Vai tas ir normāli?

Cilvēku attieksme pret vecumu un spēja pieņemt novecošanas radītās pārmaiņas

Vai tas ir normāli?

Krāsas, formas, kustības vai skaņas iespējas palīdzēt psihiskās veselības nodrošināšanai

Bezcerības, vientulības izjūta dzīves jēgas zudums: kā novērst domas par pašnāvību

Kā atpazīt pašnāvnieciskas domas līdzcilvēkos?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Pirmās pazīmes, kas var liecināt par pašnāvības domām, ir runas par dzīves bezjēdzīgumu, smagumu, sevi kā nastu citiem un atvieglojuma sajūtu, ja viņa vairs nebūtu, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli?" skaidroja psiholoģe Zane Avotiņa.

Tāpat var novērot izmaiņas arī cilvēka uzvedībā, piemēram, citiem tiek atdotas lietas, manāma izvairīšanās no tā, kas iepriekš bijis nozīmīgs.

"Ir gadījumi, kad cilvēks nāk un saka, ka grib izdarīt pašnāvību, bet biežāk tie ir izteicieni, kas otru, kas to klausās, uzliek uz pauzes vai liek novērsties,” stāstīja psiholoģe.

Iespējamie cēloņi tam, kāpēc cilvēks var nonākt pie šādām domām, ir dažādi. Kā viens no cēloņiem pašnāvnieciskām domām ir krīzes situācijas, kad cilvēks piedzīvo kādu smagu dzīves satricinājumu, kas ikdienu pagriež kājām gaisā. 

Saskaroties ar aizdomām, ka līdzcilvēkam ir pašnāvnieciskas domas, cilvēki parasti izvairās tieši vaicāt, vai viņš apsver pašnāvību, jo ir bailes dzirdēt apstiprinošu atbildi.

Mūsu sabiedrībā nav zināšanu, ko tādā gadījumā teikt, kā rīkoties.

"Vārds ''pašnāvība" mūsu sabiedrībā daudzus gadus ir bijis tabu. Mēs par to nevaram runāt, bet runāšana par to neizraisa pašnāvību, tieši nerunāšana izraisa. Svarīgākais būtu runāt un rīkoties," uzsvēra mentālās veselības biedrības "Ogle" vadītāja Irēna Cepurīte.

Cepurīte norādīja, ka tiem, kas palīdz, ir jābūt pacietīgiem un  gataviem būt blakus un uzklausīt: "Ir svarīgi, pirmkārt, ļaut otram cilvēkam izteikt visu, kas ir uz sirds, un tad var sākt mēģināt iejaukties – piedāvāt griezties pēc profesionālas palīdzības." 

Biedrības "Ogles" pārstāve Anželika Jaunzema uzskata, ka saruna ir tā, kas mazina iekšējo vientulību un spriedzi, izgaismojot to tumšo istabu, kur cilvēks tajā mirklī atrodas.

 

"Vai tas ir normāli?"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti