Ģimenes studija

Skolas un vecāku atbalsts skolēniem uzņēmējdarbības uzsākšanai

Ģimenes studija

Pieklājība bērniem jāmāca tikai ģimenē, vai tas ir arī skolas un bērnudārza ziņā

Ilze un Jānis Driksnas - četru bērnu vecāki un grupas "My Radiant You" radošais kodols

Radošie četru bērnu vecāki Ilze un Jānis Driksnas. Stāsts par iedzīvošanos atkal Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

"Vecāku apmācības un bērnu audzināšanas padomu seminārus vajadzētu rīkot daudzbērnu ģimenes mājās, kad visi pārnākuši, jāgatavo vakariņas un kādam vēl jāpilda mājasdarbi, citādi teorijā viss izklausās pārāk vienkārši un viegli," joko mūziķis un četru bērnu tētis Jānis Driksna.

Dodamies viesos pie Driksnu ģimenes Jaunsvirlaukā. Plašāk pazīstami kā grupas “My Radiant You” kodols – vīrs un sieva, Jānis un Ilze, audzina desmitgadīgo Abigailu, Gabrielu, kuram ir septiņi gadi, četrgadnieci Esmi un pastarīti, pusotrgadnieku Evertu.

Latvija - Amsterdama - Latvija

Ģimene veidojusies Amsterdamā, tur Ilze ar Jāni devušies vēl divatā, pavadījuši gandrīz septiņus gadus un sagaidījuši divus vecākos bērnus. Kopš atgriešanās Latvijā ģimene dzīvo Jelgavas pusē Jaunsvirlaukas Mežciemā. Tā ir Ilzes dzimtā puse.

“Svešā valstī, kur nav savējo apkārt, kļūt par vecākiem bija liels izaicinājums,” Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” atzīst Ilze. Viņa atklāj, ka Nīderlandē ir laba palīdzības sistēma vecākiem, ģimenes ārste iesaistās, tāpēc nejutušies pilnīgi vieni.

“Tā bija laba pieredze, ko apguvām.

Piemēram, likt bērnus gulēt astoņos vakarā, lai vakarā būtu laiks sev. Vēl viena lieta, ko tur apguvām - kopīgas vakariņas, kad visiem satikties un pārrunāt, kā gājis, vai pastrīdēties,” turpina Ilze.

“Tur ir viegli būt daudzbērnu ģimenei, jo ir atbalsts,” papildina Jānis. Bet kā vienu no izaicinājumiem viņš uzskata to, ka nav strādājuši labi atalgotu darbu ar stabilu atalgojumu, bet tas bijis labs posms, kad pazaudēt bailes, ka pats nevari atrisināt kaut ko.

Esam iedzīvojušies fiziski un emocionāli

Lēmumu atgriezties Driksnu ģimene pieņēmusi, kad vecākajai meitai Abigailai tuvojies skolas laiks.

“Lēmums organiski līdz mums nonāca, kad meitai tuvojās skolas laiks. Vai nu paliekam "uz pilnu banku", vai jādomā atgriezties. Tas nebija viegli. Tagad tikai jūtam, ka esam reāli atgriezušies un iedzīvojušies. Ir pagājuši četri gadi. Katru dienu daudz salīdzināju,” neslēpj Ilze.

Arī bērniem sākumā nebijis viegli, jo viņi Latviju uztvēruši kā brīvdienas, vecākā meita sākumā jautājusi, kad brauksim uz mājām, ar to domājot Amsterdamu.

“Nu jau esam iedzīvojušies fiziski un emocionāli,” vērtē Ilze.

“Sajūta, ka dzīvi sāc no nulles. Pielāgošanos visvairāk prasīja mazas un sadzīviskas lietas,” bilst Jānis.

Stāstot par atšķirībām ikdienā, Jānis stāsta, ka Nīderlandē, piemēram, bērnu ballītes rīko no rīta un tās ir tikai dažas stundas bērniem - atšķirībā no Latvijas, kur parasti tas ir pēcpusdienā vai vakarā un bieži nevar saprast, vai tā ir ballīte bērniem vai vecākiem. Taču viņš arī bilst, ka nav tik vienkārši šo principu ieviest Latvijā, jo jārēķinās ar šejienes tradīcijām.

Ilze atzinīgi vērtē Nīderlandes izglītības sistēmu, bet novērojusi, ka arī Latvijā pamazām tā mainās uz labo pusi.

Bērni ir bijuši par svētību

Ilze pagaidām ir izvēlējusies strādāt pusslodzi, lai vairāk laika varētu veltīt bērniem, Jānis ir pamatā mūziķis, saistīts ar koncertiem un pasūtījuma darbiem. Papildus reizēm uztaisa kādu dizaina projektu. Grupa “My Radiant You” arī piedalījusies "Supernova" konkursos iepriekšējos gados, un Jānis atzīst, ka tas palīdzējis iesaistīties mūzikas dzīves apritē.

Kā četru bērnu vecākiem pietiek laika saviem darbiem un savu radošo ieceru īstenošanai? Abi ir pārliecināti, ka tas ir plānošanas jautājums, turklāt skolas laikā tas ir vieglāk, jo tad skola un bērnudārzs nosaka savu ritmu un visu var salāgot. Izaicinājums ir trīs mēnešus garais vasaras brīvlaiks Latvijā.

“Bērni ir bijuši vienmēr tikai par svētību, tas mani izaicina kā personu. Vairāk es paveicu tagad, kopš man ir pilnas rokas. Es daudz vairāk daru. Citreiz pašai liekas, kur man tas laiks rodas. Laikam lielāka motivācija. Bērni ļoti izaicina plānot un domāt, visu izdarīt labāk. Man liekas, tas man vairāk palīdzējis, ne ierobežojis,” vērtē Ilze.

Jānis atzīst, ka pedagoģijas studijas abiem daudz palīdzējušas ar informāciju, ka audzināt savu bērnus. Viņš ir pārliecināts, ka ar vecākiem vajag strādāt, lai atbrīvotu no bailēm un bažām par to, vai es esmu labs vecāks.

“Bieži ir nezināmais, tu dari un visu laiku mācies un norūdies,” atzīst Jānis.

Ilze neslēpj, ka mēdz uznākt “es nevaru sajūta”, kad pati kļūdās, kad bērni strīdas, bet nav brīnumaukles, kas atnāks un tavā vietā izdarīs, ir jāiet izaicinājumiem un grūtībām cauri visiem kopā.

“Svarīgi atzīt bērniem, ka kļūdījos. Tas nav viegli, jo pieaugušajiem nav viegli bērnam atzīt savu vājumu un kļūdas,” uzskata Ilze, kura atzīst, ka nav perfekta mamma, bet cenšas būt labākā mamma saviem bērniem.

Saliedēšanās ceļojums bērniem

Atskatoties uz 2019. gadu, Ilze un Jānis atzīst, ka tas bijis darbīgs un notikumiem bagāts, Ilze pabeigusi studijas augstskolā un atsākusi darbu skolā kā mūzikas pedagoģe. Bijuši daudzi koncerti. Gada nogalē visi seši divas nedēļas pavadījuši īstā brīvlaika režīmā, ceļojot kopā ar bērniem. Jānis atklāj, ka tas bijis saliedēšanās ceļojums bērniem, jo pēdējā laikā sākuši vairāk plēsties.

“Jaunāko meitu vecākie bērni izstūma; kļuva par traku, runājām, ka kaut kur jāaizbrauc, lai pierod cits pie cita un novērtē to, ka ir māsa vai brālis,” bilst Ilze.

Jānis atzīst, liela ģimene – tas vienlaikus ir grūti un svētība, jo visi agri iemācoties socializēties. Bet par bērnu vārdiem Driksnu ģimenei ir īpašs stāsts, jo tie atnākuši, pirms vēl bērns bijis pieteicies. Katram vārds saņemts no augšas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti