Pieci ieteikumi tēviem veiksmīgai mājas pienākumu dalīšanai ģimenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vīrieši labprāt iesaistās bērnu aprūpē un ģimenes dzīvē, taču redz sevi kā palīgu un mātes asistentu, liecina biedrības “Tēvi” 2016. gada pētījums. Šī palīga un asistenta loma varbūt mazina sievietei fizisko slodzi, bet emocionālā paliek tādā pašā apjomā.

ĪSUMĀ:

  • Pāri ne vienmēr izvēlas dalīt mājas pienākumus vienādās daļās.
  • Pēc bērna piedzimšanas nereti visi ar mājsaimniecību un bērna aprūpi saistītie darbi uzgulstas uz sievietes pleciem.
  • Tradicionāli ģimenē emocionālo slodzi uzņemas sievietes. Bērni un to aprūpe ir tikai viena emocionālās slodzes daļa.
  • Tēviem iesaka izzināt darba apjomu, ko ikdienā veic partnere.
  • Noskaidrot darbu jomas ģimenē, kurās nepieciešamas korekcijas vai uzlabojumi.
  • Nepārkāpt otra cilvēka robežas un ievērot savējās.
  • Tētiem izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu.
  • Runāt par tēva lomu, darba un privātās dzīves līdzsvara izaicinājumiem ar citiem tēviem.

 

Ja tētis ir palīgs mājsaimniecībā, tad mamma vēl joprojām ir tā, kas tur prātā visus darāmos darbus un vīrietim sniedz norādes, kas, kad un kā ir jādara. “Kā es varu palīdzēt? Ko man tagad izdarīt? Kur es varu šo nolikt?” Šie jautājumi vairāk raksturo kādu ļoti izpalīdzīgu ciemiņu, nevis līdzvērtīgu partneri, pauž biedrības “Tēvi” vadītāja Elīna Kļaviņa.

Pāri ne vienmēr izvēlas dalīt mājas pienākumus vienādās daļās. Tomēr mūsdienās, kad pārsvarā abi pieaugušie ģimenes locekļi strādā algotu darbu, būtu tikai godīgi un veselīgi, ja neapmaksātā darba daļa tiktu dalīta līdzīgās daļās. Turklāt ir pierādīts, ka šādas attiecības ir laimīgākas, jo ģimenē nerodas situācija, ka kāds pēc noklusējuma dara vairāk nekā otrs.

"Lai veicinātu darba (darbs, par kuru saņem atalgojumu) un privātās dzīves (viss, kas ir ārpus apmaksātā darba) līdzsvaru, mūsdienās runājam par to, kā ne tikai profesionālajā jomā, bet arī ģimenē līdztiesīgāk sadalīt ikdienas pienākumus mājās. Tas nozīmē, ka katrs no pieaugušajiem partneriem uzņemas līdzīgu daļu neapmaksātā darba," akcentē Elīna Kļaviņa.

 

 

Ja līdz bērna piedzimšanai pāris dzīvoja kopā un dalīja darbus pēc tā, kuram ir laiks vai kuram labāk padodas, tad pēc bērna piedzimšanas nereti visi ar mājsaimniecību un bērna aprūpi saistītie darbi uzgulstas uz sievietes pleciem. Turklāt tā nav partneru vienošanās, bet gan neizrunāta, “klusā” vienošanās, kurai patiesībā neviens no partneriem nav apzināti piekritis.

Tam ir vairāk iemesli. No vienas puses, no sievietes tiek sagaidīts, ka tad, kad piedzimst bērns, viņa zinās visu par bērnu un spēs apvienot rūpes par bērnu ar rūpēm par mājas kārtību, ēst gatavošanu, lai arī līdz tam tas nav bijis viņas jājamzirdziņš. Bieži sievietes pēc bērna piedzimšanas izjūt nepilnvērtības un vainas sajūtu, ja neizdodas apvienot zīdaiņa aprūpi ar mājas kārtošanu un ēst gatavošanu, uzsver Elīna Kļaviņa.

Emocionālā slodze

Ģimenes dzīve ar bērniem paredz īpašu plānošanu un nemitīgu pielāgošanos mainīgiem apstākļiem. Emocionālā slodze rodas, kad cilvēkam ir ne vien jāveic praktiskas darbības, bet arī jāieplāno darāmais un jāparedz rīcība neparedzētās situācijās.

Tradicionāli ģimenē emocionālo slodzi uzņemas sievietes. No viņas gan partneris, gan sabiedrība, gan ārsti, gan skolotāji prasa zināt visu par bērniem, vienlaicīgi sniedzot rūpes. Bet bērni un to aprūpe ir tikai viena emocionālās slodzes daļa. Sievietes parasti ir arī tās, kas seko līdzi tam, kā un kad ir jāatzīmē dažādi ģimenes svētki, plāno ģimenes sociālo dzīvi, domā par uzturu un attiecībām ģimenē. Sievietēm jāatceras arī citu ģimenes locekļu svinamās dienas, jāsarūpē dāvanas, jāsarunā ciemošanās laiki.

Arī ģimenes veselība ir sievietes pārziņā. Tiek ieplānoti ne tikai tie ārsta apmeklējumi, kas nepieciešami pašai sievietei, bet arī bērnam un partnerim. Sievietes arī biežāk uzņemas rūpes par ģimenes senioriem, kuriem nepieciešama aprūpe, organizējot arī šo radinieku ārsta apmeklējumus, zāļu pasūtīšanu un iegādi.

Pieci ieteikumi tēviem godīgai darbu dalīšanai

Biedrība “Tēvi”, balstoties uz savu līdzšinējo pieredzi un sarunām ar vecākiem, piedāvā tēviem izmēģināt šos piecus ieteikumus, lai ģimenē saskaņotu mājas pienākumu dalīšanu.

  1. Saruna ar partneri

Pavēro, kādus darbus ikdienā veic tava partnere. Kādi procesi ir viņas pārziņā, lai, piemēram, katru vakaru viņa sagaidītu ģimeni ar siltām vakariņām? Kāds jūsmājās ir netīrās veļas ceļš, lai tā atkal taptu tīra un ielocīta skapī? Vai tu zini, kā sauc tava bērna ģimenes ārstu un kad ir nākamā vizīte?

Kad esi veicis novērojumu, uzrunā partneri, atzīstot viņas ieguldījumu. Iespējams, jūsu pirmais mazulis ir vēl pavisam mazs un situācija, kad nemanot ikdienas mājas pienākumi pāriet partneres pārziņā un atbildībā, ir pavisam jauna. Tad šis ir īstais brīdis, lai šo jautājumu izrunātu un vienotos, kā šobrīd notiks mājas un bērna aprūpe.

  1. Darbu inventarizācija

Saruna ar partneri virzīsies pavisam praktiskā gultnē, ja izveidosiet darāmo darbu sarakstu, domājot par patiešām visiem darbiem. Sadali lapu trīs daļās. Pirmajā raksti veicamos pienākumus (piemēram, grīdas uzkopšana, veļas mazgāšana, bērna pierakstīšana pie ārsta). Otrajā daļā raksti, kam šis darbs būtu jādara. Trešajā – kuram nepieciešams, lai šis darbs būtu izdarīts, un kādā kvalitātē.

Sastādiet katrs savu sarakstu un pēc tam ar partneri salīdziniet un pārrunājiet tos.

Ja ģimenē nesen ir piedzimis mazulis, apspriediet, kādas ir iespējas daļu no pienākumiem automatizēt vai palūgt izdarīt kādam citam. Iespējams, atklāsies jomas, kur nepieciešami pavisam nelieli uzlabojumi, lai šī darba veikšana vai nu kļūtu daudz vieglāka un ātrāka, vai arī nebūtu jādara vispār.

  1. Ja mēs būtu vienkārši istabas biedri vai kolēģi?

Pievērs uzmanību un respektē tās jomas, kur tev vai partnerei ir kādas īpašas prasības un vajadzības. Runā par to, nepārkāp otra cilvēka robežas un ievēro savējās.

Iztēlojies, kā tu dzīvotu, ja jūs būtu nevis pāris, bet gan istabas biedri. Kas ir tie darbi, kurus tu nekad neatstātu neizdarītus, jo istabas biedrs tos noteikti neizdarīs? Kuri ir tie pienākumi, kurus tu darītu bez pamudinājuma vai bez jautāšanas – vai un kad to darīt?

Iztēlojies, ja jūs būtu darba kolēģi. Vai tu darbā jautā savam kolēģim, kas tieši ir jādara un kā? Vai arī jums abiem ir skaidrs mērķis, darāmie darbi, un tu atbildīgi, bez pamudināšanas dari savu darba daļu?

  1. Bērna kopšanas atvaļinājums

Viens no efektīvākajiem veidiem, kā godīgi sadalīt mājas pienākumus, ir doties bērna kopšanas atvaļinājumā. Bērna aprūpe un mājas pienākumu veikšana ir iemācītas darbības. Ja tev būs iespēja pavadīt ilgāku laiku, rūpējoties par savu mazuli, tu apgūsi prasmes, kas ļaus sadalīt mājas pienākumus ar partneri daudz līdztiesīgāk.

Bērna kopšanas atvaļinājums arī ļaus izveidot īpaši tuvas un drošas attiecības ar bērnu. Kā mums atzinuši vairāki tēvi, kas Latvijā izmantojuši iespēju doties bērna kopšanas atvaļinājumā, tāda iespēja ir tikai vienreiz dzīvē un, visdrīzāk, ja viņi to nebūtu izmantojuši, viņiem nebūtu izdevies izveidot tik ciešas attiecības ar bērnu.

  1. Sarunas ar citiem tēviem

Izmanto iespēju runāt par tēva lomu un darba un privātās dzīves līdzsvara izaicinājumiem ar citiem tēviem savā lokā – draugiem, kolēģiem. Stāsti, kā tu uzņemies godīgu daļu no pienākumiem mājās. Uzklausi citu tēvu stāstus.

Tādā veidā vari iedvesmot arī citus vīriešus darīt vairāk!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti