Sadaļas Sadaļas

Konflikts ap Ķekavas būvgružiem: bijušais domnieks tos sauc par būvmateriāliem

Ķekavas novada Lapenieku ciematā nelikumīgi ierīkota būvgružu izgāztuve, LTV raidījumu "Vides fakti" informēja Gatis Līcis. Norādītajā vietā raidījuma filmēšanas grupu sagaidīja saniknots bijušais Ķekavas novada domes deputāts Inārs Beļinskis. Viņam konflikts izveidojās pat ar reģionālo pašvaldības policiju.

"Manā īpašumā esat nostājušies ar aparātiem bez atļaujas. Visu novāciet un piebrauciet pie vārtiem! Es jums tūlīt uzrādīšu zemes grāmatu," neapmierināts ir bijušais deputāts Inārs Beļinskis, kuram nepatiku izraisa arī kaimiņa klātbūtne:

"Un, tu āzi, lasies no šejienes! Saprati?"

Lapenieku ciemata iedzīvotājs Gatis Līcis atzīst, ka šāda veida komunikācija starp kaimiņiem nav pirmo reizi.

"Tāpēc, ka Tu dumjš esi! Parādā par kanalizācijas izmantošanu tūkstoti latu, bet mani uzskata par vainīgu. Ar Tevi tiksim galā! Un Tu vēl gribi ūdeni! Ar kaimiņiem ir jāsadzīvo. Tu esi galīgi dumjš, cik klašu izglītība Tev ir, astoņas klases, ja?" savam kaimiņam jautā Beļinskis, kurš saka, ka apstāšanās vieta esot privātīpašums, kur neesot tiesību atrasties.

"Tu vispār lasies no šejienes! Tu šeit drīksti tikai cauri izbraukt! Tas ir servitūts. Nav domāts, ka Tu te vari stāvēt un taisīt kaut kādas akcijas. Lasies prom uz savu zemi un taisi tur! Lasies prom!" nepacietīgs ir Beļinskis, kurš raidījumam "Vides fakti" apstiprina, ka iela ir viņa privātīpašums:

"Jā, iela arī! Mana privātā iela."

Tomēr stāvēšanas aizlieguma zīme nav uzlikta, uz ko bijušais deputāts norāda, ka gudrību bārstīšana var slikti beigties: "Es jūs nodošu tiesā, tad varēsiet gadiem staigāt uz sēdēm. Lasieties nost! Policija jums to pašu pateiks. Tā ir privātā iela."

Gatis Līcis, gaidot ierodamies pašvaldības policiju, ir neizpratnē: "Nu beidz, kāda privātā iela, ko Tu fantazē? Tu taču pa manu ielu arī vari staigāt!"

Ķekavas novada domes bijušais deputāts Inārs Beļinskis sarunā iekarst un sāk lietot pat lamu vārdus: "Tu, vispār lasies nost! Tā ir privātā iela, idiots, Tu - reketieris! Āzis, lasies nost no manas ielas!"

Ierodoties Reģionālai pašvaldības policijai, Beļinska kungs arī tai negrib atļaut apstāties ielas malā: "Brauciet nost no šīm ielām, lūdzu!"

"Kungs ir kaut ko sajaucis. Šī ir koplietošanas iela. Aizliegt šeit stāvēt var likumā paredzētajā kārtībā. Mēs šeit neredzam barjeras un kādus apzīmējumus, tātad jebkurš droši pa šīm ielām var pārvietoties, vai tā būtu televīzija vai policija, vai kāds cits," raidījumam "Vides fakti" radušos situāciju skaidro Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks Māris Bomiņš.

Viņš arī zina teikt, ka šis nav pirmais gadījums, kad likums tiek pārkāpts no šī kunga puses: "Tā diemžēl ir ikdiena, un tiesiskais nihilisms no Beļinska kunga ir visai izplatīta parādība."

Ciemata iedzīvotājs Gatis Līcis raidījumam "Vides fakti" rāda Beļinska mājai visapkārt redzamos būvgružus un saka, ka tie tur atrodas jau gadiem: "Vismaz kādus septiņus gadus. Tā kā šis kungs bija Ķekavas novada domes deputāts un arī administratīvās komisijas vadītājs, līdz ar to visas mūsu pretenzijas un sūdzības kaut kur pazuda. Pagājušajā gadā viņš netika domē, līdz ar to mums radās cerība un sākām veikt jaunas aktivitātes, lai sakoptu šo teritoriju, kur ir būvgruži izgāzti."

Lapenieku biedrības pārstāvim Līcim šķiet, ka šeit ir bīstami uzturēties, jo betona kluči nav ierobežoti vai nostiprināti un var atnākt bērni spēlēties. Tad tas var beigties pat ar traģēdiju.

