Samazinās dzīvsudrabu saturošu plombu izmantošanu zobārstniecībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valdība sēdē otrdien, 2. jūlijā, apstiprināja Veselības ministrijas (VM) sagatavoto plānu, lai turpmākajos gados samazinātu amalgamas jeb tā dēvētās dzīvsudraba plombas izmantošanu zobārstniecībā. Mērķis ir aizsargāt vidi no piesārņojuma ar dzīvsudrabu, informē VM.

Amalgama ir metālu sakausējums, kurā ietilpst dzīvsudrabs. To joprojām izmanto zobārstniecībā, taču Eiropas Savienības regulas paredz, ka katrai dalībvalstij jāizstrādā nacionālais plāns, lai pakāpeniski samazinātu zobārstniecības amalgamas izmantošanu. Eiropas Komisija pirms vairākiem gadiem pieņēma stratēģiju attiecībā uz dzīvsudrabu, lai samazinātu tā daudzumu vidē un šīs vielas ietekmi uz cilvēkiem - nākošais solis ir zobārstniecība, norāda VM.

Ministrijā atzīmē, ka no 2018. gada 1. jūlija zobārstniecības amalgama vairs netiek izmantota bojātu zobu ārstēšanai bērniem vecumā līdz 15 gadiem

un grūtniecēm vai sievietēm, kas baro ar krūti, izņemot gadījumus, kad zobārsts uzskata, ka tas noteikti ir nepieciešams.

Tāpat pēdējos gados amalgamu materiālu izmantošana zobārstniecībā ir samazinājusies, jo speciālistiem ir pietiekamas zināšanas un iemaņas jaunāko tehnoloģiju izmantošanā zobārstniecībā.

“Bērniem dzīvsudraba plombu lietošana ir samazinājusies desmitkārtīgi. Daudz esam izglītojuši arī zobārstus un arī pieaugušajiem piedāvāt alternatīvu, bet ir pietiekami būtiska cenu starpība – baltās [plombas] ir 60 % dārgāk,” atzīst veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par”).

Arī turpmāk esot nepieciešams strādāt pie studentu un jau praktizējošu zobārstu tālākizglītošanas, kā arī nepieciešams sabiedrībai skaidrot, ka ierobežojumi galvenokārt saistīti ar šī materiāla ietekmi uz vidi, atzīmē VM.

Zobārsti gan novērojuši, ka pacienti paši vēlas atbrīvoties no sudraba plombām un aizstāj tās ar balto kompozītmateriālu.

Vēl viena no iespējām, kā samazināt zobārstniecības amalgamas lietošanu, ir strādāt pie zobu un mutes dobuma slimību profilakses un veselības veicināšanas,

tādējādi mazinot zobu labošanas nepieciešamību. Piemēram, tiks turpinātas izglītības programmas par zobu veselību bērnudārzu un skolu pedagogiem un īstenotas sabiedrības izglītojošās kampaņas, piebilst VM.

Kopumā nākamos divus gadus un turpmāk VM kopā ar padotības iestādēm strādās, lai amalgamas izmantošana zobārstniecībā turpinātu samazināties. Savukārt 2030.gadā iecerēts to izmantošanu pārtraukts pilnībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti