Ģimenes studija

Kontracepcija: Latvija arvien ir pārtrauktā dzimumakta zeme

Ģimenes studija

Iespējas bērnam ar īpašām vajadzībām iekļauties sabiedrībā un dzīvot patstāvīgāk

Kampaņas, vērstas pret vardarbību, palīdz cietušajiem, netrādā uz vardarbības veicējiem

Centrs «Marta»: Pārtraukt vardarbīgas attiecības ir sarežģīts process, tomēr tas ir iespējams

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējos gados Latvijā realizētas dažādas kampaņas, kas mudina atpazīt un neklusēt, ja blakus pamanām vardarbību ģimenē; šo kampaņu mērķis ir izglītot sabiedrību, un palīdzības lūgumu pieaugums liecina, ka kampaņām ir rezultāti. Pārtraukt vardarbīgas attiecības ir ļoti sarežģīti, bet tas ir iespējams, "Latvijas Radio" raidījumā "Ģimenes studija" pauda centra "Marta" vadītāja.

Ja ir aizdomas par vardarbību, jāzvana uz 110. Pilsētā policijai jāierodas 15 minūšu laikā, laukos 25 minūtēs.

Centrs "Marta" redz, ka arvien vairāk sieviešu, kuras cieš no vardarbības, vēršas pēc palīdzības.

Pērn centrs rehabilitāciju sniedza teju 700 cietušajiem – galvenokārt sievietēm.

"Jāsaprot, ka nedrīkst draudēt un pazemot otru; ja to dara, jānes atbildība. Mums klibo izpratne, kas ir vardarbība pret sievieti un ģimenē, kas ir apdraudējums dzīvībai. Arvien vairāk sievietes iestājas par sevi, meklē palīdzību. Sievietes dzīvo bailēs, vainas un kauna apziņā. Brīdī, kad sieviete meklē palīdzību, viņas dzīvība tiek apdraudēta. Netiek darīts viss iespējamais, lai pasargātu sievietes no vardarbības," skaidroja centra "Marta" vadītāja Iluta Lāce.

"Vai vardarbības veicējs tiek apcietināts, ja pārkāpis noteikto pagaidu aizsardzību? Nē, netiek izmantots apcietinājums," pauž Lāce, raksturojot situāciju.

Valsts policijas Dienestu koordinācijas biroja priekšnieka vietniece Iveta Valaine akcentē, ka nevar salīdzināt, kāda bija policija pirms 10 gadiem, kad ieviesa vardarbības regulējumu, jo policija mainās. Ir liels pluss, ka sociālās kampaņās sabiedrība tiek informēta par vardarbību, rīcību un tiek aicināta ziņot policijai.

"Re:Baltica" žurnāliste Inese Liepiņa skaidroja, ka "pie mums vēršas tad, ja policija nepalīdz, šo palīdzību izmanto kā pēdējo iespēju.

Var piekrist, ka kampaņas izglīto sabiedrību, sievietes vairāk uzdrošinās meklēt palīdzību, tomēr nevar teikt, ka vardarbība būtu mazinājusies."

Centra "Marta" vadītāja pauda, ka pieteikumu saistībā ar pagaidu aizsardzību ieviesa 2014. gadā. Iesniedzot tiesā iesniegumu ar tiešiem skaidrojumiem par vardarbību, tiesa arvien vairāk 24 stundu laikā pieņem lēmumu par netuvošanos. Pagaidu aizsardzību prasa sievietei un bērnam, bet ir gadījumi, ka vienam bērnam dod aizsardzību, otram ne. Jautājums ir – kas notiek, ja pagaidu aizsardzība tiek pārkāpta, kas to uzrauga? Likumā būtu jānosaka pagaidu aizsardzības uzraudzības mehānisms. Pagaidām varmākas var rīkoties, domājot, ka "man par to nekas nebūs".

"Tas ir sarežģīts process – pārtraukt vardarbīgas attiecības, bet tas ir iespējams,"

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

uzsvēra centra "Marta" vadītāja. Policija var veikt nošķiršanu līdz astoņām diennaktīm, nav nepieciešams sievietes iesniegums policijai. Vardarbības gadījumos ģimenē nevar vardarbības pierādīšanas slogu atstāt uz cietušā pleciem, svarīgi, ka pierādījumu slogs gulstas visur, veidojot rīcības modeli, ziņojot par neizdarībām.

"Svarīgi vardarbības gadījumos akcentēt, ko policija varētu darīt labāk, nevis to, ko upuris varētu darīt labāk," uzsvēra Lāce, piebilstot, ka "man grūti noticēt, ka policija varēs palīdzēt, ir daudz gadījumu, kur policijas palīdzības nav."

Centra "Marta" vadītāja uzsvēra, ka, protams, ir arī labi stāsti, kad policija ir glābusi dzīvības, bet jādomā par uzvedības algoritmiem, lai novērstu dažādus traģiskus gadījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti