Iespējamie riski, izvēloties bērnam nesertificētu aukli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mammas, meklējot aukli bērnam, paļaujas uz pašu intuīciju un paziņu ieteikumiem, mazāk uzticas informācijai valsts izveidotajā aukļu reģistrā un ļoti reti tiekas ar aukļu iepriekšējiem darba devējiem.

Dati par auklēm

  • 2018. gada 12. jūnijā Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā ir 2969 aukles un 161 juridiska persona – bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējs.
  • Vairākās Latvijas pašvaldībās trūkst vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs, un tādēļ pašvaldība piešķir līdzfinansējumu reģistrētiem bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem.
  • 2017. gadā reģistrētas 483 aukles un 21 juridiska persona.
  • 2018. gadā – 238 aukles un 16 juridiskas personas – bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēji.
  • Kopš 2013. gada kvalitātes dienests atteicis reģistrāciju 15 gadījumos, jo saņemtas ziņas par personu neatbilstību normatīvo aktu prasībām.*

Kāda ir tava pieredze ar aukles meklējumiem? Kāda ir tava pieredze, strādājot par aukli? Raksti mums [email protected], turpināsim runāt par šo tēmu.

Kā atrast un izvēlēties labu auklīti

Svešai vai mazpazīstamai auklei, ar kuru tikai pāris reižu tikušās, mamma uztic savu bērnu un mājas atslēgas.

Aptaujātās mammas aukļu izvēlei min burvju vārdu - intuīcija.

Visvairāk mammas paļaujas uz intuīciju, uzskatot, ka pirmā sajūta tikšanās laikā neviļ.

Pirmās tikšanās laikā mammas dažreiz līdzi ņem bērnus, lai redzētu, kā bērns un aukle tiekas, sarunājas, spēlējas, izturas viens pret otru.

Četrus gadus vecā dēla mamma Inga stāsta savu aukles meklēšanas pieredzi: “Dēls sāka apmeklēt valsts bērnudārzu pusotra gada vecumā. Bērns sāka slimot, un ārsts ieteica kādu laiku bērnu uz dārziņu nevest. Sākotnēji izlīdzējāmies ar pazīstamu meiteņu palīdzību, bet tad, kad kādu rītu meitene neatnāk, jāsāk domāt par aukli nopietnāk. Es piereģistrējos auklīšu FB grupā. Tad sākās sarunas ar pretendentiem. Atlase bija vairāk emocionāla, uz sajūtām balstīta.

Es saprotu, ka auklītei tas ir darbs, bet,

ja pirmais jautājums ir par samaksu, tad tas mani atturēja no tālākām sarunām.

Mums arī bija prasības auklīšu kultūras līmenim.”

Inese savam pusotru gadu vecajam dēliņam auklīti meklēja ar sludinājumu palīdzību: “Meklējām auklīti, gribējām auklīti gados. Mums paziņu lokā nebija iespējams atrast, liku sludinājumu, auklītes sūtīja vēstules uz e-pastu, tikāmies, izvēlējāmies to auklīti, kura iepatikās jau tikšanās laikā. Mēs sarunājāmies, bērns spēlējās, es viņu vēroju – kā padod rotaļlietu, pietur, palīdz, viņa prata atrast kopēju valodu ar bērnu.”

Anna uzskata, ka laba rekomendācija no draugiem ir vislabākā aukles darba kvalitātes pārbaude, ja draugu lokā aukli atrast neizdodas, tad palīgā jāņem sociālie tīkli, sludinājumi un tiekoties noteikti jāprasa rekomendācijas no citiem vecākiem, kur aukle strādājusi iepriekš.

Svarīgi ir ne tikai pārrunas ar topošo aukli un rakstiskas rekomendācijas, bet arī veikt pārrunas ar iepriekšējiem darba devējiem.

Aukļu kvalifikācijas pārbaude

Izvēloties aukli, vecāki uztic savu bērnu nepazīstamam vai maz pazīstamam cilvēkam, piedevām auklei uztic arī savas dzīvesvietas atslēgas. Cik tas ir droši?

Pēdējos gados arī plašsaziņas līdzekļos izskanējuši

vairāki gadījumi par aukles nekvalitatīvu darbu – fiziska un morāla vardarbība pret bērnu, aukles nolaidība un citi gadījumi.

Kvalitātes dienestā uzver, ka nevienā no šiem gadījumiem nebija iesaistīta Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā reģistrēta persona. Tādēļ kvalitātes dienests aicina vecākus vienmēr izvēlēties reģistrētu aukli.

Neviena no aptaujātajām māmiņām neuzskata aukļu reģistrāciju par kvalitātes garantu.

Viņuprāt, svarīgāk ir rekomendācijas, pedagoģiskā vai medicīniskā izglītība. Dokumentam, kas apliecina, ka aukle prot sniegt pirmo medicīnisko palīdzību neviena no aptaujātajām mammām neuzticas. Citādi, ja auklei ir mediķa diploms. Par labu tiek atzīta darba pieredze pirmsskolas izglītības iestādēs.

Vienošanās par veicamajiem darbiem

Vecāku vienošanās ar auklēm par veicamo darbu apjomu un raksturu visbiežāk ir mutiska, vecāki ar auklēm nemēdz slēgt rakstiskas vienošanās. Parasti vecākiem ir vēlme, lai bērns turpina ievērot iepriekšējo dzīves ritmu, ēšanas un dienas pavadīšanas paradumus.

Uzrunātie vecāki par svarīgāko uzskatīja iesāktās dzīves rutīnas turpināšanu,

lai bērnam, kurš spiests pierast pie sveša cilvēka klātbūtnes, nebūtu vēl jāmaina dzīves ritms.

Kvalitātes dienests aicina vecākus nepaļauties uz norunām, bet slēgt ar aukli līgumu, tostarp iekļaujot līguma noslēgšanas vietu un datumu, līguma spēkā stāšanās datumu, tā ilgumu, ja līgums ir noslēgts uz noteiktu laiku, informāciju par pakalpojuma sniedzēju (fiziskai personai – vārdu, uzvārdu, personas kodu un deklarētās dzīvesvietas adresi), informāciju par pakalpojuma saņēmēju, informāciju par bērnu (bērniem), kuram sniedz pakalpojumu, pakalpojuma sniegšanas vietas adresi, pakalpojuma apjomu (stundu skaits dienā), norēķinu kārtību un termiņus, pušu pienākumus un atbildību, strīdu izšķiršanas kārtību.

Baibai ar dēla aukli bija vienošanās par dienas režīmu, bet ne par mācīšanu, rotaļām vai ko citu obligāti veicamu. Viņa stāsta, ka ar aukles darbu ir apmierināta, “parasti nav bijušas domstarpības, tikai reiz aukle bija bērnam nogriezusi matus, lai nelien acīs, tā vienīgā situācija, kad aukle ko izdarīja bez iepriekšējas vienošanās.”

Mūsu aptaujātās mammas līgumu slēgušas tikai gadījumos, kad auklēm bija nepieciešams kārtot dokumentus valsts garantētā finansējuma saņemšanai.

Arī tad līgumi esot bijuši formāli, atzīst mammas. Tajos bijis atrunāts, ka notiks bērnu pieskatīšana, parasti neminot detalizētākas lietas, ko no aukles sagaida – rotaļnodarbības, pastaigas, ēst gatavošanu un citas.

Vecāki ar auklēm reti vienojas par dienas nodarbībām, attīstošām rotaļām, noteiktu mācību saturu rotaļnodarbību veidā. Visbiežāk šādas prasības nevar uzstādīt, jo auklei nav nepieciešamās kvalifikācijas.

Nākamajā rakstā runāsim par to, kā pieķert slinku aukli, kā rīkoties, ja aukle melo un nepilda savus pienākumus.

*Piemēram, reģistrācija atteikta personām, kas tiesātas par vardarbību pret nepilngadīgām personām un miesas bojājumu nodarīšanu, administratīvi sodītas par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu. Reģistrācija atteikta arī personām, kurām atteiktas vecāku vai aizbildnības tiesības. Vairākos gadījumos reģistrācija atteikta telpu nepiemērotības dēļ, ja pakalpojums tiek sniegts ārpus bērna vai aukles dzīvesvietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti