Ģimenes studija

"Nestandarta ģimene". Ciemojamies pie Sintijas Markovas jeb Daktera Klauna Bambuka ģimenē

Ģimenes studija

Jaunais laika ziņu moderators Martins Bergšteins. Tiekamies ar viņa ģimeni

DNS analīzes: kādas ģimenes attiecību peripetijas tās palīdz noskaidrot

Jurists: Ja vecāki nespēj vienoties par bērna paternitāti, izmanto DNS testu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

DNS analīzes izmanto dažādos gadījumos, biežāk paternitātes noteikšanai, bet arī mantojumu lietās, radniecības pierādīšanai, medicīnisku jautājumu risināšanai, raidījumā "Ģimenes studija" skaidro speciālisti.

DNS analīzes ir mūsu ģenētiskās informācijas daļas nolasīšana. Var paņemt dažādus paraugus, der visas šūnas, kur ir kodols šūnā, – asinis, siekalas, ādas gabaliņi, matu sakne. Ar paraugiem veic ķīmiskas reakcijas un nolasa interesējošo DNS kodu. Ir analīzes, kuras var veikt dažu stundu laikā, un tādas, kuras veic ilgstoši, piemēram, medicīnā meklē saslimšanas, skaidro ģenētiķe, privātā tiesu eksperte, ģenētikas laboratorijas "GenEra" valdes priekšsēdētāja Ilze Radoviča-Spalviņa.

Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra Tiesu medicīnas laboratoriju departamenta direktore, vecākā tiesu medicīnas eksperte Areta Sabule pauž, ka jautājumā par paternitātēm veic standarta DNS analīzes, tās veic dažās dienās, kā paraugus ņem uztriepes. Dažkārt veic DNS ar miruša cilvēka bioloģisko materiālu, to izmeklēšanai nodot ar tiesas lēmumu. Ministru kabineta noteikumi nosaka gadījumus, kad izņemams paraugs vardarbīgas nāves gadījumos.

Tiesās ir diva veida lietas – paternitātes noteikšana un paternitātes fakta apstrīdēšana. Ir vesela virkne jautājumu likumā, kur vecāki var vienoties bez DNS testa. Ja nevar atrisināt jautājumu, bērna interesēs izmanto DNS testu, ar tiesu sistēmas pieredzi dalās zvērināts advokāts, Zvērinātu advokātu padomes loceklis, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes pasniedzējs Mārcis Krūmiņš.

Sertificētas mediatores, juristes, tiesību zinātnes doktorantes Kristīnes Dārznieces praksē bijušas vairākas ar paternitāti saistītas lietas, bet tas ir attiecību, komunikācijas jautājums, vecākus sūta uz mediāciju, kur izrunā apstākļus un iespējamos aizvainojumus, rezultātā bieži cilvēki noslēdz izlīgumu. Dažreiz mediācijas procesā abas puses vienojas, ka izmantos DNS analīzes patiesības noskaidrošanai. Ja ir vecākiem kopējs bērns, pirmās mediācijas ir bez maksas.

Bērna labāko interešu dēļ ir arī piespiedu DNS analīzes, to tiesa nosaka kā obligātu, tad tēvu ved uz DNS analīzēm, skaidro Krūmiņš.

Biežākie gadījumi, kad veic un izmanto DNS analīzes:

  • vecmāmiņa nav pārliecināta, vai mazbērni patiešām ir viņas mazbērni;
  • veic paternitātes testu, lai noskaidrotu, kurš ir īstais bērna tēvs;
  • meklē radus;
  • cilvēki ar vienu uzvārdu, kuriem vēl ir, iespējams, kāds ģimenes stāsts, vēlas noskaidrot savstarpējo radniecību;
  • bieži vien DNS analīzes nākas veikt, ja vecāki šķiras un tēvs atsakās maksāt alimentus bērniem;
  • DNS analīzes nākas veikt, ja ir bijušas nesakārtotas juridiskās attiecībās ar kopdzīves partneri;
  • lai pierādītu radniecību kādās mantojuma lietās.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti