Rīta Panorāma

Varnā "tautās iziet" Bengālijas balto tīģeru mazuļi

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Atgādina par piesprādzēšanos bērnu sēdeklīšos

Pētījums: 40% vecāku bērnus nepiesprādzē auto sēdeklīšos; gadā Latvijā negadījumos cieš līdz 700 bērnu

Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) iepazīstina ar pētījuma datiem, kas parāda, ka aptuveni 40% transportlīdzekļu vadītāju savas atvases bieži vai nereti nepiesprādzē bērnu sēdeklīšos. Eksperti atgādina, ka, veicot pat īsa ceļa gabalu nelielā ātrumā, par bērnu drošību ir jāpadomā, sekas var būt smagas. Ik gadu ceļu satiksmes negadījumos Latvijā cieš 600–700 bērnu.

To, ka jāsēž un jāpiesprādzējas īpašā sēdeklīti, saprot arī paši bērni, kuriem tas iemācīts jau no mazotnes. Tomēr ne visi vecāki ir tik atbildīgi, liecina aptaujas dati.

CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters pauž, ka

"aptuveni 40% transportlīdzekļu vadītāju savas atvases bieži nesprādzē bērnu sēdeklīšos vai paliktnīšos. Tā aina ir satraucoša."

Bērnu sēdeklītis pilnībā nepasargās no traumu gūšanas, bet tās nebūs tik smagas, stāsta policijā, kurā skaidro, ka

ik gadu ceļu satiksmes negadījumos Latvijā cieš 600–700 bērnu.

"Gandrīz puse no visiem šiem bērniem cieš kā pasažieri. Tātad viņus ir vedis tētis, mamma vai kāda cita pieaugusi persona, un viņš miesas bojājumus guvis tieši negadījuma laikā. Tie ir mūsu pašu bērni, ko mēs pārvadājam, par kuriem esam atbildīgi! Tās ir lietas, kuras, manuprāt, būtu pietiekami pašsaprotamas, un nevajadzētu savus bērnus apdraudēt tādos veidos, no kuriem mēs varam droši izvairīties," skaidroja Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Deviņu mēnešu laikā policija konstatējusi 230 autovadītājus, kas pārvadājuši bērnus bez viņu vecumam atbilstoša sēdeklīša. Bērnu slimnīcā stāsta, ka ārsti savā ikdienas darbā redz sekas tam, ka bērni nav pareizi pārvadāti.

"Sēdeklītis nav skaistumam. Sēdeklītis ir paredzēts tāpēc, ka bērns ir mazs un automašīnā mēs viņu nevaram droši piesprādzēt ar pieaugušo drošības jostām. Sēdeklītis pilda vienu vienīgu funkciju. Ja notiek sadursme, tad viņa uzdevums ir nosargāt bērnu tā, lai viņš paliek sēžot piesprādzēts tajā vietā, kur mēs viņu esam ielikuši. Pretējā gadījumā inerces rezultātā bērns lido uz priekšu vai uz sāniem, vai ārpus mašīnas. Un tas ir veids kā viņš var gūt dzīvībai bīstamas traumas," brīdina BKUS bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

Svarīgi, lai bērns ir ne vien piesprādzēts savā sēdeklīti, bet lai tas ir izdarīts pareizi.

Upenieks: "Mums ar aci visu laiku spogulī ir jāskatās, ko viņš dara. Bērniem bieži siksnas, kas iet pāri viņu krūtīm, ļoti nepatīk. Viņi mēģina no tām visādos veidos izlocīties ārā. Tad viss šis trieciens aiziet uz mazu, šauru laukumu. Tādā veidā var dabūt gan mugurkaula lūzumu, gan iekšējo orgānu plīsumu un tamlīdzīgas lietas."

Visbiežāk autovadītāju atruna ir, ka nekur tālu jau nebrauksim, tepat līdz tuvākajam veikalam. Eksperti atgādina, ka negadījums var notikt arī šajā īsajā ceļa posmā un pie neliela ātruma, un arī šajos gadījumos sekas bērna veselībai var būt smagas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti