Gaisa kondicionētāji un ledaini dzērieni. Farmaceites padomi, kā nesaaukstēties vasarā

Lai gan lielāks risks palielinātas vīrusu izplatības dēļ saslimt ir gada aukstajos mēnešos, saaukstēties var arī vasarā. Viens no galvenajiem saslimšanas iemesliem ir krasas temperatūras maiņas, tostarp gaisa kondicionētāju izmantošana telpās un automašīnās, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" pastāstīja farmaceite Agnese Ritene.

Farmaceite Agnese Ritene par saaukstēšanos vasarā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Statistika liecina, ka gada laikā augšējo elpceļu slimības iespējams piedzīvot vairākkārt. Pieaugušie parasti saaukstējas divas līdz četras reizes gadā, bet bērni – sešas līdz astoņas reizes gadā.

Iestājoties karstam laikam, automašīnās un telpās aktīvi tiek izmantoti gaisa kondicionētāji, lai atvēsinātu telpas un auto salonu, tomēr bieži vien gaisa temperatūra tiek uzstādīta pārāk zema, temperatūrai ārā un telpās veidojot atšķirību pat vairāk nekā par septiņiem grādiem.

Farmaceite Ritene norādīja, ka šāda strauja temperatūras maiņa var novest pie imunitātes pazemināšanās. "Dažkārt tiek arī ieslēgts maksimāls ventilatora režīms, kad, sēžot automašīnas salonā, mati plīvo.

Rezultātā ķermenim ir strauja temperatūras maiņa – atdzišana, kas samazina imunitāti, un organisms kļūst vieglāk uzņēmīgs pret vīrusa infekcijām. Tas attiecīgi noved pie saaukstēšanās," skaidroja Ritene.

Gaisa kondicionētāji turklāt arī sausina gaisu, padarot sausāku arī ādu un gļotādu, tāpēc organisms kļūst uzņēmīgāks pret infekcijas slimībām.

Saaukstēšanās gadījumā Ritene ieteica izvērtēt simptomus. Būtiska nozīme ir arī papildu šķidruma lietošanai. "Astoņas līdz 10 glāzes ūdens dienā ir jāizdzer obligāti," norādīja farmaceite.

"Ja temperatūra turas augstu, jūtaties slikti un sāp galva, var lietot pretdrudža un pretsāpju medikamentus, piemēram, paracetamolu vai ibuprofēnu. Ja ir sauss kakls, var lietot kaklā pūšamo aerosolu uz dabisku vielu bāzes, kas lokāli mazina kairinājumu," ieteica Ritene.

Kakla sāpju mazināšanai farmaceite ieteica sūkājamās tabletes ar lokālu pretsāpju bakteriālu iedarbību. Savukārt populāru kombinēto saaukstēšanās preparātu lietošana pieļaujama gadījumos, ja pacientam ir visi zāļu sastāvam atbilstošie simptomi. "Šos preparātus nedrīkst uztvert vieglprātīgi un lietot kā tējiņas, jo tie satur lielu zāļu devu," norādīja Ritene. "Nav nekādas vajadzības dzert zāles pret simptomiem, kādu jums nav."

Farmaceite atgādināja, ka, lai izvēlētos sev piemērotāko ārstēšanu, jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, rūpīgi aprakstot savas veselības problēmas.

Lai vasarā nesaaukstētos, farmaceite ieteica ģērbties atbilstoši laikapstākļiem, lai nebūtu karsti un nebūtu arī auksti. Jo īpaši jāpadomā par bērnu apģērbu. Apģērbjot bērnu, jāņem vērā, ka viņi kustas daudz vairāk par pieaugušajiem.

Tāpat Ritene aicināja neuzturēties aukstā ūdenī pārmērīgi ilgi.

"Noteikti dzert vēsus dzērienus, bet ne ledainus, kas var izraisīt apaukstēšanos," pamācīja farmaceite.

Lietojot kondicionētājus, jābūt uzmanīgiem. Pareizi būtu telpu un automašīnas salona gaisu vēsināt pakāpeniski, neslēdzot ļoti zemu temperatūru un neizmantojot ventilatora maksimālo jaudu. Pēc iespējas ventilatora gaisa plūsma būtu jānovirza prom no sevis.

Kondicionētājam telpās būtu jāatrodas tālāk no darba vietas, lai nebūtu tiešas vēsa gaisa plūsmas uz kādu no ķermeņa daļām, citādi aukstais gaiss var izraisīt muskuļu savilkumu, galvassāpes un nervu kairinājumu.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti