Pīļu skrējiens Tēvu dienā atgādinās par 10 gadu laikā pieaugušo saslimstību ar prostatas vēzi

Katru gadu septembrī pasaulē tiek atzīmēta Uroloģijas nedēļa un šogad centrālā uzmanība tiek pievērsta prostatas veselībai, kas saskaņā ar vadošo Eiropas urologu izteikumiem, ir galvenā rietumvalstīs dzīvojošo vīriešu veselības problēma, vēsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca (RAKUS). Ierasts, ka maija otrajā svētdienā atzīmē Mātes dienu, septembra otrajā svētdienā daudzviet pasaulē atzīmē Tēvu dienu. Ar Pīļu skrējienu plānots vērst uzmanību prostatas veselībai un ļaundabīgajam audzējam, kuram aizvien tiek pievērsta pārāk maza uzmanība.

Prostatas ļaundabīgs audzējs ir trešā biežākā diagnoze, ar kādu Latvijas Onkoloģijas centra poliklīnikā pie speciālistiem nonāk pacienti: „Pašlaik daudz tiek runāts par valsts drošību, lielāki līdzekļi novirzīti aizsardzībai, tomēr nepienācīga uzmanība joprojām tiek veltīta jautājumam, kā uzlabot Latvijas vīriešu veselības stāvokli, kuriem vajadzības gadījumā būs šī valsts jāaizstāv. Saslimstības ar prostatas vēzi ar katru gadu pieaug, tāpat arī letālo gadījumu skaits, tāpēc līdzīgi kā sievietēm valstī vajadzētu ieviest papildu programmas, kas ļautu savlaicīgi atklāt saslimšanas un samazināt mirstību vīriešiem,” uzskata RAKUS Uroloģijas klīnikas vadītājs asociētais profesors Vilnis Lietuvietis.

Ja 2003.gadā diagnoze „prostatas vēzis” tika uzstādīta 730 vīriešiem, 2014.gadā tie bija jau 1114, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

Ar šādu diagnozi 2003.gadā miruši 288 vīrieši un 409 - 2014.gadā. Pērn starp visiem vīriešiem atklātajiem ļaundabīgajiem audzējiem pirmajā vietā bija tieši prostatas vēzis (20% jeb 1114 gadījumi) - 13% - 1.stadijā, 45% - 2.stadijā, 23% - 3.stadijā, 10% - 4.stadijā, 7% stadija nebija precizēta.

Lai pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību vīriešu veselības jautājumiem, svētdien, 13.septembrī, no plkst.12 līdz 14 Rīgas kanālā posmā starp Nacionālo operu un baletu un Brīvības pieminekli norisināsies labdarības pasākums "Pīļu skrējiens 2015". 

Ziedojot piecus eiro, dalībniekam tiks piešķirts pīlītes kārtas numurs, kas savukārt atbilst vienai no pīlītēm, kuras "Pīļu skrējienā 2015" tiks peldinātas kanālā. Jebkura pasākumā ziedotā summa tiks izlietota vīriešu bezmaksas veselības pārbaudēm, bet pirmās 35 pīlītes iegūs atbalstītāju sarūpētās balvas. Ziedot var arī portālā "Ziedot.lv".

Pērn pēc šī pasākuma organizatori kopā ar atbalstītajiem par saziedoto naudu veica informatīvu kampaņu vīriešu veselības veicināšanai, kā arī bezmaksas PSA testa (prostate-specific antigen) asins analīzes vīriešiem reģionos, piemēram, projekta laikā Gulbenē tika veiktas 104 PSA testa analīzes un atklāti vairāki vēža gadījumi agrīnā stadijā, kuri ir jau saņēmuši atbilstošu ārstēšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti