Ģimenes studija

Bērnu drošība un mājdzīvnieki

Ģimenes studija

Eiropas Latviešu apvienības vadītāja Elīna Pinto

Bērni un drošība uz Latvijas dzelzceļiem un ceļiem

Vecāki, laiks atgādināt bērniem par drošību uz dzelzceļa un ceļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ik gadu uz dzelzceļa un ceļiem notiek nelaimes gadījumi, kuros cieš arī bērni. Statistika nav iepriecinoša, bet speciālisti norāda, ka informatīvās kampaņas, skaidrojošais darbs skolās, drošības dienestu darbs un ģimenes ieguldījums dod rezultātus, neļaujot situācijai pasliktināties. Tuvojoties skolas laikam, kad bērni darbosies citā ritmā, būs cita dienas kārtība, nepieciešams bērniem atgādināt par drošību dzelzceļu tuvumā un uz ceļiem.

Drošība dzelzceļa tuvumā

Par drošību dzelzceļa tuvumā atgādina dažādās kampaņās, māca skolās un kopumā var secināt, ka šādas kampaņas dod rezultātus. Tāpat ir uzteicami bērniem un jauniešiem aizrādīt, ja redz, ka viņu uzvedība ir pārdroša.

Dzelzceļa šķērsošana neatļautās vietās, neuzmanība, mūzikas klausīšanās austiņās, vēlme riskēt ir nelaimju uz dzelzceļa galvenie cēloņi. Pēdējā laikā pieaug gadījumu skaits, kad bērni pieķeras pie braucoša vilciena, riskējot un arī nokļūstot bīstamās situācijās, arī savainojoties, skaidro Latvijas Dzelzceļa galvenais tehniskais eksperts Dainis Zvaners.

Īpaši pusaudžiem ir raksturīgi piedalīties izaicinošās situācijās, viņi mēdz pārkāpt pieaugušo noliktās robežas, mēģina riskēt, pusaudžu attieksmi pret drošības jautājumiem raksturo psihologs Emīls Ūdris.

Dzelzceļa infrastruktūras sakārtošana ir nepieciešama, pēdējos gados ir modernizēti peroni, un šobrīd strādā pie projekta sliežu ceļu nožogošanai 35 kilometru garumā Rīgas reģionā, kur īpaši intensīva dzelzceļa kustība un daudz iedzīvotāju.

Skolās Latvijas Dzelzceļš veic drošības kampaņas, īpaši skolās, kuras atrodas tuvu dzelzceļam. Tāpat ir iespējams uzaicināt dzelzceļa pārstāvjus apmeklēt skolas un papildināt skolēnu zināšanas drošības jautājumos.

Bērna drošība uz ceļiem

Neskatoties uz dažādām drošības kampaņām, skaidrojumiem, pedagogu un atbildīgo institūciju iesaistīšanos bērnu izglītošanā par drošību uz ceļiem, nelaimes gadījumi joprojām notiek, diemžēl arī tādi, kurus vecāki varētu novērst, piemēram, raugoties, lai bērns auto ir piesprādzēts.

Liela atbildība par bērnu drošību uz ceļiem jāuzņemas vecākiem, īpaši tad, ja bērns pats piedalās satiksmē.

Dodot bērnam braucamrīku, jādod arī zināšanas par drošu braukšanu, jāpārliecinās vai bērns māk droši piedalīties satiksmē.

Bērns uz ielas viens piedalīties satiksmē var no 10 gadu vecuma, vēlams nokārtot velosipēda vadītāja eksāmenu. Ar elektrisko skrejriteni piedalīties satiksmē var no 14 gadu vecuma. Ķivere līdz 12 gadiem ir obligāta, vēlāk tā ir pašu izvēle.

Psihologs Emīls Ūdris aicina pilsēvides plānotājus domāt par drošu pārvietošanos iespēju, tāpat vecākiem jāuzņemas atbildība par bērna spējām un zināšanām droši piedalīties satiksmē.

Speciālisti vērš vecāku uzmanību uz nepieciešamību pēc zināšanām drošības jautājumos – nav svarīgi vai bērnam ir vai nav ritenis, jo bērns var riteni aizņemties no drauga, zināšanas par drošību nepieciešamas visiem. Tāpat svarīgs ir vecāku piemērs, bērns redz, ja vecāki brauc, pārsniedzot ātrumu, ja bērni auto nav piesprādzēti un ir citi drošības pārkāpumi, no tā rodas ieradumi un mācās attieksmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti