"1. klasē, uzsākot skolas gaitas, nepieciešams bērnus iedrošināt, ka klases audzinātājs būs atbalsta plecs un palīdzīga roka.
Vecākiem ieteicams runāt pozitīvi par skolu. Atvest bērnu uz skolu, iepazīstināt ar skolotāju, apskatīt klasi, aprunāties ar bērnu. Arī vecākiem tas dod drošības sajūtu un priekšstatu par skolu," pirmklasnieku vecākiem padomu deva pamatskolas "Rīdze" 1. klases audzinātāja Iluta Asermane.
Latvijas Skolu psihologu asociācijas valdes locekle, izglītības psiholoģe Sanita Paula uzsvēra, ka par pirmo skolas dienu bieži vairāk satraucas vecāki. "Mēs apmēram nedēļu pirms skolas tiekamies skolā, ir adapcijas nodarbība – vecāki un bērni iepazīstas. Tāpat svarīgi izrēķināt laiku ceļā, dodoties uz skolu, lai bērns nav kavētājs."
"Vecākiem jārada bērnam priekšstats, ka skola ir laba vieta, kur mācīties, tāpat skolā var kļūdīties un kļūdas labot, skola ir droša vieta. Tāpat vecākiem ir ar bērniem jāpārrunā bērna skolas gaitas, arī jādiskutē. Īpaši pirmajā nedēļā ir jāpārrunā skolā notiekošais, arī negatīvais," pauda Āgenskalna sākumskolas psiholoģe Gunta Millere.
Vecākiem jāprot uzdot jautājumus – nevis "Kā gāja?", uz ko var atbildēt ar vienu vārdu, bet gan jautājumus, kuri prasa paplašinātu atbildi. Svarīgi bērnu nebiedēt, bet runāt par to, kā kādā situācijā varēja rīkoties savādāk,
skaidroja Paula.
"Es esmu par to, ka skola ir ne tikai rakstīšana, lasīšana, rēķināšana, attiecības ar klasesbiedriem, bet arī mācības par dzīvi," uzsvēra Millere, skaidrojot, ka bērni ar laiku prot analizēt skolas notikumus un dienas gaitā iegūto.
Skolā piedāvā iespēju pirmajā mācību nedēļā bērnu pavadīt līdz klasei. Sākumā iepazīstas ar skolas vidi, personālu, māca bērniem, kur meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama. Bērna iejušanās skolā nav vienas dienas process, pauda Asermane.
"Burvju pulverītis, kā biklam bērnam iejusties skolā, nav,"
skaidroja Millere. Parasti bērni sadraudzējas pirmā mēneša laikā. Vecākiem saviem bērniem jāskaidro, ka tikai pats bērns var ar kādu sadraudzēties, mācīt bērnu būt laipnam ar citiem bērniem. Vecāku paļāvība un ticība skolotājam palīdzēs vecākiem necelt trauksmi pie pirmajiem signāliem, kad bērns par ko sūdzas.
Paula, sākoties jaunajam mācību gadam, aicina vecākus padomāt par bērna noslogotību – jāizvērtē pulciņu daudzums, arī laiks, ko pavada pie viedierīcēm.