VIDEO: Maluzvejnieku reidā Rāznas ezerā tīklos atrod līdakas un ūdrus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rāznas ezerā vēl kūst pēdējais ledus, taču maluzvejnieki jau ir sākuši rosīties. Šobrīd liegums ir līdakām, tās aizliegts ķert jebkādos veidos - ar ar tīkliem, makšķerēm, no laivām. Latvijas Televīzijas raidījums "Vides fakti" kopā ar vides inspektoriem devās reidā, lai novērtētu situāciju un glābtu zivis vairošanās periodā. Pēdējos gados mazāk izcelti tīkli un murdi, kas apliecina, kontroles nozīmīgumu, taču nelegālo zvejnieku rīcība joprojām apdraud arī putnus un ūdens dzīvniekus.

Pērn pirms Lieldienām, inspektoriem dienas laikā no ezera izdevās izcelt 20 maluzvejnieku murdus. Arī šogad Latgales jūrai svētku laikā tika pievērsta uzmanība. Rāznas ezers un tā apkārtne ir aizsargājama dabas teritorija, kur šobrīd sākušas nārstot līdakas.

"Nekas nevar būt labāks ezeram un zivju resursiem kā dabiska atražošanās. Tāpēc es aicinu cilvēkus būt atbildīgiem cienīt zivju resursus un ļaujiet dabiski iznārstoties," sacīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize.

Ne visi cilvēki šo lūgumu saprot. Ūdenī tiek nolaista laiva un raidījums "Vides fakti" kopā ar DAP inspektoriem Daini un Aleksandru dodas ezerā meklēt nelikumīgi uzstādītus murdus un tīklus. "Zivīm ļoti būtiski ir nosargāt nārsta laiku. Tad zivis ir aktīvākas, viņas ir krastos un ir vieglāk noķeramas. Ar to vienu zivtiņu var paņemt tūkstošus sev līdzi – mazuļus, kas var iznārstot," skaidro DAP vecākais speciālists Dainis Tučs.

Līdakas nārstot dodas ļoti tuvu krastam. Par  godu tam, cilvēki ir izpļāvuši ejas ezera niedrēs un šādos celiņos arī uzstāda savus zvejas rīkus. No sākuma atrodam murdu, kas uzstādīts pēc noteikumiem, jo norādīts gan īpašnieks, gan telefona numurs. Ar to problēmu nav, ja vien īpašnieks visas līdakas palaiž brīvībā, jo par katru paredzēts 145 eiro sods. "Tas ir oficiāls murds, līdz 15.aprīlim ar tādiem var zvejot," rāda DAP vides inspektors Aleksandrs Savičs. 

Tikmēr malu zvejnieku metodes ir pavisam citādākas. Lai ieraudzītu malu zvejnieku izliktos murdus, ir jābūt labi trenētai acij, jo šie zvejnieki savus izliktos tīklus ar karodziņiem neiezīmē.

Aleksandrs pēc kāda laika pamana nelegālu murdu. "Tas ir ļoti ilgi nostāvējis, beigtas zivis iekšā. Vēlā rudenī ielikts, pirms ledus uzsalšanas," stāsta Dainis Tučs. Lielākā daļa zivju murdā gājušas bojā pirms laba laika, diemžēl liktenīgs tas izrādījies ne tikai zivīm: "Re kur aste. Tas ir ūdrs. Divi ūdri ir iekšā. Pārītis. Parasti ūdri saplēš murdu, bet tie laikam bija mazie un ir sapinušies."

Šim murdam pievienots klāt vēl viens. Tajā ir arī dzīvas zivis, kuras tiek palaistas brīvībā. Bezatbildības sekas tā zvejnieka dēļ, kurš savu murdu atstājis ezerā vēl rudenī, ūdens iemītniekiem nācies izjust vairākus mēnešus.

Netālu no vairākām krastā uzbūvētām privātmājām, inspektori ezerā pamana arī tīklu. Rāznā ar tiem šobrīd ķert zivis ir aizliegts. Šajā tīklā iepinušās arī vairākas līdakas.

"Tīkli ir trakāki, jo zivis tajos aiziet bojā – sapinās, nožņaudzas. Murdā viņas vēl ir dzīvas un mēs varam atlaist. Redz kāda savainota. Citreiz nav nekas, saaug, bet citreiz iekaist. Pirmie nāk krastā tēviņi, redzam pieņus," skaidro Dainis Tučs. Nārsta laikā līdakas ir vieglāk noķert, jo tās vairoties nāk pie paša krasta.

Tā kā tīkla lejas daļā atrodam līdaku līķus, inspektori secina, šis zvejas rīks tiek izcelts naktī, maluzvejnieki visas zivis nepamana un tās tiek atstātas sapūšanai. Tīkli ir bīstami ne tikai zivīm, bet arī putniem, kuri tajos mēdz iepīties un iet bojā.

Nedaudz tālāk no iepriekš atrastā tīkla, uzduramies vēl vienam. "Vari palaist. Brīvībā. Rāznas treknā rauda," bilst inspektors. Šis tīkls atradās netālu no vairāku iedzīvotāju mājām. Turpat netālu tiek izvilkts vēl viens tīkls. Kopā ar tīklu piekrauto laivu inspektori dodas tālāk. No krasta dzirdami lamu vārdi un parādās cilvēki, kuriem ir ko teikt: "Ko jūs dariet? Inspekcija. Kāda inspekcija? Jūs zivis ķeriet?"

Krastā Aleksandrs parāda savu inspektora apliecību, saruna turpinās: "Labvakar operator! Es zinu, kur stāv divi murdi. Gribiet, es parādīšu? Kas man par to būs?" Tomēr drīz vien sarunas tonis mainās. Krastā stāvošie zvana uz DAP un apgalvo, ka inspektori un raidījums "Vides fakti" ar laivu izpostījuši gulbja ligzdu, lai gan nekas tāds nav noticis.  Inspektori jau ir pieraduši, ka vietējie cenšas viņu darbu kavēt.

Neskatoties uz to, nesen netālu esošajā Ežezerā pēc trīs diennakšu vaktēšanas izdevies aizturēt maluzvejnieku, ar 16 līdakām, divām gaigalām un diviem kilogramiem raudu. Sods par šādu pārkāpumi ir ap diviem tūkstošiem eiro.

Ne visās ezera vietās iespējams piebraukt ar laivu, tāpēc murdu meklēšanā nereti nākas doties arī ar kājām. Līdakas labprāt dodas nārsto pavasarī pārplūdušās teritorijās, kur vasarā plaukst dažādi krūmi. "Laikam malu zvejnieki domā, ka inspektori neatradīs, jo krūmos neviens īpaši negrib līst," stāsta Aleksandrs Savičs.

Tomēr arī šajā vietā tiek uziets viens murds. Tas gan ir tukšs – vai nu nesen uzstādīts, vai arī jau iztukšots. Ar šo atradumu tiek likts punkts Lieldienu reidam Rāznas ezerā. Vairāki desmiti zivju atbrīvoti, to skaitā, sešas līdakas.

Dienas loms ir gana iespaidīgs: piecās stundās no ezera izcelti ārā trīs murdi un trīs tīkli. Diemžēl, tas ir tikai sākums, jo maluzvejnieki savu sezonu tikai tagad ir atklājuši. Inspektori sola arī turpmāk rīkot līdzīgus reidus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti