Aukstumpumpas izraisošais vīruss mīt gandrīz katrā. Farmaceites padomi cīņā ar herpēm

Aukstumpumpas izraisošais Herpes simplex vīruss pēc būtības mīt gandrīz katra cilvēka organismā un ikdienā būtiski netraucē, bet aktivizējas organismam nelabvēlīgos apstākļos. Nereti novērojams, ka aukstumpumpas bieži parādās tieši vasaras laikā, īpaši pēc intensīvas sauļošanās, pēc krasām temperatūras maiņām, Latvijas Radio 2 raidījumā "Dzīvo vesels" pastāstīja farmaceite Agnese Ritene.

Farmaceite Agnese Ritene par aukstumpumpu veidošanos un dziedēšanu
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Farmaceite norādīja, ka aukstumpumpas var rasties sauļošanās vai apsaldēšanās gadījumā, novājinoties imunitātei, slimošanas laikā vai pēc slimošanas, pēc lielāka emocionāla stresa un noguruma periodā.

Herpesa gadījumā biežākie simptomi ir sāpes, nieze, viegla dedzināšanas sajūta un pastiprināts jutīgums ādas apvidū, kur vēlāk parādās ādas bojājums. Parasti herpes veidojas lūpu, bet retāk deguna, zoda un vaigu apvidū. "Izsitumi parādās vienu divas dienas pēc šīm sajūtām. Tie izskatās kā sīki, sagrupēti pūslīši, kas pildīti ar šķidrumu. Tiem izžūstot, veidojas krevele," aukstumpumpas raksturoja Ritene.

Simptomi pāriet septiņu līdz 10 dienu laikā, neatkarīgi no tā, vai ir veikta ārstēšana, norādīja farmaceite, tomēr vīruss organismā saglabājas un noteiktos apstākļos atkal var aktivizēties.

Ja parādījusies aukstumpumpa, Ritene ieteica to sākt ārstēt pēc iespējas ātrāk: 

"Tikko uz ādas izjūt specifisku dedzināšanu, kņudēšanu, uzreiz jāuzsāk lokālu pretvīrusa preparātu lietošana, kas pieejama dažādu krēmu, ziežu, plāksteru, lūpukrāsu veidā."

Kad izveidojusies krevele, to nevajag aiztikt un plēst nost. Tas dzīšanas procesu tikai pagarinās, brīdināja farmaceite.

Svarīgi ir arī ievērot personīgo higiēnu. "Pirms un pēc aukstumpumpas apstrādes jāmazgā rokas, jālieto tikai personīgie dvieļi, higiēnas preces, lai samazinātu iespēju inficēt citus," aicināja farmaceite.

Aukstumpumpu ārstēšanai speciāliste ieteica lietot pretvīrusa krēmus, ka satur aciklovīru vai penticiklovīru.

Tie jālieto uzreiz pēc simptomu parādīšanās vismaz četras dienas, piecas līdz astoņas reizes dienā. Neliels krēma daudzums jāuzziež tieši uz aukstumpumpas ar tīru pirkstu vai vates kociņu. Pirms un pēc krēma lietošanas jāatceras nomazgāt rokas.

Krēma vietā var lietot arī speciālos plāksterus, kas dziedē aukstumpumpu un darbojas kā vairogs, samazinot vīrusa izplatību.

Ritene norādīja, ka ārstēšanai var lietot arī dabiskas ēteriskās eļļas saturošus antiseptiskus līdzekļus, piemēram, tējas koka eļļu.

"Ja aukstumpumpas parādās ļoti bieži vai ar blakusparādībām, tad jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Iespējams, būs nepieciešama papildu ārstēšana, lai mazinātu vīrusa aktivitāti," norādīja Ritene.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti