6. martā bija uzsnidzis sniegs, un, dodoties uz tramvaja pieturu, lai brauktu uz darbu, Gunta uz nenotīrītas ietves pakrita un guva traumu. Kopš tā laika sieviete nav ne darbā ieradusies, ne no mājas izgājusi, jo kritiens beidzies ar smagu lūzumu un sarežģītu operāciju.
"Uztaisīja rentgenu. Konstatēja, ka man ir mežģīta pēda, ļoti sarežģīts lūzums trijās vietās, abas potīšu puses ir lauztas," pastāstīja Gunta.
Arī Guntas dārziņš nu pamests novārtā, jo gandrīz divarpus mēnešu četrās sienās, vērojot pa logu, kā viss zeļ un plaukst, pavadīts pavasaris, un vasarā sēdēšana mājās diemžēl turpināsies.
Kā skaidroja sieviete, kritiena dēļ viņa vairs nespēj pārvietoties bez kruķiem, tādēļ nokāpt pa trepēm no piektā stāva un atvērt smagās dzelzs durvis esot par grūtu.
Saņēmusi atvainošanos
Tomēr Gunta ir cīnītāja – rakstījusi gan Rīgas domei, gan apsaimniekotājam – "Rīgas namu pārvaldniekam" (RNP). Taču saņēmusi vien vēstuli, kas vairāk līdzinās atrunām, nevis situācijas risināšanai.
"Namu pārvalde [RNP] arī atbildēja – nu jā, mēs ar tiem sētniekiem pārrunājām, nevaram tagad pierādīt – sniegs ir nokusis – vai tur bija tīrīts vai nebija tīrīts. Nu nezinu, kā var būt tāda attieksme?" sašutumu pauda Gunta. "Viņi uzrakstīja: Mēs atvainojamies, ka paslīdējāt un savainojāt kāju, ar sētniekiem ir pārrunas bijušas. Tā kā mazam bērnam pakrata ar pirkstu – tu uzvedies labāk!"
Savukārt raidījumam "4. studija" RNP rakstiski atbildēja, ka sētnieku darbs tiek uzraudzīts un pārbaudīts, kā arī tiek monitorētas klientu sūdzības, taču konkrētajā adresē šī gada martā sūdzības par ietvju tīrību nav saņemtas.
"Aicinām klientus par kādām nepilnībām ziņot nekavējoties un pievienot iesniegumam foto vai video fiksācijas, kas atspoguļotu problēmu, lai būtu iespējams identificēt notikuma vietu," norādīja RNP Komunikācijas nodrošinājuma nodaļas vadītāja Una Grenevica.
Tātad nepieciešami pierādījumi, taču Guntai gan tobrīd nav bijis prātā fotografēt un vaicāt liecinieka – vīrieša, kurš palīdzējis piecelties – tālruņa numuru, jo sāpes bijušas nežēlīgas.
Kompensācijas piedziņai jārīkojas gada laikā
Zvērināts advokāts Normunds Šlitke norādīja, ka šogad, 22. martā, Rīgas pilsētas tiesa ir pieņēmusi kāda iedzīvotāja līdzīgu prasību pret RNP par morālā kaitējuma atlīdzības piedziņu. Arī šajā gadījumā cilvēks salauzis kāju, jo nav bijis notīrīts sniegs.
"Tiesa piesprieda kompensāciju – 600 eiro par lauztu kāju," atklāja Šlitke.
Arī Guntai ir cerības panākt taisnību, tikai jārīkojas un jāievēro termiņš – viens gads. "Gada laikā no notikuma dienas var lūgt sākt attiecīgās iestādes administratīvo pārkāpumu lietvedību un atzīt kundzi par cietušo," skaidroja advokāts.
Ja cilvēks guvis traumu un notikušajā nav vainojams, tad process nav sarežģīts.
"Visvienkāršāk būtu rakstīt pašvaldības policijai iesniegumu, jo tad tā lieta nonāktu pie Rīgas administratīvās inspekcijas, kas arī skatītu šo lietu. Principā nav svarīgi, kur iesniegumu raksta; svarīgāk būtu rakstīt tādā iestādē, kas var sākt administratīvā pārkāpuma lietvedību," norādīja Šlitke.
"Pielikt klāt visas medicīnas uzziņas, arī iespējamos lieciniekus, kas liecinājuši, arī kādas foto fiksācijas, un tad arī vērsties kaut vai tajā pašā pašvaldības policijā."
Cietušajai pusei var tikt segtas arī tiesvedības izmaksas.
"Objektīvi visu šo izvērtēs administratīvā inspekcija, pieņems lēmumu. Ja persona, kas tiks atzīta par vainīgu, pārsūdzēs tiesā, arī tiesas process būs pietiekoši raits," atzina advokāts. "Ar šo lēmumu varēs iet uz vispārējas jurisdikcijas tiesu un lūgt kompensāciju bez maksas, jo persona šajā gadījumā ir atbrīvota no valsts nodevām."
Tātad Gunta, sagatavojot ārstu atzinumus, joprojām var vērsties ar iesniegumu attiecīgajās institūcijās.