Otrs iemesls, kādēļ biedrība vērsusies pašvaldībā, ir jaunu būvgružu savešana: "Oktobrī, novembrī saņēmām atbildi, ka teritorija ir apsekota, sastādīts akts un gaidījām, ka kaut kas mainīsies. Pagāja pusgads, cerības nepiepildījās un nekas nemainījās. Vērsāmies atkal pašvaldībā un saņēmām informāciju, ka ir ierosināta administratīvā lieta."

"Nekādu būvgružu šeit nav, kur jūs redzat būvgružus? Tie ir būvmateriāli," skaidro Inārs Beļinskis un atzīst, ka no tiem neko necels, pie kam tā nav citu darīšana un kompetence, lūdzot atstāt teritoriju: "Es griezīšos tiesā pret jums!"

Nevar novēlēt cilvēkiem dzīvot mājā, kas celta no šādiem būvmateriāliem, un arī policijas pārstāvis Māris Bomiņš apšauba, ka tie varētu būt celtniecības materiāli, kā to apgalvo Beļinska kungs:

"Ir saņemts Ekonomikas ministrijas atzinums, ka šie ir būvgruži."

Domes pārstāve raidījumam "Vides fakti" skaidro, ka zemes gabali, uz kuriem atrodas būvgruži, pieder vairākiem īpašniekiem. Kā liecina mediju publikācijas, viens no šiem īpašniekiem varētu būt Ināra Beļinska dēls. 2013.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs piemērojis turpat 100 eiro naudas sodu Ināram Beļinskim, jo viņš, piedaloties Administratīvās komisijas sēdē, lēmis par patvaļīgi veiktajiem būvdarbiem viņa toreiz nepilngadīgajam dēlam piederošajā nekustamajā īpašumā.

"Tiesiskie valdītāji ir vairāki un un vairākus no viņiem pārstāv Beļinska kungs," pavēstīja policijas pārstāvis Māris Bomiņš. Lai gan naudas sodi esot jau piemēroti, šobrīd policijai ar vainīgo sodīšanu klājas smagi:

"Problēma ir tāda, ka - kaut gan mēs administratīvi sodām, zemes īpašniekam ir pienākums samaksāt savāktos būvgružus, bet viņš to nedara. Mehānisms, kad viņš pārsūdz un turpina tiesisko nihilismu, var vilkties visai ilgi. Tiesības cilvēkiem pārsūdzēt ir, viņi tās arī izmanto un realizē. Tādēļ redzam situāciju, kāda šobrīd ir izveidojusies."

Domes pārstāve pieļauj, ka šis varētu kļūt par pirmo gadījumu Ķekavas novadā, kad kāds īpašums tiek sakārtots piespiedu kārtā par domes līdzekļiem, bet zaudējumi vēlāk tiek piedzīti no vainīgajiem.

Pēc šiem komentāriem domes un policijas pārstāvji aizbrauc prom, bet Inārs Beļinskis nobloķē ielu, lai "Vides fakti" nevar tikt prom. Pašvaldības policijas ekipāža atgriežoties pavēstīja, ka ceļa aizšķērsošana ir administratīvs pārkāpums. Lai novērstu koplietošanas ceļa nelikumīgu aizšķērsošanu, ierodas otra policijas ekipāža. Tiek fiksēts pārkāpums un notikušā apstākļi. Situācija neliecina, ka cīņa pret būvgružiem Latvijā ir viegla.

Problēma slēpjas nelegālajos būvgružu pārvadātājos.

Visiem legālajiem būvgružu vedējiem obligāti jāreģistrējas un par katru kravu jāizņem pavadzīme. Par to, protams, ir jāmaksā. Tikmēr nelegālie būvgružu izvedēji bez jebkādām bažām var turpināt tāpat kā līdz šim – iekasēt naudu no klientiem par izvešanu, bet izgāzt būvgružus, kur vien vēlas. Cīņa ar būvgružiem rit ļoti smagi, ir nepieciešamas izmaiņas likumos, lai vainīgos varētu vieglāk saukt pie atbildības.

"Šis gadījums ir labs pierādījums tam, ka jebko tu vari nosaukt par būvmateriāliem vai līdz bezgalībai strīdēties, ka mums aiz muguras nav izgāztuve, bet gan būvlaukums. Ja mašīnas kontrolētu uz ceļa, tad līdz šādai sistēmai nemaz nenonāktu.

Būtu jādod tiesības kontrolēt automašīnas un pavaddokumentus un tādējādi izskaustu tos, kuri ved un izgāž, kur pagadās," uzskata “Eco Baltia” valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt