Rīta Panorāma

Sančess pagaidām turpinās vadīt Spānijas valdību

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar klimata un enerģētikas ministru Raimondu Čudaru

Intervija ar Bērnu slimnīcas psihiatri Karīnu Beinerti

Psihiatre: Ir trīskāršojies paškaitējumu nodarījušo bērnu skaits

Pēdējos gados, īpaši Covid-19 pandēmijas laikā, trīskāršojies paškaitējumu nodarījušo bērnu skaits, kas vērsušies pēc palīdzības Bērnu slimnīcā, kā arī pacientu skaits ar garastāvokļa svārstību, ēšanas, ar stresu saistītiem psihiskiem traucējumiem un depresiju, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" skaidroja  Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas psihiatre Karīna Beinerte.

Daudz vairāk pacientu Bērnu psihiatrijas klīnikā nonāk akūtā stāvoklī, pieaug arī pieprasījums pēc psihiatru konsultācijām citās nodaļās.

Psihiatre skaidro, ka bērni vasarā ir mazāk pieskatīti, vecāki strādā, vecvecāki aizvien mazāk piesakās pieskatīt mazbērnus. Tas var palielināt traumu risku, lielāks antisociālas uzvedības risks. "Protams, ir uztraukums par to, ko bērni dara skolēnu brīvlaikā. Cerams, ka iet ārā, satiekas ar draugiem, bet mūsdienās veids, kā novērš garlaicības, ir ekrānierīces, tas rada uztraukumu."

Pati zināmākā ekrānierīču ietekme – mazkustīgs dzīvesveids, tāpat skatītā satura ietekme, kas rosina emocijas, rīcību, izvēles. Vecāki sūdzas, ka ir grūtības bērnus motivēt dažādām aktivitātēm, īpaši pusaudžu vecumā, pauda speciāliste. Agresīvs, paškaitējošs saturs saistīts ar dažādiem riskiem.

Ilgtermiņa ietekmi vēl nevar novērtēt, var tikai minēt. Varam skatīties apmēram 15 gadu griezumā. Redzam, ka ir aptaukošanās risks, nedaudz mazinātas koncentrēšanās spējas.

"Ir zināms, ka veidojas atkarībai līdzīgas uzvedības, skatoties viedierīcēs; tas rada labsajūtu," skaidroja Beinerte.

"Ir pieaudzis paškaitējumu skaits jauniešu vidū, tas ir trīskāršojies, iemeslus īsti nezinām, ir kovida ietekme, iespējams, sociālie mediji, stress, mācības kovida laikā.

Kopumā mums ir psihiatrijas pakalpojumu attīstības plāns tiem, kuriem ir grūtības, bet tiek domāts par to, kā varētu mazināt šīs problēmas."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti