Dienas ziņas

Saeima atbalsta atkritumu pretmonopola grozījumus

Dienas ziņas

Ikšķiles dome vērsīsies Eiropas Komisijā

Mazs pasažieris – liels risks

Atceroties traģisko Ivana pazušanu, izglītos par bērnu drošību sabiedriskajā transportā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gandrīz 400 bērnu šogad bijuši iesaistīti ceļu negadījumus. Tāpat joprojām regulāri tiek fiksēti gadījumi, kad bērni apmaldījušies, sajaucot sabiedriskos transportlīdzekļus vai aizbraucot garām savai pieturai. Lai mazinātu šādus negadījumus, Autotransporta direkcija sagatavojusi padomus, kas jāņem vērā mazajiem pasažieriem un viņu vecākiem.

Agra rudens pēcpusdiena Rīgas centrā. Apkārtnes sākumskolās beidzas mācības, un bērni dodas mājup vai uz pulciņiem. Vairumu no viņiem pavada kāds pieaugušais, bet daži sabiedriskajā transportā ielec vienaudžu kompānijā vai vieni paši.

Brauciens sabiedriskajā transportā pieaugušam cilvēkam ir rutīnas lieta, bet mazam bērnam tas var būt briesmu pilns pārdzīvojums. Atsākoties mācību gadam, pieaug to gadījumu skaits, kad bērni sajauc transportlīdzekļus vai aizbrauc garām savai pieturai un apmaldās. Tādēļ Autotransporta direkcija sākusi kampaņu "Mazs pasažieris – liels risks".  

Pastiprināta uzmanība vientuļiem bērniem sabiedriskajā transportā tika pievērsta pirms diviem gadiem, kad Liepājas pusē pēc brauciena autobusā pazuda piecgadīgais Ivans, kurš pēc 10 dienām tika atrasts miris.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem bērns līdz septiņu gadu vecumam sabiedrisko transportu drīkst izmantot tikai kopā ar vismaz 13 gadus vecu pavadoni. Tomēr joprojām ir vecāki, kas gatavi uzticēties liktenim un cenšas savu atvasi iedabūt autobusā vienu pašu.

Arī septiņu gadu vecumu pārsniegušajiem pasažieriem braucienā var gadīties dažādas ķibeles. Tādēļ Autotransporta direkcija, kas  līdz šim galvenokārt pievērsusi uzmanību pārvadātāju izglītošanai, šogad centīsies uzrunāt arī bērnu vecākus.

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārdzīvojumiem, mazais pasažieris ir jāsagatavo braucienam sabiedriskajā transportā.

  • Jāpārliecinās, ka bērns zina, kurā pieturā jākāpj ārā.
  • Jāpaskaidro bērnam, ka gadījumā, ja viņš ir palaidis garām savu pieturu, viņam nav jākāpj ārā no autobusa, bet ir jāvēršas pie šofera.
  • Ja bērns tomēr izkāpis svešā pieturā, jālūdz pieaugušo palīdzība.
  • Bērnam jābūt līdzi zīmītei ar vecāku tālruņa numuriem, lai nepieciešamības gadījumā pieaugušie var paziņot vecākiem par notikušo.

"Tas, kas jāņem vērā pieaugušajiem, – mums ir jābūt līdzatbildīgiem. Spēt pamanīt, ka ir mazie sabiedrības locekļi, kuri nav pieraduši pie tādām situācijām kā pieaudzis cilvēks, kurš reaģēs citādāk nekā bērns. Tāpēc arī šis aicinājums radiniekiem, vecākiem – mācām skaidrojam, informējam.  Pārējiem, kas ir sabiedriskajā transportā, – skatīties līdzi, ja redzam, ka bērns ir apjucis, ka ir kaut kādas problēmas," skaidroja Autotransporta direkcijas vadītājs Kristiāns Godiņš.

Kampaņā arī tiek atgādināts par drošības pasākumiem pēc izkāpšanas no transporta – ielu šķērsošanu un pārvietošanos gar brauktuvi, kas jo īpaši aktuāli tumšajos un lietainajos rudeņos.

Kampaņa tiek finansēta no ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses konta līdzekļiem, kurus veido apdrošinātāju veiktās iemaksas no obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas polisēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti