4. studija

Sācies putnu vērošanas bums

4. studija

Narkotiku pārdevēja portrets Latvijā

​Modē nākušo pumpuru plēšanu un ēšanu mežinieki pielīdzina mazu bērnu upurēšanai uz altāra

Pumpuru vākšana var nodarīt kaitējumu kokiem un iznīcināt jaunaudzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Cilvēki lasa visdažādāko informāciju, kas reizēm mēdz būt arī maldinoša. Ja rīkojas neatbilstoši, ar savu rīcību var kaitēt dabai, piemēram, vācot pumpurus.

Gavēņa laikā cilvēki pievēršas ļoti veselīgām lietām, šogad modē ir pumpuri, taču ir jāzina, kā tos pareizi vākt, lai neapskādētu kokus. "Ja man būtu liela teikšana, es pumpuru vākšanu aizliegtu, jo, ja augam noplēš pumpuru, tad dzīvam augam tiek noplēsts dzinums un nekas vairs tālāk neaugs," raidījumam "4.studija" stāsta profesore Vija Eniņa.

Tik skarba pret pumpuru vācējiem ir farmaceite, profesore Vija Eniņa un arī "Latvijas Valsts mežu" (LVM) pārstāvji ir nobažījušies par modi, kas ar vairāku portālu un žurnālu starpniecību aicina ēst pumpurus. Ar šādu nezināšanu var nodarīt visai lielu postījumu  dabai.

"Kas grib savākt pumpurus, vajadzētu to darīt no apakšējiem zariem. Nekādā gadījumā nevajadzētu lauzt galotni, augšā tas pumpurs ir liels un skaists. Tāds pats pumpurs pagājušajā gadā bija šajā pašā vietā. Ja mēs to nolaužam, tas nozīmē, ka mēs kokam apturam normālu augšanu un posms ir zaudēts," stāsta LVM vecākais mežu eksperts Kaspars Riže.

Vairākos avotos var lasīt, ka visveselīgākie pumpuri ir no divus līdz trīs gadus veciem kociņiem. Mežinieki uzsver, ka nekādā gadījumā to nevajadzētu darīt un kategoriski aizliegts no tik maziem kociņiem lasīt pumpurus. "Es gribētu salīdzināt ar senajiem indiāņiem, kas upurēja bērnus, tas nav skaisti. Nekādā gadījumā to nedrīkst darīt," turpina eksperts Riže.

Tas gan nenozīmē, ka no pumpuriem vajadzētu atteikties pavisam. Visu var darīt, ja to dara ar mēru. "Par laimi vācamo pumpuru nav īpaši daudz, klasiskie ir divi. Bērzu un priežu pumpuri, kas vākti jau ļoti sen. Priežu pumpuri ir ļoti laba lieta, jo ar tiem var ārstēt dažādas elpvadu saslimšanas, klepu, bronhītus, inhalācijas," turpina profesore Eniņa.

"Smaržo, ēst var droši. Saka, ka daudz vitamīnu, bet tas ir mīts. Nedaudz C vitamīna zaļā pumpurā ir, bet nedaudz. Garšīgs tas nav, bet zāles jau vispār nav garšīgas," vērtē Kaspars Riže.

"Otrs, bērza pumpuri. Kad zaļumiņš lien ārā, ir pēdējais brīdis, kad var vākt pumpurus. Ļoti labi ietekmē žults, aknu, urīndarbību, bet, ja cilvēkam ir problēmas ar nierēm, var radīt papildus kairinājumu. Pumpurus lieto, aplejot ar ūdeni, pa tējkarotītei kā urīndzenošu līdzekli," saka Vija Eniņa.

"Bērzam nevajadzētu no galotnes pumpurus lasīt. Ja šāda izmēram bērzam lasīsim, cilvēka augumā tas nomirs. Var lasīt tikai sānu pumpurus. Sanāk tāda krietna utošanās un nevar daudz salasīt," rāda Kaspars Riže.

Veselības uzlabošanai un vitamīnu uzņemšanai var lietot arī citus pumpurus, piemēram, liepas, upeņu, pat ceriņu un apses. Tikai, pirms vākt pumpurus, ieteicams tikpat cītīgi vākt arī pieejamo literatūru, lai uzzinātu, kas kam domāts un kā pareizi lietot. "Mums ir liela iespēja pumpurus aizstāt ar lapām un lakstiem, kas atjaunojas un augs tālāk," padomus sniedz profesore Eniņa.

Svarīgi ir atcerēties arī to, ka aizvadītajā ziemā ērces gulējušas īsu mirkli un jaunaudzes ir vietas, kur tām ir tīkami uzturēties, tāpēc jābūt uzmanīgiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti