāsta ģimenes ārste Gita Gaņģe.

Ziemas peldēšanas sezona skaitās atklāta, kad ūdens temperatūra ir zemāka par +10 grādiem. Latvijā ir ap 300 oficiāli apzinātu ziemas peldētāju, taču patiesībā viņu esot daudz vairāk. Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija" skaidroja, kāpēc cilvēki to dara un paši sevi tā spīdzina.

"Ja ļoti sāp galva, vajag iespiest pirkstu durvīs, tad galva nesāpēs!

Tad, lai kaut kā atslēgtos no ikdienas problēmām, ielecam aukstā ūdenī un pamodinām izdzīvošanas instinktu," iemeslus skaidro psiholoģe Vita Jurševska.

"Ir cilvēki, kuri nemeklē attaisnojumus, bet iet un dara. Iet un kāpj aukstajā ūdenī. Un kāpēc viņi to dara? Es domāju, ka ļoti labi ceļ sev pašapziņu, jo, kad mums no sākuma liekas - es to nevarēšu, es to nevarēšu, es ar to netikšu galā - es to izdaru, uzsitu sev uz pleca un pasaku - malacis, varēju, foršs esmu!" skaidro psiholoģe Jurševska.

Ja pēkšņi nolemts baudīt ledaino peldi, jāievēro dažas lietas.

"Iesildīties ir ieteicams pirms tam, paskriet nedaudz. Iesildīt locītavas pirms tam un nepārsēdēt, tāpēc ir laiks ierobežots atkarībā no ūdens temperatūras," pamāca peldētāji.

Pirmās reizes ilgāk par 20 sekundēm ūdenī atrasties nedrīkst, bet ar laiku daži šādā - 2 grādus aukstā ūdeni pavada pat 10 minūtes.

"Es cenšos izvairīties no saaukstēšanās ziemā, lai man nebūtu iesnas, klepus, lai es savu organismu pieradinātu pie dažādām temperatūrām," stāsta ziemas peldētāji.

Vasarā, kad ūdens ir silts, aukstā ūdens cienītāji lien vannā ar vēsu un aukstu ūdeni.

"Biju tagad uz analīzēm, nodevu visas asins analīzes un es esmu pilnīgi vesela. Man patīk, kad nāc ārā - tu esi jau silts, nu kaifs," atzīst peldētāja.  

Ziemas peldēšana nav tikai kaifs, cilvēka organisms, regulāri piedzīvojot šādu stresu, stimulē savu imūnsistēmu.

"Ar šo metodi, ka cilvēki regulāri rūdās un peldas aukstā ūdenī, viņi stimulē savu imūnsistēmu un tiek izdalītas visas labās vielas - lietas, kas apēd arī vēža šūnas, baktērijas, vīrusus. Līdz ar to cilvēks kļūst veselāks, izturīgāks mūsu pasaulē, arī dzīvespriecīgāks, jo izdalās daudzi endorfīni. Tā ir ļoti laba lieta, ja cilvēks to iesāk," pastāstīja ģimenes ārste Gita Gaņģe.

"Ģērbieties nost un ejam iekšā," aicina ziemas peldētāja.

"Galvenais, nav jāiet siltā dušā, gribot sasildīties, bet nedrīkst to darīt, jo tad rūdīšanās efekts vienkārši pazūd. Ir svarīgi pareizi apģērbties un ķermenim pēc tam normāli atgūt siltumu un temperatūru," pamāca rūdīts ziemas peldētājs, kurš ir viens no apmierinātajiem, veselajiem un stiprajiem roņiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti