Kā atrast labu aukli: reģistri, rekomendācijas, videokameras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vecāki, izvēloties savam bērnam aukli, visvairāk uzticas citu ieteikumiem vai aukli meklē sociālajos tīklos. Bieži vecāki nezina aukles dzīvesvietu, uzvārdu, prasmi strādāt ar bērniem un atbildību. Dažos gadījumos vecāki aukles uzrauga, izmantojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas.

Dati par auklēm

  • 2018. gada 12. jūnijā Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā ir 2969 aukles un 161 juridiska persona – bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējs.
  • Vairākās Latvijas pašvaldībās trūkst vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs, un tādēļ pašvaldība piešķir līdzfinansējumu reģistrētiem bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem.
  • 2017. gadā reģistrētas 483 aukles un 21 juridiska persona.
  • 2018. gadā – 238 aukles un 16 juridiskas personas – bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēji.
  • Kopš 2013. gada kvalitātes dienests atteicis reģistrāciju 15 gadījumos, jo saņemtas ziņas par personu neatbilstību normatīvo aktu prasībām.*

Kāda ir tava pieredze ar aukles meklējumiem? Kāda ir tava pieredze, strādājot par aukli? Raksti mums [email protected], turpināsim runāt par šo tēmu.

Aukļu kontrole un novērošanas kameras

Gatavojot šo publikāciju, uzrunājām vairākas aukles, bet viņas nevēlējās plaši stāstīt par savu darbu, jo visbiežāk to dara neoficiāli, bez līguma un oficiālas reģistrācijas aukļu reģistrā.

Pāris aukles uzsvēra, ka viņas nestrādā par auklēm, bet bērnu draugiem un sarunu biedriem.

Oficiāla vai neoficiāla vienošanās ar vecākiem auklēm nešķiet tik būtiska, svarīgākais ir, kā viņu darbu vērtēs vecāki. Kādreiz rādītājs visbiežāk bija bērna attieksme, tagad, tehnoloģiju laikmetā, aukles saprot, ka dzīvoklī, viņas nebrīdinot, var tikt uzstādītas kameras, vai dažos gadījumos bērna vecāki ir auklēm pat parādījuši, ka kameras dzīvoklī ir, jo vecāki vēlas būt droši, ka viņu bērnam klājas labi. Ja neklājas labi, tad tas var būt par iemeslu sadarbības pārtraukšanai.

Inese ar sava bērna aukli bija apmierināta, bet vīrs bija uzlicis kameru dzīvoklī, lai redzētu, kā aukle un bērns pavada dienu. Liels bijis pārsteigums, ka aukle dienu pavadījusi pie televizora, kamēr bērns savā nodabā spēlējies.

“Auklītei bija  rekomendācijas no iepriekšējās ģimenes. Bērnam auklīte iepatikās, viņa pie mums strādāja trīs mēnešus, bērns nekad neraudāja, kad mēs gājām uz darbu, vienmēr skrēja auklītei pretī.

Viss bija it kā kārtībā, bet vīrs bija uzlicis kameru kādas trīs dienas. Tajā bija redzams, ka auklīte visu dienu skatās seriālus, ja bērns pienāk, iedod kādu rotaļlietu vai padod, ko bērns prasa, un atkal skatās seriālus. Kad tuvojas tas laiks, kad (mēs) braucam mājās (no darba), sāk skatīties pa logu, kad mēs piebraucām, tad izslēdza televizoru. Vīrs bija ļoti kategorisks, ka jāpārtrauc sadarboties ar šo aukli. Mēs viņai samaksājām par visu mēnesi, nesakot par iemesliem. Mēs bērnu iekārtojām privātajā bērnudārzā, auklīti vairs nemeklējām.”

Vairāk gan ir pozitīvu gadījumu, kad auklīte auklē nākamos ģimenes bērnus, viņu iesaka citiem vecākiem un arī pēc bērnu izaugšanas nezaudē kontaktus.

Lielākā problēma mūsu vecākiem pārbaudīt auklīšu darba kvalitāti ir tā, ka aukle ar bērnu paliek viena, kamēr vecāki ir darbā. Lidija Lieģis savai mazajai meitai Skotijā aukli sameklēja internetā, vietnē, kur aukles piesakās.

Auklēm ir dokuments, kas izdots policijā, tā vecāki var pārliecināties, vai auklei nav problēmu ar likumu.

Lidija strādā mājās, tāpēc izvēlējās aukles pakalpojumus, lai ātrāk varētu sākt darbu. Aukle, bērns un mamma lielāko dienas daļu bija mājās, tāpēc sirds bija mierīga, mamma varēja novērot bērna un aukles darbošanos. Tikai pēc laika, kad Lidija redzēja, ka aukle tiek galā ar saviem pienākumiem, atstāja aukli ar bērnu vienus, lai varētu aiziet uz kādu pasākumu.

Vai ir atļauts veikt videonovērošanu?

Videonovērošanas tiesiskos aspektus komentēt lūdzām Datu valsts inspekcijas Personu datu apstrādes uzraudzības nodaļas vadītāju Kristīni Baltiņu.

“Personai ir tiesības  veikt videonovērošanu savā mājoklī mājsaimniecības vajadzībām. Tāpat ir pieļaujams veikt vienreizēju novērošanu, piemēram, atnāk santehniķis vai atnāk bērnu pieskatītāja.

Ja novērošanu veic ilgākā laika periodā, persona, kura var tikt novērota, ir jāinformē. Jāņem vērā, ka novērošanai ir saprātīgas privātuma gaidas, kuras nedrīkst pārkāpt.

Tāpat aukļu darba  videonovērošana īslaicīgā periodā pieļaujama, ja vecāki pēc bērna uzvedības var secināt, ka pret bērnu vērstas tādas vai citādas darbības.

Iegūto ierakstu nodošanai trešajai personai ir nepieciešams tiesisks pamats.

Situācijās, kad videonovērošanā konstatēti kādi pārkāpumi, kas saistīti ar cilvēciskām attiecībām, ētisku normu pārkāpumiem vai mantiskiem zaudējumiem, pēc palīdzības jāvēršas tiesībsargājošās institūcijās likumā noteiktā kārtībā.

Par ierakstu apzinātu vai neapzinātu nodošanu trešajām personām var saukt pie administratīvas atbildības.”

Kā pasargāt bērnu un ģimeni no negodprātīgiem cilvēkiem

Katra mamma savam bērnam izvēlēsies pašu labāko aukli. Tomēr gadās, ka var izvēlēties to, kurai spēj samaksāt, vai situācija piespiež pieņemt aukli, kura pieejama, jo nav laika un iespējas gaidīt un meklēt ko citu.

Galvenās vecāku bažas ir par bērna drošību, tad par mājas drošību.

Mammas saka, ka pirms aukles ienākšanas mājā kādas vērtīgākas lietas noliek patālāk prom no acīm – svešs cilvēks tomēr.

Tika minēti daži gadījumi, kad lietas ir pazudušas un tā arī nav atradušās.

Dažas intervētās mammas nevarēja nosaukt precīzu aukles adresi, viena varēja nosaukt tikai aukles vārdu, pat uzvārdu nezināja

(...jo viņa jau auklēja manas draudzenes bērnu, mēs jau iepriekš bijām tikušās, kā jautāšu uzvārdu – auklīte un viss).

Pat auklītei, kuru mammas satikušas pirmo reizi, pirms darba sākšanas nav prasījušas uzrādīt kādu personu apliecinošu dokumentu.

Ja aukle nav kopējā reģistrā, strādā bez dokumentiem, tad konfliktsituācijā vecāku un aukles ceļi šķiras, bet aukle kopā ar visiem saviem netikumiem var kļūt par aukli citam bērnam. Ja reģistrēta aukle savu darbu neveic labi, tad to uzzina kvalitātes dienests, kas tad par to informē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju vai pašvaldību.

Tas varētu būt vēl viens iemesls, kāpēc svarīgi noslēgt līgumu, tad vismaz būs iemesls auklei paprasīt uzrādīt dokumentus un uzzināt viņas dzīvesvietas adresi.

*Piemēram, reģistrācija atteikta personām, kas tiesātas par vardarbību pret nepilngadīgām personām un miesas bojājumu nodarīšanu, administratīvi sodītas par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu. Reģistrācija atteikta arī personām, kurām atteiktas vecāku vai aizbildnības tiesības. Vairākos gadījumos reģistrācija atteikta telpu nepiemērotības dēļ, ja pakalpojums tiek sniegts ārpus bērna vai aukles dzīvesvietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti