Ģimenes studija

Diskusija par problēmam nozarē pēc Valsts kontroles revīzījas "Atņemtā bērnība"

Ģimenes studija

Mātes diena: mammas profesionālie izaicinājumi un laiks kopā ar bērniem

Jaunie izaicinājumi darba vidē un profesionālā izglītība Latvijā

Profesionālās izglītības prestižs aug, kaut jaunieši profesiju izvēlas nepārdomāti

Pirms četriem gadiem veiktie grozījumi Profesionālās izglītības likumā paredzēja jaunu pieeju arodizglītības pilnveidei - darba vidē balstītas mācības un ciešāku skolas un darba vides sasaisti. Šobrīd Rīgā notiek profesionāļu meistarības konkurss “SkillsLatvia 2019”, kur jaunie profesionāļi rāda savas prasmes un jaunieši var labāk izzināt nākotnes profesijas.

"Ģimenes studijā" analizē, kas no plānotā šai laikā realizējies, vai profesionālā izglītība Latvijā ir gatava izaicinājumiem un tādām jaunajām prasmēm, kādas pieprasa darba vide.

Ogres Meža tehnikuma direktore Ilze Brante uzskata, ka visos Latvijas novados profesionālā izglītība ir modernizēta un profesionālā izglītība ir prestiža. Bez dažādām iespējām, ko nodrošina mācību iestāde, skolēniem ir iespējams arī piedalīties ''Erasmus'' projektos. Ogres tehnikumā realizē arī starptautisko bakalaurātu programmu.

Ir plānots palielināt profesionālās izglītības popularitāti, lai skolēnu skaits vidējās un profesionālās izglītības iestādēs būtu 50:50, tas vēl nav noticis.

Diemžēl, bet 9. klasē pirms izlaiduma jaunieši bieži nezina, kādu profesiju izvēlēties.

Jaunieši savas karjeras izglītībā pamatojas uz nepārdomātiem un emocionāliem lēmumiem.

Interešu izglītība var būt ļoti palīdzoša, jo labāk izvēli var izdarīt, saskaroties ar specialitāti un pārliecinoties par tās atbilstību vēlmēm un iespējām.

Iemesli, kāpēc skolēni nonāk profesionālajā izglītībā, ir dažādi. Bieži profesija ir ģimenes tradīcija (tai ir tendence samazināties), jauniešu interese, arī darba devēju pasākumi, arī pamatskolu 8. un 9. klases skolēni ierodas skolās, lai pārliecinātos par piedāvājumu, tāpat bērni kopā ar vecākiem brauc iepazīties ar skolu.

Sācies jauno profesionāļu meistarības konkurss “SkillsLatvia 2019”

Šodien un rīt jau trešo gadu pēc kārtas Ķīpsalas izstāžu centrā notiek gada vērienīgākais notikums profesionālajā izglītībā Latvijā – nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss “SkillsLatvia 2019”, kuru organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Šogad 19 prasmju konkursos savas iemaņas pārbauda un par medaļām sacenšas 129 konkursanti no 34 profesionālās izglītības iestādēm.

Divas dienas konkursanti no visas Latvijas demonstrē savu meistarību, zināšanas un profesionalitāti tērpu dizainā, datortīklu administrēšanā, friziera darbos, grafikas dizainā, restorānu servisā, ēdienu gatavošanā, mobilajā robotikā, flīzēšanā un citās prasmēs. Jauno profesionāļu sniegumu 19 prasmju konkursos vērtē ekspertu komisijas, kuras veido nozares speciālisti un darba devēji.

Veiksmīga dalība “SkillsLatvia 2019" dod iespēju pārstāvēt Latviju un pretendēt uz medaļām starptautiskajos profesionālās meistarības konkursos jeb tā dēvētajās profesiju olimpiskajās spēlēs “EuroSkills” un “WorldSkills”. Latvijas konkursanti starptautiskā mēroga konkursos piedalās kopš 2010. gada un uzrāda pārliecinošu sniegumu, apstiprinot jauno profesionāļu sagatavotības līmeni un Latvijas profesionālās izglītības kvalitāti.

Pieredze rāda, ka konkurss raisa lielu apmeklētāju interesi par profesionālo izglītības iestāžu piedāvātajām mācību programmām, jo paralēli meistarības konkursam ir iespēja apmeklēt Karjeras kafejnīcas interaktīvās spēles un pārbaudījumus, kā arī Profesiju parādes demonstrējumus. Vienlaikus apmeklētāji varēs iegūt informāciju par profesionālās izglītības iespējām Latvijā, kā arī profesionālajām prasmēm, ko sagaida potenciālie darba devēji. Arī šogad pasākums apmeklētājiem ir pieejamas bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti