Ģimenes studija

Par sadzīvisku ilgtspēju un kā izdzīvot, ja mājās šahists. Saruna ar Elīnu un Andri

Ģimenes studija

Kāpēc jāpalielina vecuma cenzs, no kura var iegādāties alkoholiskos dzērienus

Bērniem arvien jaunākā vecumā konstatē tuvredzību: kā labāk saglabāt redzi

Ārsts: Ilgstoša viedierīču lietošana agrā vecumā – viens no tuvredzības iemesliem bērniem

Viens no bērnu tuvredzības izplatīšanās iemesliem mūsdienās ir ilgstoša viedierīču lietošana no maza vecuma – kas ir skatīšanās tuvumā. Bērniem līdz 10 gadu vecumam viedierīču laiks ir pieļaujams divreiz dienā pa 20 minūtēm, tad ir nepieciešamas aktivitātes, lai būtu iespējams skatīties tālumā, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja oftamologs, Dr. Lūkina acu klīnikas vadītājs Fēlikss Lūkins.

Bērnu tuvredzības izplatība strauji pieaug, dati liecina, ka pēdējo 30 gadu laikā Latvijā un arī visā pasaulē bērnu skaits ar tuvredzību ir dubultojies un, kas ir īpaši satraucoši, to konstatē jau pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem.

Oftamologs, Dr. Lūkina acu klīnikas vadītājs Fēlikss Lūkins pauda, ka viedierīču lietojums un to limitēšanas trūkums attīsta tuvredzību.

"Savā praksē esmu redzējis un kā bērnu tēvs varu teikt, ka viss atkarīgs no tā, cik tās viedierīces agri, es uzskatu, tiek dotas un cik tas tiek limitēts vai nelimitēts,"

atzīst Fēlikss Lūkins. "Praksē esmu saskāries ar vairāku paziņu bērniem, kur visos gadījumos bija apmēram viens stāsts principā, ka bērni bija jau kaut kādu vecumu sasnieguši, viņiem bija izsniegti mobilie telefoni, un tad šis telefons ir bez kaut kādiem limitiem lietots. Gada laikā tā tuvredzība tad bija no mīnus viens līdz mīnus trīs arī attīstījusies."

"Bet, protams, tas nav pētījums, tā ir prakse, ko esmu pieredzējis. Man viņa liekas ticama, jo pētījumos teikts, tuvredzība pieaugušiem cilvēkiem ir korelācijā ar izglītību: ja ir divas augstākās izglītības, ir lielāks procents tuvredzīgo skaits, viena augstākā – paliek mazāks, vidusskolas izglītība – vēl mazāks, pamatskola – vēl mazāks. Ir saistība ar darbu tuvumā, un cik tas ir limitēti un pareizi tiek darīts," turpina Fēlikss Lūkins.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Skatoties tālumā, acij stari nāk paralēli, tuvumā skatoties, stari ir izkliedēti, ja visu laiku skatāmies tuvumā, tas ir stimuls, lai tuvredzība progresētu.

Mūsu dzīvesstils ir mainījies, bērni agri sāk skatīties telefonos, pauž Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska.

"Vision Express" galvenā optometriste Jeļena Stūriška skaidroja, ka pirms 20 līdz 30 gadiem skolēniem tuvredzība bija 14, 15 gadu vecumā, tagad jau 10 gados parādās tuvredzība, tas pamatojams ar strauju augšanu. Tas apstājas 18–21 gadu vecumā vai pat turpinās līdz 25 gadu vecumam. Jāievēro redzes higiēna – 20 centimetru skatīšanās tuvums ir ļoti liela slodze acij. Ja iet ārā, tad apgaismojums un skatīšanās tālumā palīdzētu redzei. Pareizais darba attālums 30 līdz 40 centimetri. Bērnam viegli šo attālumu noteikt – dūrīti noliek zem zoda, tad attālums līdz elkonim būs ieteicamais skatīšanās attālums.

Lūkins akcentē, ka būtiska lieta ir acs darbināšana, ja to nedara, nonāk pie vājredzības, brilles ir jāvalkā, lai acs strādātu pilnā apjomā. Ir bērniem pieejamas nakts lēcas – uz nakti ieliek lēcu, tā naktī maina radzenes izliekumu. Praksē novērots, ka tad  tuvredzība neprogresē.

Stūriška piebilst, ka variants ir mīkstās kontaktlēcas, arī brilles – gan mīnusu koriģēšanai, gan radot skaidru redzi. Agrāk uzskatīja, ka vajag lietot mazāk stipras brilles, nekā vajag, tā nav taisnība. Attēlam jābūt skaidram.  

Atsevišķos gadījumos pielieto bifokālas brilles.

Daktera Lūkina viedierīču lietošanas ieteikums – divas reizes dienā pa 20 minūtēm vecumā līdz 10 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti